MISJA SZKOŁY: Jesteśmy szkołą otwartą, przyjazną i bezpieczną. Dbamy o indywidualny i wszechstronny rozwój każdego ucznia.

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

     24. czerwca 2016 roku odbyło się pożegnanie klas szóstych. W uroczystym zakończeniu roku szkolnego uczestniczyli rodzice  absolwentów.  Najlepszym uczniom pani dyrektor Honorata Kwaśniewska wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Nagrody otrzymali także uczniowie, którzy osiągnęli najwyższy wynik na sprawdzianie na zakończenie nauki w szkole podstawowej. W czasie apelu nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły przez uczniów klasy szóstej uczniom klas piątych Ze wzruszeniem obejrzeliśmy Poloneza w wykonaniu przedstawicieli uczniów klas szóstych oraz część artystyczną. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas szóstych: Małgorzata Mateusiak, Ewa Kiereś, Ewa Bieniek oraz Viviana Zatorska, Edyta Jaros. Krzysztof Załęczny i Gabriel Lorencki.

ABOLWENTOM życzymy realizacji planów, spełnienia marzeń, wiary we własne umiejętności. Zachowajcie w swej pamięci chwile miło spędzone w naszej szkole. WSPANIAŁYCH WAKACJI !

Bezpieczne wakacje

     23. czerwca 2016 roku odbyły się w naszej szkole apele pod hasłem „Bezpieczne wakacje", których celem było przypomnienie uczniom najważniejszych zasad bezpiecznego zachowania w czasie wakacji. Apel dla klas 0 – III przygotowały  dzieci  z  grupy  O1   pod opieką pani   Katarzyny   Boczkiewicz,  apel dla klas IV – VI przygotowała klasa IV c  z wychowawczynią panią Edytą Przewoźnik.

Wszystkim życzymy pięknych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Bal szóstoklasistów

     Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest Bal Szóstych Klas. Tegoroczny odbył się w środę 15 czerwca. W pięknie udekorowanej  sali  spotkali  się  uczniowie,  by  wspólną   zabawą świętować zakończenie nauki w szkole podstawowej. O godzinie 1700 w sali zebrali się  odświętnie  ubrani uczniowie,   zaproszona   przez   nich   dyrekcja   szkoły, nauczyciele i oczywiście licznie przybyli rodzice. Czuć było podniosłą atmosferę. Wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Honorata Kwaśniewska, która wypowiadając słowa „Poloneza czas zacząć” uroczyście rozpoczęła bal. Po chwili rozbrzmiała muzyka i uczniowie zatańczyli przygotowywanego przez wiele godzin poloneza. Skupieni, by nie pomylić kroków, co nie było wcale łatwe, tym bardziej, że zachwyceni rodzice robili zdjęcia i nagrywali, perfekcyjnie wykonali cały układ. Potem przyszedł czas na dyskotekowe rytmy o które zadbał dyskdżokej Arkadiusz Ryłka. Tanecznym szaleństwom nie było końca. Uczniowie wrócili do domów niesamowicie zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i we wspaniałych humorach. Bal Klas Szóstych na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Z całą pewnością wieczór nie byłby tak udany, gdyby nie ogromne zaangażowanie rodziców naszych uczniów, którym BARDZO serdecznie za to dziękujemy!

Małgorzata Mateusiak

      Dnia 13.06.2016r. odbył się w naszej szkole konkurs dla klas III „Bezpieczne wakacje”. Każdą klasę reprezentowały trzyosobowe drużyny. Celem konkursu było przypomnienie i utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym,  podczas  podróży  na  wakacje,  w  czasie  spędzania  letniego  wypoczynku  nad  wodą,  w górach  i w lesie. W wyniku przeprowadzonych konkurencji wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – klasa III c
II miejsce – klasa III d
III miejsce – klasa III a
IV miejsce – klasa III b

Zwycięzcy otrzymali upominki w postaci świateł do rowerów. Każdy uczestnik otrzymał opaskę odblaskową. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie życząc bezpiecznych wakacji.

Małgorzata Chorążyczewska
Patrycja Sudak

     W dniu 16 czerwca 2016 klasa 5d wyjechała na Wawrzkowiznę, żeby powitać zbliżające się lato a wraz z nim wakacje. To  malownicze,  zielone  miejsce  oferuje  dużo  przestrzeni i atrakcji  dla   dzieci,  które   mogą   wspólnie  spędzić  czas w bezpiecznym otoczeniu. Dzięki zaangażowaniu i pomocy rodziców, którzy cały czas towarzyszyli klasie udało się zorganizować wiele niespodzianek. Dzieci korzystały ze sprzętu sportowego, mogli poznać zasady bezpiecznego zachowania nad zbiornikami wodnymi – instrukcji udzielali wykwalifikowani ratownicy. Dzieci spędziły czas nad jeziorkiem, jeździły go-kordami po części rekreacyjnej, grali w piłkę nożną i inne ulubione gry. Wyjazd zakończył się posiłkiem przygotowanym na grillu.

wychowawca klasy: Katarzyna Gocyk

     16  czerwca  2016r.  uczniowie kl. 2c i 2d   byli  na  wycieczce  w „Osikowej Dolinie”.  Najpierw   zwiedzali   ruiny zamku w Olsztynie k/ Częstochowy, a następnie udali się do miejscowości Koziegłowy. Koziegłowy, to jedyne w Polsce miejsce, gdzie istnieje kilkuwiekowa tradycja wyrabiania ozdób z łyka osikowego. Uczestnicy poznali technologię wyrobu i wzięli udział w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonywali ozdoby i dekoracje z wiórek osikowych. Z wycieczki przywieźli piękne kwiatki i koszyczki.

Dorota Malarska
Anna Szczucka

     W klasie 2b odbyła się lekcja otwarta dla rodziców. Rodzice obejrzeli przedstawienie pt. "Niewielki wiosenny teatrzyk ekologiczny".  Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie oraz muzyczno-wokalne. Następnie dzieci wraz z rodzicami wykonali prace plastyczne. Wszyscy świetni się bawili i miło spędzili czas.

Małgorzata Kruk

     25 maja 2016r. odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców w klasie 2 c pt. ,,Mistrz grzeczności na co dzień”. Uczniowie podczas zajęć mogli wykazać się znajomością ,,savoir- vivre”. Po rozwiązaniu wszystkich zadań dzieci nagrodzone zostały dyplomami ,,Mistrz dobrych manier”- wszystkie spisały się na ,,szóstkę”.

Anna Szczucka

Zielona Szkoła w Głazie

„Wiedzę możemy zdobyć od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”.
                                                                                               Adam Mickiewicz

     W terminie 30.05. - 04.06.2016r. klasa 5d wzięła udział w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Głazu. Była tookazja do zdobycia umiejętności, na których naukę nie ma warunków w budynku szkolnym. Uczniowie pogłębili  wiedzę praktyczną w zakresie profilaktyki zdrowotnej i edukacji  ekologicznej  poprzez  udział  w  zajęciach w  terenie i codzienne  obcowanie z przyrodą. Mieli  okazję do  spotkań  z  ciekawymi  ludźmi, poznanie  nowych miejscowości:  Kalisz,  Gołuchów;  ich  historii i zabytków, a przede wszystkim mogli kreatywne spędzić czas z rówieśnikami . Zielona Szkoła była zorganizowana w atrakcyjnym miejscu o dużych walorach krajoznawczych. Stałymi punktami dnia były zabawy ruchowe, konkursy sportowe, zajęcia na świeżym powietrzu, spacery i wycieczki. Sprzyjały one utrwalaniu zachowań prozdrowotnych, takich jak: dostosowanie ubioru do warunków pogodowych, ruch na świeżym powietrzu (przejażdżki konne, Nordic Walking, taniec, konkursy sportowe), poprawne kontakty z rówieśnikami, dbałość o czystość otoczenia. Realizowane w trakcie wyjazdu zajęcia zawierały treści ekologiczne i prozdrowotne, które były częścią codziennego rozkładu dnia wypełnionego zajęciami ruchowymi, pogadankami i ćwiczeniami praktycznymi.

Katarzyna Gocyk

     02  czerwca 2016 roku uczniowie naszej  szkoły  wzięli  udział  w „XIV Międzyszkolnym  Konkursie  Wiedzy  o  UNICEF-ie i Konwencji o Prawach Dziecka”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 13 w Bełchatowie. Celem konkursu był propagowanie wiedzy dotyczącej działalności UNICEU-u oraz rozwijanie u młodych ludzi świadomości własnych praw. Nasi uczniowie w składzie: Zuzanna Hoffmann, Wiktoria Zyrka oraz Wojciech Słok zdobyli w tym konkursie 1 miejsce. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Małgorzata Świercz

     Dnia 1czerwca z okazji Dnia Dziecka klasa 5b i 5c wyjechała do OSiR na Wawrzkowiznę. Pogoda nam sprzyjała, więc nie było końca gier, zabaw, rozgrywek, i relaksu na świeżym powietrzu. Na przygotowanym placu ogniskowym upiekliśmy sobie kiełbaski. Po czym trzeba było wracać do domu. Dzień spędziliśmy świetnie i wróciliśmy w znakomitych nastrojach. Szkoda że codziennie nie ma Dnia Dziecka!

Barbara Folholc

    W kwietniu odbył się plastyczno – językowy Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Idiomy w języku angielskim. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 13 w Bełchatowie. Adresatami konkursu byli uczniowie klas 4-6.

25 maja 2016 r. zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody.
Nasze uczennice zajęły odpowiednio:
1 miejsce – Zuzanna Grzejszczak,
2 miejsce – Magda Blada,
3 miejsce – Aleksandra Woszczyk.

Gratulujemy.

Viviana Zatorska

     W dniu 25.05.2016r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia otwarte pod hasłem „Świetlica na wesoło”, podczas których dzieci  aktywnie  spędzały  czas na  świeżym  powietrzu.  Program  zajęć obejmował: gry i zabawy sportowe oraz konkursy z nagrodami. Zajęcia zwieńczył poczęstunek, którym dzieci raczyły się siedząc na kocach na szkolnym trawniku. Organizacją zajęć zajęły się wychowawczynie świetlicy.

Anna Korenik

ZIELONA SZKOŁA W POKRZYWNEJ

     Dzień 9 maja 2016 r. dla klas 4a i 4d stał się pierwszym z pięciu niesamowitych i fantastycznie spędzonych na ZIELONEJ SZKOLE w Górach Opawskich (woj. opolskie). Po przyjeździe i zakwaterowaniu pan przewodnik zabrał nas na spacer po najbliższej i jednocześnie bardzo pięknej okolicy charakteryzującej się łagodnym klimatem i czystymi ekologicznie  terenami.  Z  ust tego dziarskiego, starszego pana usłyszeliśmy bardzo wiele ciekawych opowieści. Razem z nim wyruszyliśmy też na najwyższy szczyt Gór Opawskich - Biskupią Kopę(890 m n.p.m.), który znajduje się już po czeskiej stronie. Tam to, z wieży widokowej mogliśmy podziwiać malowniczą panoramę okolicy. Po drodze badając rozmaitość tamtejszej flory oraz barwy występujące w przyrodzie, spotkaliśmy pracujących leśników, którzy opowiedzieli nam o pladze tych lasów – korniku drukarzu, przedstawili jego biologię oraz zademonstrowali nam sposoby jego wykrywania i zwalczania. Korzystaliśmy z bardzo licznych atrakcji znajdującego się na terenie ośrodka –„Interaktywnego Parku    Rozrywki i Edukacji   „Rosenau” – Zaginione    miasto” np.: „Stonehenge” ,„Tajemniczej   sztolni”   ,„Jaskini   wilka i niedźwiedzia”, kina 7D, ogromnego dmuchanego zamku, parku linowego, karuzeli łańcuchowej, krytego basenu. Ciekawą lekcją okazała się nauka fizyki poprzez doświadczanie i świetną zabawę w „Ogrodzie wodnym” i „Parku żywiołów”. Z całą pewnością w bardzo przyjemny sposób zyskaliśmy wiedzę z zakresu mechaniki, optyki, nauki o falach… Czwarty dzień stał się lekcją historii sztuki, którą stało się zwiedzanie urokliwego, sięgającego czasów średniowiecza miasteczka  z  licznymi  zabytkami  będącymi  dowodami jego rozkwitu w różnych epokach. Następnie zwiedziliśmy jeden z najciekawszych przykładów eklektyzmu na terenie polski – Zamek w Mosznie. Byliśmy pod wrażeniem tej majestatycznej budowli, skąpanej w barwach i zapachu kwitnących, stuletnich azalii. Po przepysznych kolacjach każdego dnia naszego wyjazdu mieliśmy dość energii, by brać udział w licznych grach, zabawach i konkursach, ognisku. Tym razem przyszedł też czas na jego podsumowanie które odbyło się z dużą dawką humoru. Ostatni dzień był jednocześnie wycieczką do Wrocławia. Zwiedziliśmy Wrocławskie ZOO, w którym zadziwiło nas niedawno otwarte Afrykarium, Park Szczytnicki gdzie braliśmy udział w zajęciach o prądzie, pięknie kwitnący o tej porze Ogród Japoński a także Wrocławski Rynek z jego wyjątkowymi zabytkami. Ze zdziwieniem zrozumieliśmy, że nasza przygoda dobiegła już końca. Tak ciekawie spędzone chwile zawsze trwają zbyt krótko, lecz pozostawiają bardzo wiele wspomnień.

Aleksandra Drzewosz

24 maja 2016 roku  na boisku Orlik dla klas I i II
odbył się Szkolny event lekkoatletyczny w ramach programu

Schody edukacyjne w naszej szkole

      Gdy wróciliśmy z zielonej szkoły, spotkała nas miła niespodzianka. Stopnie schodów, wiodące do poszczególnych segmentów szkoły, zmieniły się w „schody edukacyjne”. Pojawiły się na nich różnorodne, bardzo kolorowe naklejki. Na tych, które prowadzą do skrzydła „maluchów” zostały naklejone działania z tabliczką mnożenia oraz informacje o tym, jak udzielić  pierwszej  pomocy. Na  stopniach  schodów  prowadzących  do  klas   starszych  uczniów  umieszczono  naklejki z ważnymi datami i wydarzeniami historycznymi. Wszyscy uważamy, że pomoże nam to w nauce.

red. gazetki szkolnej Marta Bagińska kl.4a
opiekun M. Majchrzak - Maras

WIOSENNY KONCERT DLA RODZICÓW
’’FOR YOU MUM, FOR YOU DAD’’
23.05.2016 r.

Wystąpili:
KLEKSIKI KL. 6A - ’’MAMMA MIA” - PIOSENKA
GRUPA 01’’ROW, ROW, ROW YOUR BOAT” - PIOSENKA
UCZNIOWIE Z KL. 1A, 1E - ’’WATCH ME” - PIOSENKA
MAJA ŁUCZAK KL. 5C - ’’I WILL ALWAYS LOVE YOU” – PIOSENKA
NIKOLA JAMRÓZ KL. 1B - ETIUDA ALLEGRO MODERATO – GERMER HEINRICH- GRA NA PIANINIE
UCZNIOWIE Z KL. 2A - TANIEC DO MUSICALU ’’GREASE’’
IGA KOŁATEK KL. 4C, KINGA OWCZAREK KL. 4C - ”MY PET CANDO” – WIERSZ
UCZNIOWIE Z KL. 1D - ”MY BODY” - PIOSENKA
ZUZANNA RYCHLIK KL. 4B - ’’HAPPY” - PIOSENKA
UCZNIOWIE Z KL. 1C - ’’TWIST AGAIN” – TANIEC
JOANNA ZWIERZYŃSKA KL. 5B, KATARZYNA STRĄCZYŃSKA KL. 5D, NIKOLA STĘPIEŃ KL. 4C, ZUZANNA GRZEJSZCZAK KL. 6C - ’’HALLELUJAH” – PIOSENKA Z TOWARZYSZENIEM INSTRUMENTÓW
KLEKSIKI KL. 6A - AC/DC ’’YOU SHOOK ME ALL NIGHT LONG” - TANIEC
ZUZANNA GRZEJSZCZAK KL. 6C - ’’SKYFALL” - PIOSENKA
HANNA SELEROWICZ KL. 5D - WALC ANGIELSKI – GRA NA FLECIE
GABRIELA ZATORSKA KL. 6A - ’’COLOR OF YOUR LIFE’’ - PIOSENKA
UCZNIOWIE Z KL. 2C - ”WHAT’S FOR BREAKFAST?” - PIOSENKA
NATALIA ŁUKASIŃSKA KL. 6B, GABRIELA ZATORSKA KL. 6A - ”ROSANNA” - PIOSENKA
GOŚCINNIE WYSTĄPILI ABSOLWENCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8: NATALIA GONERA, MARTA PAPUGA
I SZYMON MARECKI

Zajęcia otwarte

24.05.2015 r. - Zobacz
25.05.2015 r. - Zobacz

    Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji "Góra Grosza". Wszystkim darczyńcom składamy wielkie podziękowania i jesteśmy dumni, że nasi uczniowie myślą o potrzebujących i potrafią się dzielić.

G. Lorencki

Wycieczka do Łodzi

     Dnia 10 maja dzieci z klasy I b i I c pod opieką wychowawców pojechały na wycieczkę do Łodzi. Naszą podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Teatrze Lalki i Aktora Arlekin, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie pt.„Alicja w krainie czarów.” Potem udaliśmy się do Experymentarium, gdzie było mnóstwo ciekawych rzeczy np.: lustra weneckie, wiry wodne, iluzje lustrzane, lustrzany pokój, jojo w dużej wersji, neon będący makietą najwyższego człowieka świata i drugi najmniejszego człowieka na świecie. Dzieci mogły sprawdzić czy są energetycznymi bateriami czyli, ile prądu przewodzą i wiele innych ciekawostek. Z ogromnym zainteresowaniem obserwowały pokazy Profesora Einsteina, a niektóre doświadczenia i eksperymenty wykonywały samodzielnie. Najwięcej entuzjazmu wzbudziła produkcja „pasty do zębów dla słonia”, „chemiczna ciuchcia” i wybuch wulkanu oraz przejście przez kosmiczny tunel.

M. Sygitowicz, P. Sudak

Spotkanie z Andrzejem Grabowskim

      12 maja 2016r. uczniowie klas 1a i 1e oraz 2b i 2e wzięli udział  w  wyjątkowym spotkaniu autorskim, które odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie. Bohaterem spotkania był Andrzej Marek Grabowski – twórca programów telewizyjnych dla dzieci (Tik-Tak, Wyprawy profesora Ciekawskiego, Ciuchcia i Budzik), współzałożyciel dziecięcego zespołu wokalno – tanecznego Fasolki, autor kilkudziesięciu scenariuszy filmów animowanych, kilkuset przebojowych piosenek (Witaminki, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?, Bursztynek, Kropelka złotych marzeń) oraz kilkunastu książek, z których powieści Zenek i mrówki oraz Wojna na Pięknym Brzegu zostały wpisane na Złotą Listę książek Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie przebiegło w radosnej, pełnej humoru atmosferze. Dzieci miały okazję wysłuchać fragmentu autobiograficznej książki autora – Dziewczynka ze srebrnym zębem, inspirowanej pobytem w szpitalu w latach dzieciństwa. Jednak największą atrakcją było poznanie gwiazd Telewizji polskiej, które przyjechały wraz z artystą – Kulfona, kota Budzika czy Zająca Poziomki.

Dorota Milaszewska

Powiatowy Konkursu Ortograficznego
z Języka Angielskiego dla klas 5 i 6
Dictation and mistakes correction”

     Konkurs został przeprowadzony 18 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy w Bełchatowie Konkurs skierowany był do uczniów klas 5-6. W konkursie wzięło udział 22 uczniów.

Wyłoniono zwycięzców konkursu:

KLASY 5
I miejsce - Julia Janicka SP nr 1
II miejsce - Maciej Gładysiak SP nr 9

KLASY 6
I miejsce - Antoni Rozpara SP nr 1
II miejsce - Olivia Kumar SP nr 5
II miejsce - Janusz Nawrot SP nr 9
III miejsce - Wiktor Salwach SP nr 3
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe. Pozostałym uczestnikom oraz opiekunom wręczono upominki.

Organizatorzy konkursu: Katarzyna Gocyk, Viviana Zatorska

I miejsce w III Międzyszkolnym Konkursie Dziecięcej Piosenki Angielskiej

    12 05 2016 w Szkole Podstawowej nr 9 w Bełchatowie odbył się III Międzyszkolny Konkurs Dziecięcej Piosenki Angielskiej "Sing with me". Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice z klas IV - V: Zuzanna Rychlik, Maja Łuczak, Katarzyna Strączyńska i Nikola Stępień. Zuzanna Rychlik z klasy 4b wyśpiewała pierwsze miejsce piosenką HAPPY, a pozostałe uczennice otrzymały wyróżnienia, pamiątkowe dyplomy i nagrody. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunem artystycznym uczennic była pani Viviana Zatorska i Krzysztof Załęczny.

Krzysztof Załęczny

ZIELONA SZKOŁA W PORĘBIE WIELKIEJ

     23 kwietnia 2016r. rano ruszyliśmy w kilkugodzinną podróż, której celem był Dom Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej, gdzie czekało na nas całe mnóstwo różnorodnych zajęć, niezapomnianych warsztatów, czy konkursów. Nie mogło również zabraknąć wycieczek, tych pieszych i tych autokarowych.
     Tajniki przyrody zaczęliśmy odkrywać już w drodze do Poręby Wielkiej zwiedzając najmniejszy z polskich parków narodowych - Ojcowski, a w nim Jaskinię Łokietka, Dolinę Prądnika oraz Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.
Podczas wspólnej wędrówki na zbocze Witowa – Stramówkę zobaczyliśmy panoramę miejscowości Niedźwiedź oraz poznaliśmy zwyczaje i obyczaje Zagórzan. Z najpiękniejszymi zakątkami Gorców zapoznaliśmy się podczas wycieczki do Rabki oraz w trakcie spotkania z pracownikiem Gorczańskiego Parku Narodowego.
     Niecodzienną przygodę przeżyliśmy w Muzeum Górali i Zbójników w Rabce, gdzie podzieleni na 5 kolorowych grup Harnasi,  mając  mapę i bezbłędnie  rozwiązując  liczne zadania, staraliśmy się odnaleźć zbójecki łup. I udało się! Skarb w postaci pamiątkowych talarów był NASZ.
     Byliśmy również uczestnikami wycieczek do Inwałdu oraz Zakopanego. Inwałd okazał się wyjątkowym miejscem obfitującym w różnorodne atrakcje i mimo, że pogoda w tym dniu nas nie rozpieszczała to humory dopisywały. Na wzniesieniu, otoczonym drewnianymi balami, czekał na nas średniowieczny gród. Przekraczając jego bramę cofnęliśmy się do XV wieku. Kamienistą drogą dotarliśmy na dziedziniec średniowiecznej warowni, która kryła w sobie niezwykłe miejsca – średniowieczną osadę z chatą garncarza, tkacza, powroźnika i kowala, zbrojownię oraz salę tortur. Następnie udaliśmy się do kolejnego niezwykłego miejsca, czyli do Parku Miniatur Świata Marzeń, gdzie znajdują się miniatury budowli charakterystycznych dla różnych zakątków świata. Niekwestionowanym walorem Polski w miniaturze jest rozmieszczenie budowli na odwzorowanej mapie Polski, natomiast prawdziwą perełką Stadion Narodowy wykonany w skali 1:50. Miniatury to niejedna atrakcja tego parku, ale niestety ze względu na złe warunki astronomiczne mogliśmy skorzystać  jedynie z tych,  które  znajdowały  się  pod  zadaszeniem, a były to: Kino 5D, Dom Strachów, Egipską Piramidę z wystawą Tutenchamona, Autosooter oraz Symulator kolejki górskiej.
     Następnego dnia, dla odmiany w pięknej zimowej scenerii, wyruszyliśmy w podróży do Zakopanego w czasie której poznaliśmy charakterystykę mijanych miejscowości: Mszany Dolnej, Rabki, Chabówki, czy Chochołowa. Podczas pobytu w Zakopanem mieliśmy możliwość zwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. W takcie przejazdu autokarem oraz spaceru Krupówkami zapoznaliśmy się z historią Zakopanego oraz kunsztem pracy rzemieślniczej górali w budownictwie dawnym i dzisiejszym.
     Niestety czas płynął nieubłaganie i w dniu 29 kwietnia 2016r. nadeszła pora podsumowania ZIELONEJ SZKOŁY, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną. I tak 7-dniowy pobyt w Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej przeszedł do historii, by jednocześnie stać się źródłem wspomnień wspólnie przeżytych chwil.

Uczniowie klasy 6a i 6c wraz z wychowawcami Małgorzatą Mateusiak i Ewą Bieniek

     W dniu 11.05.2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie odbył się finał XV Powiatowego konkursu „ Książka – Obiekt Artystyczny” oraz XXI Konkursu o Regionie „Między rajem a węglem” pod hasłem : „Inicjatywa społeczna w moim mieście”.

Uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody i wyróżnienie.:

II miejsce - Kacper Świercz klasa 5b w konkursie „ Książka – Obiekt Artystyczny”;
III miejsce - Martyna Wójcik klasa 4c w konkursie „ Książka – Obiekt Artystyczny” ;
Wyróżnienie - Zofia Pawlak klasa 5b – w konkursie „ Między rajem a węglem” pod hasłem „Inicjatywa społeczna w moim mieście”.
Serdecznie gratulujemy!

Bieg Konstytucji 3 Maja

     6. maja 2016 r. w parku przy Muzeum Regionalnym odbył się coroczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Na starcie stanęło około 240 dzieci z klas I – III . Organizatorem biegu była Prezydent Miasta Bełchatowa - Mariola Czechowska oraz Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny. Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji programu „Lekkoatletyka dla każdego” .

Wśród zwycięzców znaleźli się nasi uczniowie:
I miejsce - Igor Bieniek kategoria klasy III
I miejsce - Ania Olczyk kategoria klasy II
I miejsce - Aleksander Osiński kategoria klasy II
Serdecznie gratulujemy!

Bożena Przybył

         2 Maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

3 Maja - Święto Konstytucji

    W tym roku przypada 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku była drugą na świecie, a pierwszą w Europie demokratyczna konstytucja. Powstała na wskutek dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej i dała podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Uczniowie klasy 2 e i 5 d po kierunkiem wychowawczyń pani Patrycji Szulada i pani Katarzyny Gocyk przygotowali montaż słowno-muzyczny, aby przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii Polski. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami. W trakcie apelu uczniowie klas 0 – III obejrzeli film pt. „Polskie Symbole Narodowe - Polak Mały”, uczniowie klas IV – VI prezentację multimedialną.

Występy solistów oraz recytatorów zostały zakończone wspólnym odśpiewaniem autorskiej piosenki
pt. „Trzeciego Maja - mamy”

I miejsce dla uczniów naszej szkoły
w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE WIEDZY REGIONALNEJ
"Bełchatów - moje zielone miasto”

W dniu 28.04.2016r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie, odbył się
X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY REGIONALNEJ dla uczniów klas III
"Bełchatów - moje zielone miasto".

     Szkołę reprezentowała czteroosobowa drużyna uczniów klas trzecich: Aleksandra Kubik, Aleksandra Szymczak, Kinga Kuliberda, Mateusz Jaśkiewicz. Opiekunem uczniów była pani Joanna Makowska, wychowawca klasy III d. Aleksandra Kubik i Aleksandra Szymczak wykonywały pracę plastyczną na temat "Miejsce wypoczynku i rekreacji w Bełchatowie i okolicach" metodą collage. Kinga Kuliberda i Mateusz Jaśkiewicz przystąpili do turnieju wiedzy, rozwiązując test, udzielając odpowiedzi ustnych, rozpoznając na zdjęciach miejsca Bełchatowa. Jury przyznało dla naszej szkole największą ilość punktów w turnieju wiedzy i I miejsce za wykonanie pracy plastycznej.

Gratulujemy!

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY
„MISTRZ MATEMATYKI”

     W dniu 28.04.2016 roku w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ MATEMATYKI” . Do konkursu zgłosiło się i przystąpiło siedem Szkół Podstawowych z terenu miasta Bełchatowa: SP 1, SP 3, SP5, SP 8, SP 9, SP 12, SP 13. Konkurs został przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych:klas III, klas IV,  klas V, klas VI. Uczniowie rozwiązywali 10 zadań zamkniętych i 3 zadania otwarte Po rozwiązaniu zadań konkursowych uczniowie wzięli udział w zajęciach rekreacyjnych a komisja konkursowa przystąpiła do sprawdzania prac. Po sprawdzeniu prac nastąpiło przedstawienie wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom konkursu.

WYNIKI KONKURSU

W KATEGORII KLAS III
1. BUKAŁA WERONIKA –SP 1
2.FOLTYN NATALIA – SP 13
2. BEDNAREK BRAJAN- SP1 3
3. BUDA ARTUR – SP 8

W KATEGORII KLAS IV
1. NOWAK ZUZANNA – SP 13
2. WIEWIÓROWSKI BARTOSZ –SP 3
2. WROŃSKI KRZYSZTOF – SP 5
3. KACPRZYK SYRIUSZ – SP 3
3. ŚWIDEREK NORBERT – SP 8

W KATEGORII KLAS V
1. Janura Kinga – SP 9
2. Lange Katarzyna – SP 9
2. Jurczyk Paweł – SP 8
2. Pasierbska Aleksandra – SP 5
3. Falasca Sara – SP 1
3. Kasprzak Łukasz – SP 3
3. Łukaszewski Miłosz – SP 5
3. Hertel Nina – SP13

W KATEGORII KLAS VI
1. JUROWSKI IGOR – SP 3
1. MIKOŁAJCZAK IGOR – SP 8
1. ZAWADZKA WIKTORIA – SP 9
2. ROZPARA ANTONII – SP 1
3. PRÓBA MAJA – SP 3
3. WOJEWODA KAMIL – SP 12

       Święto Ziemi w naszej szkole obchodzone było pod hasłem „Dzień młodego ekologa”. 22 kwietnia 2016r. odbyła się z tej okazji uroczysta akademia. W role Pani Ziemi, leśnych zwierząt, kosmitów oraz dzieci wcielili się uczniowie klasy 2a, 2b oraz 4d. Przybliżyli oni życie w lesie, w którym człowiek nie zwraca uwagi na ochronę przyrody oraz pokazali w jaki sposób można walczyć o czyste lasy. Starsi uczniowie przygotowali piękne życzenia i upominki dla Pani Ziemi. Przedstawienie uświetniły piosenki laureatów konkursu „Na zieloną nutę”. Bardzo podobały się również przepiękne stroje przygotowane przez rodziców.

Beata Młodzik

Szkolny konkurs piosenki przyrodniczej i ekologicznej „Na zieloną nutę”

     Dnia 21 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbył się konkurs piosenki przyrodniczej i ekologicznej Celem konkursu była między innymi popularyzacja piosenek o tematyce przyrodniczej, prezentacja dorobku wokalnego młodych artystów oraz upowszechnianie wartości przyrodniczych, ekologicznych, prozdrowotnych. Dzieci z klas 1 – 3 pod okiem nauczycieli przygotowały wspaniałe piosenki o tematyce ekologicznej. Podczas konkursu wyśpiewały wszystkie „zalety” naszego otoczenia. Jury oceniając młodych artystów brało pod uwagę: dobór repertuaru, poziom warsztatu wykonawczego oraz interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny. A oto zwycięzcy: I miejsce – zespół „Stokrotki” z klasy 2d oraz zespół „Dwójeczki” z klasy 2b, II miejsce – duet z klasy 2a, III miejsce – zespół „Wesołe nutki” z klasy 3c. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali niespodzianki – odznaki „Przyjaciela Przyrody”. Wręczenie dyplomów oraz koncert laureatów odbył się 22 kwietnia podczas akademii z okazji Święta Ziemi.

     W sobotę 23 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury odbył się kolejny konkurs recytatorski „Świerszczykowe wiersze”. Najmłodsi artyści mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie przed szerszą publicznością. W konkursie wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły: Jowita Prokop i Bartosz Nagielski. Dzieci reprezentowały szkołę twórczością Jana Brzechwy, recytując wiersze „Skarżypyta” oraz „Tańcowała igła z nitką”. Pełne dziecięcego uroku i wdzięku występy zostały nagrodzone gromkimi brawami publiczności. Wszyscy mali artyści otrzymali dyplomy i upominki.

Katarzyna Boczkiewicz

Uczennice naszej szkoły
Aleksandra Włodarczyk – klasa 5 d
Maja Łukaszewska – klasa 4 c

znalazły się wśród dziesięciu uczestników, którzy reprezentować będą Miasto Bełchatów w międzynarodowym projekcie artystycznym pn. „Inwazja Talentów” .

Wśród uczestników Projektu znaleźli się także nasi absolwenci:
Magda Kowalska (PG nr 2)
Izabela Łuczak (PG nr 5)
Jakub Rychter (PG nr 2)

Serdecznie gratulujemy

Więcej: www.facebook.com/invasionofthetalents

Międzyszkolny konkurs ortograficzny języka angielskiego - ‘Spelling Bee’.

    W dniu 22 kwietnia 2016r. w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Włodzimierza Puchalskiego w Bełchatowie odbył się Międzyszkolny konkurs ortograficzny języka angielskiego - ‘Spelling Bee’. Adresatami konkursu byli uczniowie klas VI szkół podstawowych i klas I gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Julia Kalecińska, Aleksandra Woszczyk, Wiktoria Zyrka, które zajęły III miejsce.

Katarzyna Gocyk

    22.04.2016r. w sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury odbył się XXII Mały Konkurs Recytatorski o Złotą Maskę. To ważne kulturalne wydarzenie przeprowadzone było w trzech kategoriach wiekowych: klas I-III szkół podstawowych, klas IV-VI szkół podstawowych oraz klas I-III gimnazjum. Uczestnicy recytowali utwory znanych i mniej znanych poetów m.in. Tomasza Nowaczyka, Małgorzaty Nawrockiej, Danuty Wawiłow, Wisławy Szymborskiej, Doroty Gellner, Marcina Urbana, Jana Brzechwy. W kategorii klas I – III uczennica naszej szkoły – Aleksandra Kubik otrzymała wyróżnienie. W kategorii klas IV – VI nasze recytatorki z klasy 4c – Łukaszewska Maja i Przybyła Julia zajęły ex aequo III miejsca.

  

Edyta Jaros

    Dnia 21.04.2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielem Straży Miejskiej. Uczniowie klas 2-3 wysłuchali prelekcji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym , natomiast uczniowie klas czwartych zaznajomili się z tematem „ Żyję zdrowo – nie palę .”

Pedagodzy szkolni

Happening
Porzuć złość – bądź gość


     Na początku kwietnia w naszej szkole odbył się happening pod hasłem „Porzuć złość – bądź gość.” Akcja miała na celu zapobieganie zachowaniom agresywnym i propagowanie wiedzy na temat konstruktywnych zachowań i sfery emocji . Akcje pod kierunkiem pedagogów przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy 6c. Przebieg wydarzenia: Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy. Pierwsza grupa grała na instrumentach , skandowała hasła z plakatów .Zadaniem jej było zainteresować akcją. Druga grupa uczniów chodziła po korytarzach szkolnych „ubrana” w papierowe stroje, na których widniały hasła mówiące m.in. o tym jak radzić sobie ze złością, o emocjach jakie przeżywamy, o tym jak należy postępować w relacjach z innymi . Uczniowie wręczali mijanym uczniom i rodzicom ulotki z informacjami dotyczącymi sfery emocji i , społecznie akceptowanych zachowań ludzi będących pod wpływem złości. Po przeprowadzeniu akcji na korytarzach szkolnych zostały rozwieszone plakaty. Zarówno uczniowie jak i rodzice byli zaskoczeni prowadzoną akcją. Wyrażali aprobatę dla akcji i ze zrozumieniem przyjmowali ulotki.

Pedagodzy szkolni

     W kwietniu 2016 r. odbyła się akcja charytatywna pod hasłem: „Pomóż Kacprowi spełnić marzenie - PODARUJ LWA”. Miała ona na celu pomóc uczniowi klasy 5, SP nr 4 w Zelowie - Kacprowi, spełnić marzenie ustanowienia rekordu Guinnessa w zbieraniu rzeczy z wizerunkiem Lwa. Kacper od wielu lat choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Jego pasją są filmy przyrodnicze, a ulubionym zwierzęciem – lew. Akcja polegała na zbiórce różnych rzeczy (książek, maskotek, linijek, figurek, puzzli, kolorowanek, zeszytów itp. ) z podobizną lwa. Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie, przynosząc duże ilości rzeczy z wizerunkiem lwa. Poprzez udział w tej akcji starałyśmy się również uwrażliwić uczniów naszej szkoły na potrzeby innych (słabszych, mniej sprawnych, mniej zaradnych). Zebrane rzeczy z podobizną lwa i przekazano SP nr 4 w Zelowie.

Pedagodzy szkolni

5 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie
odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej.
„Ciepło, cieplej, najcieplej”

W kategorii klas 4-6 (szkoły podstawowe) nasi uczniowie znów dali fantastyczny popis umiejętności i wyobraźni plastycznej, co zostało docenione przez jury konkursu.

NAGRODY :
AGATA WOJSA kl. IV d
JULIA MADEJCZYK kl. IV d
GABRIELA ZATORSKA kl. VI a

WYRÓŻNIENIA :
MAJA RUGAŁA kl. IV b
Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia br.

Serdecznie wszystkim gratulujemy !

Zielona szkoła

     Uczniowie z klas 5a, 5b i 5c od 11– 16.04 2016r. przebywali w DWD w Bardzie na „zielonej szkole”. W drodze do Bardo zrobiliśmy przystanek we Wrocławiu, aby zobaczyć Ogród Japoński wiosną, pergolę przy Hali Ludowej oraz Rynek Starego Miasto. W czasie pobytu poznawaliśmy walory przyrodnicze i formy ochrony przyrody na przykładzie Kotliny Kłodzkiej. Zapoznaliśmy się z kulturą i historią regionu, podczas wycieczek pieszych i autokarowych. Uczestniczyliśmy w zajęciach integrujących zespoły klasowe. Autokarem pojechaliśmy do Złotego Stoku – zwiedzaliśmy kopalnię złota, następnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Kłodzka i Międzygórza – zwiedzaliśmy labirynty Twierdzy Kłodzkiej oraz rezerwat przyrody z wodospadem Wilczki. Byliśmy również na wycieczce po Ziemi Kłodzkiej odwiedziliśmy Bazylikę w Wambierzycach, zdobyliśmy „Szczeliniec Wielki – podziwialiśmy pejzaże górskie, odwiedziliśmy Duszniki Zdrój – Dworek Fryderyka Chopina i Pijalnię Wód w Parku Zdrojowym. Ostatniego dnia wieczorem na podsumowanie otrzymaliśmy dyplomy i upominki . Cały pobyt był bardzo udany, warunki pogodowe i humory nam dopisywały

B. Folholc

Zajęcia profilaktyczne

          W dniu 07.04.2016 r. odbyły się cykliczne zajęcia profilaktyczne z funkcjonariuszem Straży Miejskiej w Bełchatowie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i piątych. Tematem zajęć dla klasy pierwszej było: „ Bezpieczeństwo dziecka w kontaktach ze zwierzętami”, natomiast dla klasy piątej: „ Alkohol – wróg czy przyjaciel.

Pedagodzy szkolni

Informacje o sprawdzianie w klasie szóstej w roku szkolnym 2015/2016

http://www.cke.edu.pl/index.php/sprawdzian-left/o-sprawdzianie-em

Termin: 5 kwietnia 2016 roku (wtorek)
Część I /język polski i matematyka 80 minut/- godz. 9.00
Część II /język obcy nowożytny 45 minut/ - godz. 11.45
Informacja dla rodziców:
http://www.cke.edu.pl/images/_SPRAWDZIAN/OD_2014/Informacje/20150831_Sprawdzian_Flyer_2016.pdf

23 marca 2016 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu
„Bełchatów na karcie wielkanocnej”

      Wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica klasy I a Renata Szokalska. Renatka odebrała gratulacje i nagrodę z rąk pani prezydent Marioli Czechowskiej. Otrzymała także oprawioną w ramkę pocztówkę własnego autorstwa

Zobacz:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1095719843824860.1073742488.103711699692351&type=3

W dniach od 16 do 18 marca 2016 roku odbył się w naszej szkole
KIERMASZ WIELKANOCNY.

Kiermasz przygotowały panie: Kinga Marszewska, Anna Perljan, Małgorzata Świercz i Beata Wójcik

Dni Otwarte

           Dnia 16 i 17 marca 2016 roku w odbyły się zajęcia otwarte dla Dzieci sześcioletnich oraz ich Rodziców. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich. Wypowiadały się na dany temat, brały udział w zabawach dydaktycznych, wykonywały ćwiczenia gimnastyczne i taneczne, rozwiązywały zagadki, układały puzzle.

Zajęcia prowadziły nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej: Magdalena Łaczkowska, Joanna Makowska, Anna Skóra, Katarzyna Boczkiewicz.

Dzieci z Przedszkola nr 5 i Przedszkola nr 7 obejrzały także przedstawienie teatralne przygotowane przez starszych kolegów z klasy II e pod kierunkiem wychowawczyni pani Patrycji Szulada.

„Wielkanoc tuż, tuż…”

Zajęcia otwarte

        Dnia 11 marca 2016 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia otwarte pt: „Wielkanoc tuż, tuż…”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o zwyczajach wielkanocnych, zapoznały się z różnymi sposobami zdobienia jajek. Następnie wraz z rodzicami wykonały stroiki wielkanocne. Zajęcia otwarte przeprowadziły panie Anna Kornik i Małgorzata Świercz

       Dnia 7 marca 2016 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia profilaktyczne pt: "Gdy dopada mnie złość". Dzieci uczyły się jak reagować w sytuacjach dla nich trudnych. Zajęcia przeprowadziły panie Anna Korenik i Małgorzata Świercz .

        W sobotę, 12 marca w Publicznym Gimnazjum nr 4 w Bełchatowie odbył się VII Regionalny Festiwal Piosenki Angielskiej i Niemieckiej „Muzyka łagodzi obyczaje”. Naszą szkołę reprezentowały dwie solistki: Gabrysia Zatorska i Zuzanna Grzejszczak.

I miejsce zajęła Gabrysia Zatorska
III miejsce zajęła Zuzanna Grzejszczak

„Kreuj się kto może”

    W piątek w MCK odbyło się podsumowanie konkursu wokalno- instrumentalnego. Naszą szkołę reprezentował zespół wokalny „Kleksiki” ,.który w VI edycji konkursu „Kreuj się kto może” zwyciężył zajmując I miejsce .

II miejsce Gabrysia Zatorska
III miejsce Zuzanna Grzejszczak

Uczennice do konkursu przygotował pan Krzysztof Załęczny

     Uczennica naszej szkoły Gabriela Zatorska, po raz kolejny bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Wygraj Sukces. W tym roku, po raz pierwszy, organizatorzy konkursu ogłosili eliminacje internetowe. Wykonawca z największą liczbą głosów znajdzie się w gronie tegorocznych finalistów. Tak, więc Wy, internauci, decydujecie o wynikach konkursu. Każdy internauta może oddać jeden głos z jednego adresu email codziennie. Bardzo ważne, aby głosować codziennie. Prosimy, o oddawanie głosów na Gabrysię.

http://werdykty.wygrajsukces.com.pl/glosowanie

     Dnia 9 marca 2016 roku w naszej szkole dla rodziców uczniów klas 5 i 6 odbyły się warsztaty pod hasłem „Wzrastajmy razem - rodzicu poznaj zmiany zachodzące w dziecku i pomóż mu dorosnąć.” Na spotkaniu zostały omówione zmiany zachodzące w dziecku w okresie dojrzewania. Warsztaty miały także na celu pomóc rodzicom zrozumieć te zmiany i tym samym lepiej porozumiewać się z dzieckiem oraz lepiej wspierać proces jego rozwoju. Spotkanie z rodzicami przeprowadziła pedagog szkolny Anna Perljan.

     W dniu 03.03.2016 r. uczniowie klasy 2b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej filia „Gwarek”. Podczas spotkania zwiedzili oddział dla dzieci, dowiedzieli się jak mogą zostać czytelnikami biblioteki, jak korzystać z księgozbioru. Ponadto mieli okazję obejrzeć wystawę pt. „Papierowe wariacje”, na której znalazły się prace bełchatowskich nauczycielek. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i obiecali, że wrócą tam już jako czytelnicy tejże biblioteki.

Małgorzata Kruk

Obóz narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej

     Uczniowie z klas piątych i szóstych w czasie ferii zimowych od 14– 20.02 2016r. przebywali w Bukowinie Tatrzańskiej na obozie narciarskim. Część uczyła się od podstaw, część doskonaliła umiejętności narciarstwa zjazdowego w pięknej górskiej scenerii. Byliśmy tam w celach zdrowotno – rekreacyjnych, poznawczych, estetycznych dla własnej przyjemności i samodoskonalenia. W czasie pobytu, poza zajęciami na stoku, byliśmy na termach w Szaflarach oraz na wycieczce w Zakopanem z wjazdem na Gubałówkę. Wieczorami, aktywnie spędzaliśmy czas w świetlicy ośrodka: rozgrywaliśmy turnieje w tenisa stołowego oraz w piłkarzyki. Bawiliśmy się w kalambury, rozwiązywaliśmy quizy, cała grupa świetnie się bawiła. Ostatni dzień pobytu, był sprawdzianem umiejętności zdobytych na stoku w slalomie narciarskim, instruktorzy oceniali czas przejazdu i technikę jazdy. Wieczorem na podsumowanie otrzymaliśmy dyplomy zdobyte w slalomie narciarskim.

Barbara Folholc

Bezpieczne ferie

     Dnia 11.02.2016 r. odbyły się apele pod hasłem „Bezpieczne ferie”. Uczniowie z klas III b, IV d i V c pod kierunkiem nauczycieli: Magdaleny Łaczkowskiej, Barbary Folholc i Krzysztofa Załecznego zaprezentowali przedstawienia o tematyce zimowej. Gościliśmy również aspiranta sztabowego Piotra Rokitę z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, który przypomniał wszystkim zasady bezpieczeństwa obwiązujące w takcie zimowego wypoczynku. Naszą szkołę odwiedził także Robert Wołosz z Nadleśnictwa Bełchatów. Pan leśniczy mówił o zimowych zwyczajach zwierząt i w jaki sposób można pomóc im ją przetrwać. Zachęcał do częstego obcowania z przyrodą.

Życzymy udanych i bezpiecznych ferii !

Dnia 10.02.3016 r. odbyło się w naszej szkole Seminarium dla nauczycieli
Edukacja włączająca uczniów z zespołem Aspergera.

     Seminarium prowadziła Anetta Szadkowska dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim i Wiesława Kubicka konsultant Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PT. ”ARTYSTYCZNE SELFIE”

     Konkurs został przeprowadzony na przełomie października i listopada. Był on adresowany do uczniów naszej szkoły - kategoria wiekowa: klasy 4-6. Złożone prace wykonane były w formie fotograficznych autoportretów, które jak najwięcej mówią o autorze. jego pasjach, zainteresowaniach, cechach i możliwościach. Do ich przedstawienia można było posłużyć się takimi elementami jak tło, strój, rekwizyty… Poza oryginalnym ujęciem tematu należało pamiętać również o innych nieodzownych elementach dobrego zdjęcia takich jak kadr, światło, kompozycja…

Laureaci konkursu:
1. Julię Kalecińską, kl. 6a,
2. Natalię Łukasińską, kl.6b,
3. Gabrielę Zatorską, kl. 6a.

Aleksandra Drzewosz

Lekcja ciepła

     W dniu 05.02.2016 r. uczniowie klas I uczestniczyli w szczególnej lekcji. Naszą szkołę odwiedziła Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska i przedstawiciele Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie: Prezes Zarządu - Grzegorz Zegarek , Wiceprezes Zarządu - Paweł Uznański oraz specjalista ds. marketingu - Olga Pełka.
Dzieci wysłuchały historii o „Czerwonym Kapturku w mieście” , dowiedziały się jak oszczędzać ciepło i dbać o ochronę środowiska. Na zakończenie lekcji wszystkie Pierwszaki zostały poczęstowane przez Panią Prezydent cukierkami oraz otrzymały książeczkę o nowych przygodach Czerwonego Kapturka.

Dalsze przygody Czerwonego Kapturka są dostępne w formie audiobooka na stronie:
www.cieplosystemowe.pl

      29 stycznia 2016 r. w  Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie odbył się I Powiatowy Festiwal Piosenki Radosnej. W kategorii klas IV – VI Gabrysia Zatorska zajęła I miejsce.

     Dnia 21.01.2016 r. odbyła się uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka przygotowana przez uczniów klasy I a, I d i I e pod opieką wychowawczyń: Marii Lelickiej, Anny Skóry, Doroty Milaszewskiej.

Finał XV Jubileuszowego Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

     17 stycznia 2016 roku w Parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Ostrobramskiej w Bełchatowie odbył się finał XV Jubileuszowego Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Uczniowie z naszej szkoły znaleźli się w gronie finalistów:

Zespół wokalny „Kleksiki” – zdobył II miejsce

W kategorii soliści klas młodszych 1 – 3
Oliwia Kruk – II miejsce
Antoni Smodlibowski – III miejsce

W kategorii soliści klas 4- 6
Gabriela Zatorska – II miejsce
Julia Przybyła – wyróżnienie

Krzysztof Załęczny

     Ostatni dzień przed zimową przerwą świąteczną to w naszej szkole szczególny czas. Nauczyciele spotykają się ze swoimi uczniami na klasowych Wigiliach, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie świąteczne życzenia i wspólnie kolędować. Tradycyjnie wszyscy uczestniczą także w Jasełkach. Świąteczne przedstawienie w tym roku przygotowały klasy II c, II e i chór szkolny pod kierunkiem K. Bujacz, A. Szczuckiej, M. Kaczor, K. Załęcznego.

Spotkanie opłatkowe

Świąteczne kolędowanie w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie

     21grudnia 2015r. uczniowie klasy 2c i 2e wraz z wychowawcami odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Mali artyści przygotowali montaż słowno- muzyczny z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w którym przedstawili historię narodzin dzieciątka Jezus. Były kolędy i wiersze, a także świąteczne życzenia. Dzieci wręczyły pensjonariuszom upieczone wspólnie z rodzicami świąteczne pierniczki. Same również zostały poczęstowane słodkościami. Mieszkańcy Domu z życzliwością przyjęli dzieci, co z pewnością sprawi, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich.

Anna Szczucka
Magdalena Kaczor

Szkolna akcja pomocy dla Domu Małego Dziecka w Łodzi

     W Szkole Podstawowej nr 8 w miesiącu grudniu 2015r. została zorganizowana i przeprowadzona, jak w roku ubiegłym, akcja pomocy dla Domu Małego Dziecka w Łodzi. Do akcji przyłączyło się liczne grono nauczycieli, uczniów i rodziców. Zgromadzone dary: środki higieniczne, pampersy, środki spożywcze, ubranka i zabawki z pewnością przyczynią się do radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia wśród maluszków tam przebywających. Ilość zgromadzonych darów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszyscy okazali wielkie serce dla potrzebujących. Zgromadzone dary zostały przekazane 19 grudnia 2015r. do Domu Małego Dziecka przy ul. Drużynowej w Łodzi. Pragniemy podziękować nauczycielom, rodzicom i dzieciom za każdą pomoc w imieniu podopiecznych Domu Małego Dziecka.

Organizatorzy:
M. Lelicka
Samorząd szkolny:
V. Zatorska
G. Lorencki

W piątek, 18 grudnia do naszej szkoły dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju.

     Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Otrzymuje Światło od słowackich skautów i przekazuje je następnie do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, a także na zachód do Niemiec i na północ do Danii.

W dniach 17 i 18 grudnia odbył się w naszej szkole Kiermasz bożonarodzeniowy

W świątecznym nastroju w klasach I-III

Mikołajkowe warsztaty plastyczne

     W dniach 14-16.12.2015 r. nasza szkoła zmieniła się w fabrykę Św. Mikołaja za sprawą mikołajkowych warsztatów. Była to kreatywna alternatywa dla tradycyjnych klasowych mikołajek. Z elementów otrzymanych w mikołajkowych prezentach dzieci samodzielnie tworzyły świąteczne ozdoby w atmosferze zabawy i świątecznej muzyce w tle. Wszystkie prace - prezenty zostały wykonane wspaniale. Ponad to naszym „elfom-spryciarzom” udało się wykonać dodatkowe bombki na nasz tradycyjny, szkolny kiermasz świąteczny.

A. Drzewosz

Warsztaty plastyczne w Muzeum Regionalnym

     Uczniowie klasy Vc dnia 17 grudnia 2015 r. w toku przygotowań przedświątecznych uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Muzeum Regionalnym. Poznaliśmy technikę zdobniczą decoupage, którą wykorzystaliśmy do ozdoby bombek według własnego pomysłu i inwencji twórczej

Barbara Folholc

ŻYJ ZDROWO, WESOŁO I KOLOROWO

15 grudnia 2015r. odbył się w SP nr 4 Konkurs Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu. Uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce.

„Są wśród nas niepełnosprawne koleżanki i koledzy”
rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

     W dniu 10 grudnia tego roku w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pod hasłem „Są wśród nas niepełnosprawne koleżanki i koledzy” przeprowadzonym w ramach Kampanii Społecznej „Niepełnosprawny inny, ale taki sam”, którą Honorowym Patronatem objął Starosta Bełchatowski.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli w nim liczne nagrody i wyróżnienia:

Kategoria klas 4-6

• Julia Cichecka, kl. 5a – I miejsce;
• Sandra Kotlewska, kl. 6a – II miejsce;
• Maja Łukaszewka, kl. 4c – III miejsce.

Kategoria klas 1-3

• Zuzanna Rogozińska, kl. 2a – III miejsce;
• Weronika Kula, kl. 2b – wyróżnienie;
• Albert Ratajczyk, kl. 2a – wyróżnienie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A. Drzewosz

Przyszedł do nas Mikołaj

 

ŻYCZENIA DLA GÓRNIKÓW

     Dnia 3 grudnia 2015r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Górnika, na którą przybyli zaproszeni goście z KWB „Bełchatów”. Tańcem, wierszem i piosenką dzieci z klasy 2c i 2d podziękowały górnikom za trud ich pracy i złożyły życzenia . Występ wszystkim przypadł do gustu, a w podziękowaniu za miłe przyjęcie dzieci z klas 0-3 otrzymały od górników słodycze i pamiątkowe węgielki.

Dorota Malarska
Anna Szczucka

XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza

     Dnia 03.12.2015r. w Samorządowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 odbył się XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza. Wzięło w nim udział 19 uczniów ze szkół podstawowych całego powiatu bełchatowskiego. Z naszej szkoły udział w konkursie wzięły uczennice z klasy 6a- Cieślak Patrycja i Zatorska Gabriela oraz Łukaszewska Maja z klasy 4c.

Gabriela Zatorska za interpretację utworu „Przyjaciele” zajęła III miejsce, a Maja Łukaszewska za recytację bajki „Pchła i rabin” otrzymała wyróżnienie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Edyta Jaros

Picture Dictionary – Christmas
Konkurs z języka angielskiego
dla uczniów klas 2, 3 i 4

     Uczniowie chętni do udziału w konkursie są proszeni o przygotowanie samodzielnej pracy na temat Świąt Bożego Narodzenia. Forma pracy jest dowolna: plakat, karty obrazkowo – słowne, książeczka. Gotowe prace należy złożyć do 16 grudnia 2015r. do nauczycieli j. angielskiego p. Patrycji Piotrowskiej i p. Katarzyny Gocyk. W dniu 18 grudnia br. zostanie rozstrzygnięty konkurs dla uczniów na poziomie klas 2, 3 i 4.

Organizator: Patrycja Piotrowska
Katarzyna Gocyk

Zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej
„Zostań Mikołajem”

        Zwracamy się do wszystkich dorosłych i dzieci, dla których dążenie do dobra, wrażliwość na drugiego człowieka i jego potrzeby, godzenie dobra własnego z dobrem innych stanowią wartości, którymi kierują się w życiu. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, święta, które pachną choinką i nierozerwalnie kojarzą się ze zwyczajem obdarowywania się prezentami. Już dziś wiemy, że może się tak zdarzyć, że z powodu różnych trudnych życiowych sytuacji nie wszyscy będą mogli cieszyć się z prezentów. Wobec powyższego, prosimy uczniów i rodziców, pracowników szkoły o włączenie się do akcji, która będzie miała na celu przygotowanie słodkich prezentów gwiazdkowych. Prosimy zrezygnować z małej rzeczy przeznaczonej dla was i podzielenie się nią z innymi. Prosimy o przynoszenie słodyczy, drobnych upominków, gotowych paczek, które będziemy mogli przekazać innym. Do rodziców, wychowawców zwracamy się z prośbą o wsparcie akcji poprzez motywowanie swoich dzieci i uczniów do czynienia rzeczy pożytecznych. Pomóżcie im odkryć dla siebie świat wartości, pomóżcie odkryć i doświadczyć czym jest dobroć, wyrozumiałość, otwartość na potrzeby innych. Dar waszych gorących mikołajowych serc z pewnością sprawi innym ogromną radość, pozwoli marzyć i wierzyć, że marzenia się spełniają.

Wszystkim Świętym Mikołajom i ich pomocnikom już dziś serdecznie dziękujemy.

Słodycze upominki, paczki można przynosić w dniach
od 01.12.2015 roku do 10.12.2015 roku.

Pedagog szkolny
Anna Perljan

Szkolny konkurs plastyczny
„Moja ulubiona postać bajkowa”

      Dnia 24 listopada 2015r. odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Moja ulubiona postać bajkowa”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać, dowolną techniką, pracę ilustrującą fikcyjną postać z bajki, baśni, wiersza, legendy, komiksu, dobranocki, którą najbardziej lubią i pamiętają. Mali artyści wykonali interesujące prace, z których jury wyłoniło siedem najlepszych. Laureaci konkursu uhonorowani zostali imiennymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.

Laureaci konkursu:

1. Bartnicka Maja kl. Ic
2. Gala Kacper kl. Ia
3. Krakowiecki Adam kl. Id
4. Matacz Bartłomiej kl. Ic
5. Mikołajczak Nadia kl. Ic
6. Szymaniak Oliwia kl. Id
7. Wlaźniak Anna kl. Ib

Wystawę z wyróżnionymi pracami można oglądać na holu głównym szkoły do dnia 11 grudnia.

Katarzyna Boczkiewicz

Szkolny Konkurs Przyrodniczy
„PALCEM PO MAPIE ... Polski”

     12 i 19 listopada 2015 roku odbył się Szkolny Konkurs Przyrodniczy „PALCEM PO MAPIE .... Polski”. W konkursie wzięło udział 41 uczniów z klas V i VI.

Po sprawdzeniu i ocenieniu wszystkich prac konkursowych przyznano:

w kategorii klas V:

I miejsce – Kuliberda Dawid 5b
II miejsce – Pełka Dawid 5b
III miejsce – Kurzydlak Dominik 5c

w kategorii klas VI:

I miejsce – Słok Wojciech 6c
II miejsce – Brzoza Norbert 6c
III miejsce – Mikołajczak Igor 6b

Organizator konkursu
Małgorzata Mateusiak

     Dnia 26.11.2015 r. w galerii MCK w Bełchatowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z cyklu „PAPIEROPLASTYKA”, pt.: „Z czasem Wam się uda”. Nasi uczniowie jak zwykle wykonali wiele fantastycznych prac, co zostało docenione przez jury konkursu. Zdobyli wiele nagród i wyróżnień, czego im serdecznie gratulujemy.

Nagrody
1. Anna Sroga, kl. 6b
2. Natalia Chlastacz, kl. 5b
3. Zuzanna Kociołek, kl. 2b

Wyróżnienia
1. Jakub Zarzycki, kl. 6c
2. Eryka Rożniatowska, kl. 6b
3. Wiktoria Muskała, kl. 6c

Po rozstrzygnięciu laureaci wzięli udział w warsztatach „papierowej wikliny” – splot spiralny, wieniec.
W galerii MCK można również podziwiać wyjątkowe prace wielu innych uczniów naszej szkoły, oraz jej absolwentów. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy.

Aleksandra Drzewosz

Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Poezji Patriotycznej „Ojczyzna wierszem malowana”

     Dnia 18.11.2015r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „Ojczyzna wierszem malowana”. Wzięło w nim udział 26 uczniów ze szkół podstawowych całego powiatu bełchatowskiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 6a: Patrycja Cieślak, Julia Świąder , Gabriela Zatorska .
Patrycja Cieślak za wykonanie utworu W. Bełzy „Do polskiego chłopięcia” oraz Gabriela Zatorska za interpretację utworu K. Baczyńskiego „Elegia o…[ chłopcu polskim]” otrzymały wyróżnienia.

Gratulujemy

Serdecznie zapraszamy Rodziców
uczniów naszej szkoły
na warsztaty profilaktyczne

"Jak uchronić dziecko przed narkotykami – dopalaczami”,
które odbędą się 18 listopada 2015 roku
o godz. 16.30 w sali gimnastycznej

Dyrektor szkoły
Honorata Kwaśniewska

11 LISTOPADA

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Specjalny numer gazetki szkolnej przygotowany przez uczniów klasy VI c po opieką pani Ewy Bieniek.

     „Cofnijmy się w czasie, przypomnijmy sobie, jak to wszystko było, co się wydarzyło …” - tak brzmiały słowa podczas apelu z okazji Święta Niepodległości, które przeniosły nas do czasów trudnej walki Polaków o wolność. Uczniowie klas 3a, 3d i 6 c upamiętnili 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość uświetniły scenki w wykonaniu małych aktorów, pieśni patriotyczne oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca losy naszej Ojczyzny. Apel z okazji 11 listopada to dla wszystkich ważna lekcja historii.

Apel dla klas 0 – III przygotowały panie: Katarzyna Michalak, Kamila Bukowska, Joanna Makowska, apel dla klas IV- VI pani Ewa Bieniek. Oprawa muzyczna pan Krzysztof Załęczny.

WIEM JAK POMÓC

     Dnia 4.11.2015 r. w ramach lekcji przyrody odbył się kurs pierwszej pomocy dla uczniów klas czwartych. SZTAB RATOWNICTWA W BEŁCHATOWIE przeprowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne na temat WIEM JAK POMÓC: "Pierwsza Pomoc w nagłych stanach zagrożenia życia". Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty ukończenia kursu

Anna Michniewska

Konkurs „Dary jesieni”

      Konkurs „Dary jesieni” został zorganizowany na terenie szkoły w terminie od 15.10.2015 r. do 29.10.2015 r. Mogli wziąć w nim udział wszyscy uczniowie klas trzecich. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Michalak, Kamila Bukowska, Anna Perljan wzięła pod uwagę zgodność pracy z tematem, estetykę, indywidualność spojrzenia artystycznego i kreatywność. Wystawa nagrodzonych prac została zlokalizowana na holu głównym szkoły. Zwycięzcom zostały wręczone dyplomy i upominki.

Laureaci konkursu:
I miejsce – Oliwia Paluch - „ Kapelusz”
II miejsce – Claudia Kopcik - „Kasztanowe drzewo”
                    - Jakub Brzozowski – „Jeż”
III miejsce – Amelia Maćkowiak - „Wiewióreczka z ogródeczka”

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

Katarzyna Michalak

Proszę państwa oto KOT- konkurs plastyczny

     „Proszę państwa oto KOT” to konkurs plastyczny z cyklu „W krainie Baśni…” organizowany przez Miejskie Centrum Kultury dla uczniów klas „0”. W tym roku dzieci miały za zadanie wykonać sylwetę kota z dowolnej bajki przeczytanej lub obejrzanej w teatrze. Spośród 161 dostarczonych prac zostało wyłonionych 29, którym przyznano różnorzędne nagrody. Wśród laureatów znalazło się dwoje dzieci z oddziału przedszkolnego 01. Nasi zwycięzcy to Oskar Adamczyk oraz Bartosz Nagielski. Chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wszystkie prace będzie można oglądać na górnym holu Miejskiego Centrum Kultury w dniach 20.10 – 22.11.2015r.

Katarzyna Boczkiewicz

Dnia 30.10.2015 roku zorganizowano w naszej szkole
„Dzień ze Świętymi”.
Dzień przebiegał pod hasłem: ,,Wybierz Świętego, poznaj Jego historię, upodobnij się do Niego”.

Katechetka: Katarzyna Bujacz
ks. Sławomir Kuśmierz
ks. Adam Pawlak

Wieczorek poetycko-muzyczny

     Dnia 29.10.2015r. odbył się w szkole zaduszkowy wieczorek poetycko-muzyczny "Tym, którzy odeszli". Uczniowie klas V i VI recytowali piękne utwory o charakterze filozoficzno- refleksyjnym takich znanych poetów jak D. Gellnerowej, ks. J. Twardowskiego, M.Jastruna, E. Stachury, K. Iłłakowiczówny. Zespół muzyczny "Kleksiki" zaśpiewał utwory nieżyjących już piosenkarzy m.in. K. Klenczona, A. Jantar, M. Grechuty. Podczas uroczystości oddaliśmy cześć i hołd wszystkim nieżyjącym bliskim nam osobom, zmarłym nauczycielom, ludziom, których śmierć zabrała z powodu nieszczęśliwych wypadków, chorób. Uczciliśmy również pamięć poległych za Ojczyznę żołnierzy i wszystkich bezimiennych bohaterów. Wieczorek w wykonaniu uczniów poruszył serca zaproszonych gości i z pewnością skłonił do refleksji związanych z tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

Uczniów przygotowała polonistka p. Edyta Jaros i nauczyciel muzyki p. Krzysztof Załęczny.

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I

    Dnia 23. 10. 2015 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste ŚLUBOWANIE I PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I. Pierwszoklasiści wspaniale zaprezentowali się w części artystycznej. Rodzice, którzy towarzyszyli pierwszakom, nie kryli dumy i wzruszenia.

Uczniów do uroczystości przygotowały wychowawczynie:
Klasa 1 a – p. Maria Lelicka
Klasa 1 b – p. Jadwiga Moneta
Klasa 1 c – p. Mirosława Sygitowicz
Klasa 1 d – p. Anna Skóra
Klasa 1 e – p. Dorota Milaszewska
Gratulujemy Pierwszoklasistom, życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz w rozwijaniu pasji i zainteresowań.

19 października 2015 r. klasy 1-3 wzięły udział w Międzyszkolnym vencie w ramach programu
LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO.
Klasy pierwsze zajęły I miejsce zdobywając puchar!
Klasy trzecie zdobyły III miejsce.
Wszystkie drużyny dzielnie walczyły, zdobywając medale i dyplomy.
Uczniów do zawodów przygotowały panie: J. Moneta, B. Młodzik, K. Bukowska.

Gratulujemy!

III miejsce w Powiatowym Konkursie Sprawności i Wiedzy o Bezpieczeństwie

     13 października 2015 r. w Hali Widowiskowo- Sportowej w Bełchatowie odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu Sprawności i Wiedzy o Bezpieczeństwie „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”, organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Bełchatowie. W konkursie wzięło udział 17 szkół podstawowych z powiatu bełchatowskiego. Przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej Agata Pędziwiatr z kl. 2e i Kornel Mazurek z kl. 2a zajęli 3. miejsce. Uczniów do zawodów przygotowała pani Magdalena Kaczor.

Gratulujemy!

Zajęcia profilaktyczne – Straż Miejska

     15 października 2015 r. uczniowie klas I – VI naszej szkoły rozpoczęli cykl zajęć profilaktycznych z koordynatorem Zespołu ds. Nieletnich i Profilaktyki Szkolnej – panem Dariuszem Opałką. W pierwszych zajęciach uczestniczyli dzieci z klas I oraz uczniowie klas VI. Tematem spotkania dla dzieci młodszych było „Przygotowanie do uczestnictwa w ruchu drogowym” , gdzie funkcjonariusz Straży Miejskiej przedstawił kilka podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W trakcie pogadanki zwrócił szczególną uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych przez dzieci. Klasy szóste natomiast wzięły udział w zajęciach na temat dopalaczy. Celem zajęć było przekazanie wiedzy na temat zagrożeń wynikających z zażywania środków psychoaktywnych wśród uczniów.

Pedagog szkolny

14 października
Dzień Edukacji Narodowej

      13 października 2015 roku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy V a i V b pod kierunkiem wychowawczyń pani Katarzyny Kaczor i pani Magdaleny Majchrzak - Maras przygotowali występ artystyczny.

Dopalaczom mówimy NIE!

     W dniach 01.10 i 05.10.2015 r. odbył się happening pod hasłem: „Dopalaczom mówimy NIE!”. Wydarzenie zorganizowano w szkole w czasie długich przerw międzylekcyjnych. Jego celem było zapobieganie używaniu środków psychoaktywnych wśród uczniów oraz zwrócenie uwagi na problem rodzicom uczniów. Przebieg wydarzenia: Uczniowie chodzili po korytarzach szkolnych „ubrani” w papierowe stroje na których widniały hasła mówiące o szkodliwości używania dopalaczy. Informowały ponadto o miejscach gdzie można znaleźć pomoc w przypadku zetknięcia się z problemem. Uczniowie wręczali mijanym uczniom i rodzicom ulotki na temat szkodliwości dopalaczy. Na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka informacyjna. Zarówno uczniowie jak i rodzice byli zaskoczeni prowadzoną akcją. Wyrażali aprobatę dla akcji i ze zrozumieniem przyjmowali ulotki.

Pedagodzy szkolni

     Z okazji Światowego Dnia Zwierząt Samorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził zbiórkę na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bełchatowie. Akcja trwała od 28 września do 6 października, a zaangażowała się w nią cała społeczność uczniowska. Zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów karmy, ciepłe koce i ręczniki, a także zabawki. Wszystkim przyjaciołom zwierzaków dziękujemy za pomoc.

Samorząd Uczniowski

Lekkoatletyczny event dla trzecioklasistów

06.10.2015 r.

Próbna ewakuacja

     1 października 2015 r. o godzinie 11.15 została przeprowadzona w naszej szkole próbna ewakuacja uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Wszyscy szybko, w sposób zorganizowany  opuścili budynek i zebrali się na wyznaczonym placu. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwali strażacy PSP w Bełchatowie.

Bezpieczne dziecko z GKS Bełchatów

      Dnia 30 września 2015r. uczniowie z klas czwartych i piątych wzięli udział w kampanii społeczno - edukacyjnej „Bezpieczne dziecko z GKS Bełchatów” realizowanej przez Górniczy Klub Sportowy Bełchatów. Mieliśmy okazję zapoznawać się z zasadami bezpiecznego i zdrowego stylu życia wolnego od nałogów i ryzykownych zachowań, obserwować specjalistyczne pokazy i uczyć się żywiołowego a jednocześnie kulturalnego dopingu. Uczniowie mogli obserwować oraz brać czynny udział w ciekawych pokazach przygotowanych przez Sztab Ratownictwa Medycznego, Policję, Przychodnię MegaMed oraz Straż Pożarną. Wszystkie wydarzenia, w tym prezentacje szkoleń psów policyjnych, tworzenie kurtyn wodnych czy udzielanie pierwszej pomocy odbywały się na murawie GIEKSA Areny. Poszczególne pokazy były  poprzedzane  nauką  głośnego  dopingu  dla  górniczego  klubu,  podczas  której  udało  się  m.in.  poprowadzić  falę i nauczyć młodych fanów kilku kibicowskich piosenek, Po zakończeniu prezentacji na zielonej murawie, dzieci zeszły na klubowy parking, gdzie mogły obejrzeć z bliska motocykl , wozy policyjne oraz strażackie, a także spotkać się z wybitnym reprezentantem Polski w piłce nożnej - Jackiem Krzynówkiem, który chętnie rozdawał autografy i młodym piłkarzom udzielał cennych wskazówek.

B. Folholc

Event szkolny Lekkoatletyka dla każdego!

     29 września 2015 roku odbył się w naszej szkole event promocyjny programu “Lekkoatletyka dla każdego". Uczniowie klas I i II rozwijali sprawność ruchową poprzez  uproszczone konkurencje lekkoatletyczne Kids’ Athletics. Wszystkie konkurencje przeprowadzone na boisku Orlik sprawiły małym zawodnikom wiele radości i dostarczyły dobrej zabawy. Zajęcia prowadzili trenerzy z Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego.

Bezpieczny kontakt z psem

28 września 2015 roku dla uczniów klas młodszych odbyły się w naszej szkole warsztaty pt. „Bezpieczny kontakt z psem”.

    Gesty przyjazne w ludzkim rozumieniu nie zawsze oznaczają to samo w języku psa. Nawet gdy pies  jest  ostoją spokoju i przyjaźni, mogą  wystąpić sytuacje których przewidzieć się nie da. Sztywna postawa, uszy odchylone do tyłu, oblizywanie warg, to informacja, że pies czuje się niekomfortowo. Wtedy natychmiast należy przerwać kontakt z psem. O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie klas 0- II podczas spotkania z profesjonalnym trenerem Patrykiem Krajewskim oraz jego towarzyszem Ajaksem- owczarkiem belgijskim. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się także bezpiecznie podchodzić do psa oraz jak zachować się w sytuacji, gdy pies nas zaatakuje. Nie zabrakło także popisów Ajaksa, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Ponadto naszym uczniom nie jest obojętny los zwierząt, szczególnie tych porzuconych i w związku z tym w dniach 28.09- 05.10. 2015 w szkole trwa zbiórka dla zwierząt ze Schroniska w Bełchatowie. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji!

M. Kaczor

Konkurs Wiedzy i Sprawności Fizycznej „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”

       W dniach 22.09.2015r.- 24.10.2015r. dla uczniów klas II odbył się Konkurs Wiedzy i Sprawności Fizycznej „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. Uczniowie musieli zmierzyć się z testem pisemnym i sprawnościowym. Test pisemny obejmował 15 pytań o bezpieczeństwie, natomiast test sprawnościowy polegał na pokonaniu w jak najkrótszym czasie toru przeszkód, zawierającego: slalom, przewrót w przód, bieg z piłką lekarską 2kg, skoki przez ławeczki, rzuty piłkami, skłony z pozycji leżącej do siedzącej.

Najlepszymi okazali się:
Agata Pędziwiatr- kl. 2e
Kornel Mazurek- kl. 2a

Zwycięska para weźmie udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 13 października 2015r. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy ducha walki i osiągniętych wyników!

M. Kaczor

"Kolorowa Lokomotywa - na zielonym szlaku"

       W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie Łódzkiego Domu Kultury "Kolorowa Lokomotywa". Podczas pierwszej wycieczki , w dn. 03.09.2015 r. nasi uczniowie wyjechali do Przedborskiego Parku Krajobrazowego i zwiedzili pod opieką leśników Rezerwat Przyrody Murawy Dobromierskie i Rezerwat Przyrody Bukowa Góra. Następnie wzięli udział w plenerowych warsztatach artystycznych nad rzeką Pilicą podczas których próbowali swoich sił w malarstwie olejnym, fotografii i ceramice. Podczas drugiej wycieczki – 04.09.2015 r. uczniowie znów poznawali różnorodność fauny i flory naszego regionu. Tym razem wyjechali do Łódzkiego ZOO na którego terenie pod opieką pracowników ZOO i Łódzkiego Przedsiębiorstwa Zieleni Miejskiej wzięli udział w warsztatach terenowych pt. "Bioróżnorodność - ginący skarb"  oraz zwiedzili rezerwaty przyrody w Lesie Karwackim gdzie pod opieką botanika zebrali rośliny do wykonania własnych zielników. Podczas ostatniego dnia z Kolorową Lokomotywą - 07.09.2015 nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach sztuki ludowej gdzie pod opieką artystów ludowych wykonywali prace inspirowane artefaktami polskiej przyrody.

A. Drzewosz

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016