Klasa 1b przystąpiła w II semestrze roku szkolnego 2020/2021 do programu edukacyjnego „Czyściochowa akademia”. Wspierała on budowanie nawyków higienicznych i nabywanie odporności wśród dzieci. W ramach programu były prowadzone zajęcia opierające się na angażującej formie doświadczeń i eksperymentów. Organizatorem programu była firma Rossmann. Materiały jakie były wykorzystywane podczas zajęć powstały we współpracy z Centrum Naukowym Experyment w Gdyni, i są zgodne z obowiązującą podstawą programową. Zajęcia prowadzone w ramach programu odbywały w III częściach edukacyjnych:
I – Higiena jamy ustnej oraz nosa
II – Mycie rąk i korzystanie z toalety
III - Kąpiel, mycie ciała i włosów oraz ochrona i pielęgnacja skóry
 
W każdej części odbywały się dwa zajęcia, do których był przygotowany scenariusz oraz filmik z eksperymentami oraz zadanie podsumowujące temat. I tak podsumowaniem pierwszych zajęć było wykonanie pracy plastycznej mówiącej o tym jak właściwie dbać o higienę nosa.


 


Po drugich zajęciach klasa miała przygotować plakat mówiący o „Zasadach higieny jamy ustnej”- uczniowie wykonali pracę w grupach a najciekawsza praca została zgłoszona do konkursu. 

 


 


W drugiej części po pierwszych zajęciach zadaniem uczniów było ułożenie rymowanki która będzie trwała 30 sekund i będzie można ją rymować podczas mycia rąk.


 


Po kolejnych zajęciach przygotowywaliśmy plakaty ukazujące „Właściwe korzystanie z toalety oraz konieczność mycia rąk po skorzystaniu z niej


 


W trzeciej części odbywały się również dwa zajęcia po pierwszych z nich każdy z uczniów przygotowywał plakat który miał być podzielony na trzy części: włosy, skóra i paznokcie. W każdej części należało zapisać jak należy dbać o wymienione części naszego ciała. 


Po ostatnich zajęciach podsumowujących program chętni uczniowie przygotowywali modele łazienek.


 


Każdy uczeń otrzymał książeczkę z propozycjami eksperymentów do wykonania w domu. Za zadania z książeczki wykonane w domu uczeń otrzymywała pieczątkę.

Anna Skóra