SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

Sala Doświadczania Świata jest elementem wieloprofilowej i kompleksowej metody usprawniania dzieci i młodzieży. Pomieszczenie wyposażone jest w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, które w zależności od potrzeb, dostarczają dzieciom różnego rodzaju bodźców. Dzieci niepełnosprawne z powodu swoich ograniczeń doświadczają braku bodźców i możliwości ich odbierania. Sala Doświadczania Świata stwarza im warunki do poznawania, rozwoju oraz komunikacji, zapewnia odprężenie, wypoczynek i aktywną likwidację stresu.
Metoda korzystania z Sali Doświadczania Świata oparta jest na holenderskiej metodzie stymulacji zmysłowej - Snoezellen.
Specjalnie zaaranżowana sceneria i oryginalność oferowanych bodźców odciąga dzieci od zachowań niepożądanych, które, na co dzień dezorganizują zajęcia i uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie. Dzieci nadpobudliwe wyciszają się i uspokajają. Dzieci bierne i wykazują aktywność, chęć poznawania oraz działania. Ograniczony jest dopływ światła dziennego, aby wyzwolić dzieci od dopływów zbędnych bodźców. Poszczególne elementy włączane są w odstępach czasowych. Uczniowie mają swobodę w wyborze wygodnego dla nich miejsca oraz formy aktywności.
Sala Doświadczania Świata to wielka atrakcja w naszej szkole. Każdy element dekoracji ma inną fakturę np. tygrysek jest miękki, drzewo chropowate, piasek to drobne kuleczki. Dzięki temu nasi uczniowie mogą korzystać ze świata niezwykłych wrażeń i miłych doznań. Z Sali korzystają zarówno dzieci niepełnosprawne jak i zdrowe