MISJA SZKOŁY: Jesteśmy szkołą otwartą, przyjazną i bezpieczną. Dbamy o indywidualny i wszechstronny rozwój każdego ucznia.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
2016/2017

Bezpieczne dzieciaki na wakacjach

     Pod takim hasłem Straż Miejska w Bełchatowie zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas 0 – III uczących się w przedszkolach oraz szkołach podstawowych w naszym powiecie. Prace nagradzane były w trzech kategoriach wiekowych. W każdej grupie znaleźli się uczniowie naszej szkoły, zajmując znaczące miejsce.

I grupa – klasy 0
I miejsce – Oskar Adamczyk(kl. 0a)

II grupa – klasy I – III
I miejsce – Weronika Wojtala(kl. 3b)
II miejsce – Marcel Opałka (kl. 2a)


III grupa – klasy IV – VI
I miejsce – Aleksandra Kubik(kl. 4d)

W niedzielę 18 czerwca podczas festiwalu Re:Aktor laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Gratulujemy!

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
07.06.2017 r.

2 czerwca 2017 r.
DZIEŃ OTWARTY

Jak Pstryk i Bzik nas oświecili

     Fundacja PGE przygotowała dla dzieci z najmłodszych klas niezwykłą edukacyjną przygodę. 1 czerwca 2017 roku uczniowie klas I – III obejrzeli przedstawienie pt. "Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” o bezpiecznym i oszczędnym korzystaniu z energii elektrycznej Na zakończenie spotkania uczniowie rozwiązywali krzyżówkę i quiz podsumowujący tematykę spektaklu.

Event lekkoatletyczny

     1 czerwca 2017 roku dla uczniów klas I – III w ramach projektu Polskiego Związku lekkiej Atletyki i Ministerstwa Sportu „Lekkoatletyka dla Każdego” odbył się szkolny Event Lekkoatletyczny

KONCERT DLA RODZICÓW
CZTERY PORY ROKU
31.05.2017 r.

Wystąpili:
WIOSNA – Sara Semeniuk z klasy 3d
Magdalena Jończak z klasy 3b – Maszeruje wiosna– piosenka
Grupa 0a – taniec węgierski
Klasa 2b – Wiosna w ogródku - piosenka
Dawid Jamróz z klasy 4a – Patrząc przez różowe okulary – gra na gitarze
Natalia Ciążyńska i Liwia Wojtala z klasy 6b - taniec

LATO – Oliwia Cieślik z klasy 3d
Klasa 1a – Lato z radiem – taniec
Julia Przybyła z klasy 5c – Po drodze szukam przyjaciela – piosenka
Oliwia Kruk z klasy 2c – Pastereczka – gra na keyboardzie
Kinga Duraj, Zuzanna Kociołek, Weronika Kula, Sandra Młudzik, Amelia Przepiórka z klasy 3b – Do słońca – piosenka

JESIEŃ – Adrianna Kałużyńska z klasy 3e
Maja Łuczak i uczennice z klasy 6d – Deszczowa piosenka – piosenka
Martyna Wójcik i Aleksandra Cieślak z klasy 5c – Jesienny rock and roll – piosenka
Liwia Wojtala, Joanna Zwierzyńska, Artur Sobczyk, Cezary Foltyn, Oskar Wołosz z klasy 6b – Jesienne marzenia – piosenka
Klasa 2a i 2d – Ciągle pada – taniec

ZIMA – Agata Pędziwiatr z klasy 3e
Grupa 0c – Śnieżynki – piosenka i taniec
Klasa 2a – Cicha noc – kolęda w języku migowym
Zuzanna Rychlik z klasy 5c – Biała dama, sroga zima – piosenka
Antoni Smodlibowski z klasy 4b – Zimowa etiuda – gra na keyboardzie

    Nasza szkoła już kolejny rok dorzuciła sporo monet do szlachetnej zbiórki, jaką jest "Góra Grosza". Jest to ogólnopolska akcja, która pomaga dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudnej sytuacji rodzinnej. Bardzo dziękujemy wszystkim, którym nie jest obojętny los innego człowieka i liczymy na hojność podczas kolejnej edycji.

Gabriel Lorencki SU

SZKOŁA ODKRYWCÓW

    W niedzielny poranek 7 maja br. pomachaliśmy naszym rodzicom na pożegnanie i wyruszyliśmy do Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie na naszą pierwszą ZIELONĄ SZKOŁĘ. Podczas 7-dniowego pobytu przeżyliśmy niezliczoną ilość twórczych przygód oraz odkryć. Uczestniczyliśmy w wielu różnorodnych zajęciach, niezapominanych warsztatach, rywalizowaliśmy w licznych konkursach. Nie zabrakło również wycieczek, tych pieszych po najbliższej okolicy oraz tych dalszych autokarowych. Podczas pierwszej wycieczki w Gołuchowie zwiedziliśmy Muzeum Leśnictwa, zabytkowy park z cennym starodrzewem oraz Pokazową Zagrodę Zwierząt, gdzie mogliśmy zobaczyć żubry, koniki polskie, dziki oraz jelenie. Następnie poznaliśmy najstarsze polskie miasto – Kalisz. Na drugą wycieczkę udaliśmy się do Kasiejowa, by tam w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka dowiedzieć się jak staliśmy się ludźmi, po czym w ZOO w Opolu mogliśmy podziwiać zwierzęta z różnych stron świata. Wyjątkową atrakcją było karmienie goryla oraz uchatek kalifornijskich. 13 maja br. podsumowaliśmy ZIELONĄ SZKOŁĘ, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bełchatowa, gdzie czekali na nas nasi najbliżsi. Pobyt na ZIELONEJ SZKOLE dostarczył wielu cennych informacji o nas samych oraz koleżankach i kolegach, umożliwił zdobycie nowych wiadomości i umiejętności, ale nade wszystko jest źródłem niekończących się opowieści i wspomnień.

Uczniowie klasy 4b i 4d wraz z wychowawcami Małgorzatą Mateusiak i Ewą Bieniek

     Klasa Ia wzięła udział w „Zielonej lekcji” w Markecie Majster. Uczniowie mieli okazję zobaczyć egzotyczne zwierzęta jakie zamieszkują w Majstrze. Pod czujnym okiem opiekunów dowiedzieli się ciekawostek o życiu i hodowli wybranych zwierząt. Dzieci były zachwycone ekspozycją, zadawały mnóstwo ciekawych pytań, jak również wykazały się dużą, własną wiedzą przyrodniczą. Każdy uczeń miał okazję nakarmić rybki, pogłaskać lub potrzymać na rękach łagodne gatunki zwierząt. Lekcja bardzo ciekawa, mająca wiele walorów edukacyjnych i wychowawczych. Teraz uczniowie klasy Ia mogą zabrać rodziców i dziadków na egzotyczną wycieczkę.

K. Prokop, R. Wnuk

II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ MATEMATYKI”

     W dniu 11.05.2017 odbył się w naszej szkole II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ MATEMATYKI” Do konkursu przystąpiło osiem szkół podstawowych z terenu miasta Bełchatowa: SP 1, SP 3, SP 4, SP 5, SP 8, ZSP 9, SP 12, SP 13. Konkurs został rozegrany w czterech kategoriach wiekowych, w kategorii: klas III, klas IV, klas V i klas VI. Uczniowie mieli do rozwiązania 10 zadań zamkniętych i 3 zadania otwarte. Po rozwiązaniu zadań konkursowych uczniowie wzięli udział w zajęciach rekreacyjnych a komisja konkursowa przystąpiła do sprawdzania prac. Po sprawdzeniu prac nastąpiło przedstawienie wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom konkursu.

W KATEGORII KLAS III
1. Artur Pisarek ZSP 9
2. Juliusz Kowalik ZSP 9
2. Julian Smolarz SP 12
3. Szymon Urban SP 1

W KATEGORII KLAS IV
1. Maciej Turowski SP 1
1. Brajan Bednarek SP 13
2. Karol Pałubski ZSP 9
2. Michał Robak SP 3
2. Jakub Kłucjasz SP 12
3. Piotr Kasprzak SP 3

W KATEGORII KLAS V
1. Bartłomiej Błaźniak SP 13
2. Syriusz Kacprzyk SP 3
3. Aleksandra Gieras SP 1

W KATEGORII KLAS VI
1. Miłosz Łukaszewski SP 5
1. Tomasz Orłowski SP 12
2. Wiktoria Janiak SP 8
3. Jakub Dąbrowski SP 1
3. Tobiasz Rękorajski SP 4

W KLASYFIKACJI OGÓLNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
1. Szkoła Podstawowa nr 1
2. Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 9
3. Szkoła Podstawowa nr 3

Gratulujemy!

     W dniu 10.05.2017 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie odbył się finał  XVI Powiatowego konkursu „ Książka – Obiekt Artystyczny”, XXII Konkursu o Regionie „Między rajem a węglem” oraz XVII Konkursu na Pożeracza Książek – najaktywniejszego czytelnika roku 2016/2017. Miło nam poinformować , że uczniowie naszej szkoły zdobyli nagrody w tych konkursach: II miejsce – Blada Magdalena klasa 6c w konkursie „ Książka – Obiekt Artystyczny”; III miejsce – Świercz Kacper klasa 6b w konkursie „ Książka – Obiekt Artystyczny” ; Certyfikat Pożeracza Książek za aktywność czytelniczą - Drozdowski Adam klasa 6b.

Gratulujemy!

Turniej Piłki Nożnej dla klas I-III

     Dnia 9.05.2017 r. w Hali Energia odbył się Turniej Piłki Nożnej dla klas I-III pod patronatem Pani Prezydent Marioli Czechowskiej. W turnieju wzięło udział 6 drużyn. Drużyna naszej szkoły zajęła 4 miejsce.

Gratulujemy!

Mariusz Strojkowski

     W dniach 24 kwietnia - 5 maja 2017 roku uczniowie klas szóstych, uczestniczący w kole języka angielskiego, przygotowali wystawę zatytułowaną Patroni Krajów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Termin nie był przypadkowy - a mianowicie upamiętniał święto Świętego Jerzego - patrona Anglii. Organizatorem wystawy była pani Viviana Zatorska. Tydzień kultury Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii podsumowano konkursem dla uczniów klas 4 - 6 przygotowanym przez panią Patrycję Piotrowską.

Viviana Zatorska

Konkurs o kulturze krajów anglojęzycznych „1 z 10” dla klas IV – VI

     W dniu 27.04.2017 odbył się konkurs z j. angielskiego dla klas IV- VI. Celem konkursu było utrwalenie i rozwijanie wśród uczniów wiedzy nt. zwyczajów, tradycji, obchodzonych świąt, podstawowych danych geograficznych i bieżących wydarzeń z the UK i the USA.

I miejsce – zespół klasy 6a w składzie: Julia Frątczak, Szymon Wszelaki, Kornel Krakowiecki.
II miejsce – zespół klasy 5b w składzie: Adam Białaczewski, Bartosz Rzepczyński, Stanisław Dudkiewicz.
III miejsce – zespół klasy 4d w składzie: Patryk Curzytek, Natalia Krakowiak, Dawid Czekalski.

Patrycja Piotrowska

Zielona szkoła w Bardzie

     W bieżącym roku szkolnym, 24-29 kwietnia, klasa 6d wzięła udział w 6-dniowym turnusie dydaktyczno-wypoczynkowym ZIELONA SZKOŁA w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie. Program wyjazdu był wypełniony atrakcyjnymi zajęciami, wycieczkami i zabawami integracyjnymi. Podczas pieszych wędrówek uczniowie poznali krajobraz i zabytki malowniczej miejscowości. Odwiedzili galerię lokalnego rzeźbiarza ludowego, pana Jana Giejsona i zapoznali się z jego twórczością. Spacer do zapory na Nysie Kłodzkiej przybliżył funkcjonowanie elektrowni wodnej. Chodząc po Górach Bardzkich uczniowie podziwiali panoramę miasteczka. Na szczególną uwagą zasłużył widok z Obrywu Skalnego i Wielka Skała. Dzieci zwiedziły Bazylikę Mniejszą, barokowy kościół, który skrywa figurę Matki Bożej Bardzkiej oraz organy bardzkie, wyjątkowo cenne w Polsce i Europie. Program zielonej szkoły zawierał dwie wycieczki autokarowe. Pierwszą był przejazd po Ziemi Kłodzkiej: wizyta w Parku Zdrojowym w Polanicy i degustacja wód mineralnych, zajęcia warsztatowe na Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie Zdrój, zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Czermnej, poznanie historii Twierdzy Kłodzkiej i jej podziemnych labiryntów. Drugą wycieczką był wyjazd do Złotego Stoku i zwiedzanie: Sztolni Gertruda gdzie mieści się Skarbiec pilnowany przez gnomy oraz ośmiometrowa zjeżdżalnia, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem a z której wyjazd na zewnątrz odbywał się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem trasą ok. 300 metrową. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych konkursach, zajęciach sportowych. Nie zabrakło dyskotek, karaoke, malowania odlewów gipsowych, zajęć tanecznych, wspólnych gier i zabaw. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom wiedzę z różnych dziedzin, dużo nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Dzieci uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny, poznawali swoje słabe i mocne strony, rozwijali zainteresowania. Czas minął bardzo szybko, wróciliśmy uśmiechnięci z mnóstwem pozytywnych wspomnień.

Wychowawca: Katarzyna Gocyk

Zielona szkoła w Bukowcu

     Uczniowie z klas 6b, 6c i 6a od 22 do 28 kwietnia 2017r. przebywali w DWD w Bukowcu koło Karpacza na „zielonej szkole”. W drodze do Bukowca zrobiliśmy przystanek we Wrocławiu aby zobaczyć miasto z perspektywy rejsu statkiem spacerowym po Odrze, a także spacerowaliśmy po Rynku Starego Miasta podziwiając wspaniałe kamienice, Ratusz i inne budowle starówki. W czasie pobytu poznawaliśmy walory przyrodnicze i formy ochrony przyrody na przykładzie Kotliny Jeleniogórskiej. Zapoznaliśmy się z kulturą i historią regionu, podczas wycieczek pieszych i autokarowych. Tajniki przyrody zaczęliśmy odkrywać już w Bukowcu – miejscowości malowniczo położonej na ternie Rudawskiego Parku Krajobrazowego otoczonej pasmem Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Poznaliśmy szlak romantyczny: Świątynię Ateny, Pałac Bukowiec, Ruiny Opactwa, Wieżę Widokową. Podczas wspólnej wędrówki na szczyt Grabowca zobaczyliśmy panoramę Karpacza jak również wspaniały widok na Karkonosze. Niecodzienną przygodę przeżyliśmy w Muzeum Karkonoskich Tajemnic. Mnóstwo emocji i przeżyć dostarczył nam pobyt w kowbojskim miasteczku Western City i na termach w Cieplicach. Byliśmy również w Leśnej Hucie Szkła w Szklarskiej Porębie oraz idąc szlakiem w Karkonoskim Parku Narodowym dotarliśmy do Wodospadu Szklarki – cudu natury. Uczestniczyliśmy w zajęciach integrujących zespoły klasowe oraz w zajęciach muzyczno-tanecznych i w warsztatach przyrodniczo-krajoznawczych. Ostatniego dnia wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i podsumowanie pobytu. Otrzymaliśmy dyplomy i nagrody zdobyte w różnych zabawach i konkursach. Niestety czas płynął bardzo szybko i trzeba było pożegnać Bukowiec. Zatem do następnego roku!

Barbara Folholc

2 Maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 Maja - Święto Konstytucji

     Dnia 28 kwietnia 2017r. odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wiersze i piosenki przybliżyły uczniom klas 0- III te historyczne chwile. Akademię przygotowali uczniowie klasy 3c i 3d pod kierunkiem wychowawczyń: Doroty Malarskiej i Anny Szczuckiej.

     W tym roku podobnie jak w roku poprzednim w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja w dniu 28.04.2017r. Apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie klasy 5a i 5d zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Występ wzbogacony został pieśniami patriotycznym w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem Krzysztofa Załęcznego. Sala udekorowana została przez panią Aleksandrę Drzewosz.

Ewa Bieniek

„CZWARTKI Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ” pod hasłem „Dzik jest dziki”

     Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie, które obchodzone 22 kwietnia ma na celu wzrost świadomości ekologicznej, promowanie ochrony środowiska oraz stylu życia w zgodzie z naturą. W naszej szkole w tym roku obchody przybrały nieco inny charakter. 27 kwietnia w ramach cyklu „CZWARTKI Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ” uczniowie klas 0 -6 zaproszeni zostali do świata leśnych zwierząt. W spotkaniu pod hasłem „Dzik jest dziki” uczestniczył Pan Adam Miętkiewicz – pracownik Nadleśnictwa Bełchatów, który przeczytał wiersze, w tym o dziku Tadziku, doktorze dzięciole, mrówkach oraz opowiedział o zwierzętach, które żyją w naszych lasach. Uczniowie również przedstawili zwierzęta recytując m.in. wiersze naszego patrona Jana Brzechwy. Na zakończenie ogłoszono wyniki i nagrodzono laureatów Szkolnego Konkursu Fotograficznego pod hasłem „TE CO SKACZĄ I FRUWAJĄ”. Podczas spotkania na sali zaprezentowana została pokonkursowa wystawa zdjęć oraz książek o tematyce przyrodniczej. To niecodzienne spotkanie ze zwierzętami przygotowali wychowawcy klas IV

Małgorzata Mateusiak

Wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego dla uczniów klas 4 – 6
pod hasłem
„TE CO SKACZĄ I FRUWAJĄ”

Nagrodzeni: Dudkiewicz Stanisław 5b, Claudia Kopcik 4d, Magdalena Kulbat 6d, Hanna Selerowicz 6d, Wiktoria Stępień 6b, Alicja Zakrocka 4c.

Wyróżnieni: Miłosz Dobrakowski 5a, Kacper Karbowniczak 4c, Michał Stępnik 4c, Liwia Wojtala 6b, Oskar Wołosz 6b.

Małgorzata Mateusiak

Dzień Ziemi

     Raz w roku, 22 kwietnia obchodzimy na świecie Dzień Ziemi. To doskonała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla swojej planety, aby była zdrowa, piękna i czysta. Z tej okazji 26 kwietnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „ Leśna opowieść” przygotowane przez uczniów z klasy II c. Podczas wygłaszania wierszy i śpiewania piosenek o tematyce przyrodniczej dzieci zachęcały wszystkich do dbania o środowisko naturalne i do segregowania śmieci. Następnie odbyło się podsumowanie konkursów ekologicznych. Pani wicedyrektor wręczyła nagrody i dyplomy uczniom, którzy brali udział w różnych formach rywalizacji rówieśniczej i odnieśli sukcesy.

Mirosława Sygitowicz

Dni Świadomości Autyzmu

     25 kwietnia 2017 roku uczniowie dwóch klas integracyjnych naszej szkoły tj. 3a i 6a wzięli udział w happeningu zorganizowanym  przez  Ośrodek Szkolno - Wychowawczy  w Bełchatowie z okazji obchodów Dni Świadomości Autyzmu. W ramach akcji ulicami naszego miasta przeszedł niebieski marsz na znak solidarności z osobami z autyzmem. Akcja zakończyła się na Placu Narutowicza, gdzie w niebo poszybowały symboliczne niebieskie balony. Wydarzenie to miało na celu podniesienie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu.

Katarzyna Kaczor

IX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji ks. J. Twardowskiego

     24.04.2017r. w Samorządowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji ks. J. Twardowskiego. Wzięły w nim udział dwie uczennice z naszej szkoły – Maja Łukaszewska oraz Julia Przybyła. Maja Łukaszewska zajęła III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

Edyta Jaros

Plebiscyt tolerancji i życzliwości

     W dniach 19 - 21. 04. 2017 r. w naszej szkole przeprowadzona została akcja profilaktyczna pod hasłem: „Plebiscyt tolerancji i życzliwości”. Jej celem  było   wprowadzenie uczniów w świat norm i wartości społecznych, jaką jest tolerancja i  życzliwość. Akcja skierowana była do  wszystkich  uczniów a  przygotowały   ją   klasy 1,2 i 5   pod   kierunkiem K. Prokop i pedagoga szkolnego M. Świercz. W trakcie trwania akcji przeprowadzone zostały działania wdrażające dzieci do bycia   tolerancyjnym i życzliwym wobec innych.   Uczniowie   obejrzeli film pt.: „Urodziny   Maćka,   czyli   krótka   historia o tolerancji” oraz prezentację multimedialną: pt:„ Tolerancja”. Dla wszystkich uczniów został ogłoszony konkurs plastyczno – literacki : „JESTEM ŻYCZLIWY. LUBIĘ POMAGAĆ”. Uczniowie zostali zaproszeni na ławeczkę tolerancji i życzliwości, gdzie mieli możliwość porozmawiać i podziękować sobie za pomoc, okazać szacunek. „Życzliwe klasy” wykonały sobie na tej ławeczce wspólne zdjęcie. We wszystkich klasach odbyły się „Lekcje Tolerancji”, podczas których mogli poczuć niepełnosprawność kolegi, koleżanki. W klasach 4-6 uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, „Każdy jest inny, wszyscy są równi”, gdzie wykonali plakaty, które zostały dekoracją szkolnych korytarzy. Uczniowie klas starszych zaprezentowali „Życzliwe słoneczko” – transparent zachęcający do bycia życzliwym i tolerancyjnym. Rozdawali przechodzącym plakietki promujące akcję. Chętni uczniowie mieli okazję wpisać się na „Tablicę Życzliwości”. Na zakończenie akcji ogłoszono wyniki konkursu literacko –plastycznego, w którym wzięło udział 18 uczniów. Uczestnicy zostali wyróżnieni „Złotą Gwiazdą Strażnika Tolerancji i Życzliwości”. Ich prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

M. Świercz, K. Prokop

Międzyszkolny Konkurs Językowo- Czytelniczy

     Dnia 10 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Bełchatowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Językowo- Czytelniczy ,,Stanisław Jachowicz zaprasza". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Maruszewska ( kl. 3e ), Maria Stasiak ( kl. 3a ) i Alan Książek ( kl. 3c ). Dzieci wykazały się dużą wiedzą, zajęły 3 miejsce. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę książkową. Gratulujemy.

Anna Szczucka

XXIII Mały Konkurs Recytatorski

 

     21 kwietnia 2017 r. w sali teatralno - widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy odbył się XXIII Mały Konkurs Recytatorski. Uczestnicy przeglądu ubiegali się o nagrodę główną, czyli statuetkę ZŁOTEJ MASKI. Naszą szkołę reprezentowali : Oliwia Wojtczyk kl.3b, Bartosz Wróblewski kl.3d, Paulina Matacz kl.4a oraz Julia Przybyła kl.5c. Wśród nagrodzonych recytatorów znalazła się Julia Przybyła, która zajęła drugie miejsce oraz Oliwia Wojtczyk, która zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I-III. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nagrody książkowe laureaci i wyróżnieni recytatorzy. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ewa Kiereś

W dniach od 5 do 7 kwietnia 2017 roku odbył się w naszej szkole
Kiermasz wielkanocny

Kiermasz przygotowały panie: Kinga Marszewska, Anna Perljan, Małgorzata Świercz i Beata Wójcik

Warsztaty edukacyjno – terapeutyczne

     10 kwietnia 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach edukacyjno – terapeutycznych. Warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Bełchatowie. Na powitanie uczniowie klas młodszych wprowadzili nas w świąteczny nastrój opowiadając o zwyczajach wielkanocnych. Dzieciom bardzo spodobało się przedstawienie pt. „Wielkanocne impresje”. Następnie wszyscy zaproszeni uczniowie wykonali przepiękne świąteczne stroiki. Po warsztatach czekał na dzieci pyszny poczęstunek.

Beata Młodzik

Dzień Otwarty

     4 kwietna 2017 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Przybyli goście obejrzeli przedstawienie teatralne pt.: „Brzydkie Kaczątko” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego Bajlandia, przygotowanego pod kierunkiem pani Patrycji Szulada. Dzieci wzięły także udział w zajęciach edukacyjnych przygotowanych specjalnie dla nich. Zajęcia otwarte prowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, panie: Beata Młodzik, Małgorzata Kruk, Dorota Malarska, Anna Szczucka.

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną

   4 kwietnia 2017 roku w MCK odbyło sie wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejsze palmy wielkanocne, stworzone przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz dorosłych. W kategorii szkół podstawowych, klas IV – VI nagrodę zdobył Bartosz Malak, wyróżnienia otrzymali Paweł Jurczyk i Kacper Świercz.

Ulice światowych metropolii – konkurs

    6 kwietnia 2017 r. MCK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Ulice światowych metropolii". W kategorii klas IV-VI nagrodę otrzymała Magda Blada, wyróżnienie odebrała Aleksandra Szymczak. W kategorii klas I – III wyróżnienie otrzymała Maja Kotowska.

III miejsce grupy teatralnej „Kurtyna” w I Powiatowym Konkursie Spektakli Profilaktycznych „Rozsądni i Bezpieczni”.

    30 marca 2017r. w auli Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie odbył się I Powiatowy Konkurs Spektakli Profilaktycznych „Rozsądni i Bezpieczni”. W konkursie pod patronatem Prezydenta Miasta Bełchatowa, Starosty Bełchatowskiego, Komendanta Straży Miejskiej i Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie wzięło udział dziewięć grup teatralnych. Uczniowie naszej szkoły w swoim przedstawieniu pt: „Tramwaj zwany nienawiścią” ukazali, że za wszelką cenę należy zwalczać w sobie tendencje do czynienia zła. Sztuka uzmysłowiła widzom, że wszyscy jesteśmy „ulepieni z tej samej gliny” i nie warto się wywyższać. Bogactwo bowiem, modne ubrania, wysokie pozycje w społeczeństwie nie są powodem do tego, aby obrażać i poniżać ludzi biedniejszych, mniej pewnych siebie, mniej zaradnych życiowo. Doskonała gra, dykcja, wyczucie teatralne, umiejętności naszych aktorek zasługują na szczególne słowa pochwały. Grupie „Kurtyna” serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć!

Edyta Jaros

Thursday with English book

     23 marca, w ramach cyklu: Czwartki z książką, odbyło się wiosenne czytanie bajek pod hasłem: Thursday with English book. Uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami przygotowali spotkanie z bajkami w języku angielskim dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Zaprezentowano cztery bajki: The ugly duckling, Thumbelina, Hansel and Gretel oraz The little mermaid. Wszystkim bajkom towarzyszyła prezentacja multimedialna, a zrozumienie bajek sprawdził quiz przygotowany przez prowadzących: Natalię i Dawida.

     W lutym w naszej szkole odbył się konkurs na pracę plastyczną pod hasłem: Święty Patryk - patron Irlandii.17 marca nagrodzone prace zostały zaprezentowane na wystawie w holu szkoły.

A oto laureaci:
miejsce pierwsze: - Magda Blada - klasa 6c, Julia Cichecka - klasa 6c,
miejsce drugie: Maja Łuczak - klasa 6c,
miejsce trzecie: Natalia Dobrakowska - klasa 6c, Liwia Wojtala i Natalia Chlastacz - klasa 6b.

Dziękuję za udział i gratuluję zwycięzcom.

Viviana Zatorska

OD UPRAWY DO POTRAWY

     W marcu uczniowie klasy II C wzięli udział w programie edukacyjnym organizowanym przez sieć sklepów TESCO - „Od uprawy do potrawy”. Podczas wycieczki uczniowie zdobywali wiedzę o pochodzeniu produktów, ich sezonowości, konieczności różnicowania diety w zależności od pór roku. Dowiedzieli się między innymi, co kryją tajemnicze cyfry na jajkach, skąd pochodzą niektóre owoce i warzywa dostępne na półkach sklepu, z czego się robi kaszę i mąkę oraz jakie informacje możemy znaleźć na etykietach produktów spożywczych. Uczniowie mieli też okazję spróbować różnorodnych nieprzetworzonych produktów np. selera naciowego, papryki, orzechów oraz ziół. Część ekspedycji poświęcona była właściwemu   przechowywaniu   żywności   oraz   konieczności   jej   poszanowania. Nie   zapomniano   też   o   roli wody i o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Wyprawa zakończyła się zbudowaniem piramidy żywieniowej i przygotowaniem zdrowego deseru na bazie jogurtu naturalnego, bakalii i świeżych owoców.

Mirosława Sygitowicz

Szkolna akcja profilaktyczna
„Nie czyń Drugiemu, co Tobie niemiłe”

     Profilaktyczna akcja pod hasłem „ Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” miała za zadanie pokazać uczniom, że krzywdzenie jest postawą negatywną. Nie wolno krzywdzić, ponieważ innych „ boli” tak jak mnie, gdy ktoś wyrządza mi krzywdę. W zamian swoją energię, siłę można skierować na to, co dobre i pomagać innym, być na innych otwartym. Stąd otwarte drzwi z hasłem „ Nie zamykajcie się od środka” (odpowiedzialni za drzwi uczniowie klasy 4d) zauważcie wokół siebie potrzebujących, w tym szczególnie rówieśników niepełnosprawnych i pomóżcie im. Uczniowie mieli zrozumieć , że powinni „ postępować wzwyż” , zmierzać do doskonałości, przełamywać własne słabości, pokonywać siebie i w rozwoju osobistym wspinać się „ku górze”. Jednym ze sposobów realizacji tak postawionego zadania jest realizowanie się jako darczyńcy i biorcy tego, co dobre. Uczniowie klasy 4 a i 4c obdarowywali innych drobnymi upominkami, do których dołączali dobre słowo. Z dawaniem i braniem ściśle idzie w parze wdzięczność, którą można okazywać i wyrażać. Stąd otwarcie poczty „ Samo Dobro” w której uczniowie mogli zostawić podziękowania za dobro, które kiedyś w jakiejkolwiek formie otrzymali. (odpowiedzialni za pocztę uczniowie klasy 4b). Podziękowania stały się podstawa do stworzenia przez uczniów wspólnego„ Łańcucha Dobra” , który zawisł na korytarzu szkoły. Wszyscy odbiorcy akcji - uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły, otrzymali informację, za co i komu jesteśmy wdzięczni.

Podsumowując, akcja miała na celu:
• uczyć jak wyrażać troskę o innych bez ich osądzania
• uczyć czerpać radość z tego, że można komuś pomóc
• uczyć wyrażać prawdziwą wdzięczność tym, którzy kiedyś nam pomogli, od których otrzymaliśmy dobro
• pokazać wagę przekraczania pewnych progów w odniesieniu do samego siebie i „postępowania wzwyż”
Pomysłodawcą akcji był pedagog szkolny Anna Perljan, w jej realizacji pomogli uczniowie klas 4 –tych ze swoimi wychowawcami paniami: Patrycją Piotrowską (4a) , Małgorzatą Mateusiak (4b), Edytą Jaros ( 4c), Ewą Bieniek, (4d) .

Bezpieczni na drodze

    Uczniowie klas II za kierownicą Autochodzika poznawali przepisy ruchu drogowego

II miejsce w III Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej

      07 marca 2017r. odbył się III Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Szkole Podstawowej nr 13 . Naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Rychlik uczennica  klasy 5b. Wyśpiewała II miejsce piosenką Pharella Williamsa – Happy.

Krzysztof Załęczny

Wyróżnienie w II Powiatowym Festiwalu Piosenki Radosnej

     15 lutego 2017 w Szkole Podstawowej nr 12 odbył się II Powiatowy Festiwal Piosenki Radosnej .Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Magdalena Jończak. Stawiając pierwsze kroki na scenie wyśpiewała wyróżnienie piosenką Tamta dziewczyna.

Krzysztof Załęczny

Wycieczka w nagrodę

     28 lutego 2017r. klasa 3a i 3c odwiedziła PGE Giganty Mocy. Uczniowie udali się w ekscytującą podróż wehikułem czasu, podczas której poznali historię bełchatowskich mamutów, procesy geologiczne jakie zachodziły w Bełchatowie przez ostatnie 20 milionów lat. Poznali historię węgla brunatnego i tajniki produkcji energii elektrycznej. Odnaleźli odpowiedzi na wiele pytań z zakresu nauk przyrodniczych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty edukacyjne nt. ,,Projekt prąd". Wycieczka ta była wspaniałą formą nagrody dla naszej szkoły za zdobycie II miejsca w konkursie pt. ,,Energia morza".

Anna Szczucka
Beata Młodzik

Razem zmieniamy Internet na lepsze

     W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami podjęli działania podkreślające rolę każdego użytkownika Sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wprowadzone zostały w świat Internetu poprzez projekt edukacyjny Necio. W klasach I - III uczniowie  poznali  zasady  bezpiecznego i efektywnego korzystania z Sieci w oparciu o materiały multimedialne Owce w Sieci i Sieciaki. Uczniowie klas IV- VI omawiali różne formy zagrożeń związanych z Internetem oraz jak sobie z nimi radzić. Podczas lekcji wykorzystana została prezentacja multimedialna 3..2..1..Internet! oraz film Gdzie jest Mimi? Zainteresowani ukończyli kursy e-learningowe: Poznaj bezpieczny Internet, Bezpieczna przygoda z Internetem, 3..2..1 Internet! Wszyscy uczniowie w/w klas brali udział w Teście o bezpiecznym Internecie, wspólnie z wychowawcami rozmawiali też na temat: „Bądźmy życzliwi w Sieci” i tworzyli plakaty dotyczące tegorocznego tematu DBI. W szkolnej bibliotece   podczas   zajęć   edukacyjnych   dla   klasy VI   omówiono   zjawisko cyberbullyingu. – Gdy coś mnie niepokoi w Internecie. Gościli u nas funkcjonariusze Komendy Policji w Bełchatowie: st. sierż. Aneta Kozłowska oraz sierż. szt. Fabian Zajączkowski. Podczas spotkania z uczniami poruszyli oni problem cyber przemocy z wykorzystaniem Internetu i telefonów komórkowych oraz zapoznali ich uczestników z przepisami prawa w zakresie odpowiedzialności karnej za popełnianie czynów prawnie niedozwolonych. W świetlicy szkolnej przeprowadzono liczne zajęcia dotyczące bezpiecznego Internetu, została również przygotowana tablica informacyjna zawierająca najważniejsze porady dla uczniów i rodziców, Podsumowaniem naszego projektu stały się wystawy na szkolnych holach przedstawiające różnorodne efekty prac uczniów – sieciakowe kolorowanki, rysunki tematyczne, plakaty, albumy, dyplomy i figury postaci z filmów edukacyjnych.

Aleksandra Drzewosz
wychowawcy świetlicy szkolnej

D L A    B A B C I    I    D Z I A D K A

     Dnia 16.02.2017 r. odbyła się uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka przygotowana przez uczniów klasy I a, I b oraz szkolnego koła teatralnego "Bajlandia" pod opieką wychowawczyń: Karoliny Prokop, Renaty Wnuk, Anny Skóry, Patrycji Szulada. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swym Dziadkom wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia specjalnie dla nich przygotowane. Na zakończenie spotkania Dziadkowie zostali obdarowani drzewkami szczęścia własnoręcznie wykonanymi przez dzieci.

Anna Skóra

Co babcia czytała, kiedy była mała?

     Nie trzeba nikogo przekonywać, że bajki, baśnie i inne zmyślone historie są nieodłączną częścią w dzieciństwie chyba każdego.  Najzwyczajniej   w   świecie  uwrażliwiają   na   otaczający   świat, ale uczą także odpowiedzialności, moralności i odwagi. I,  co  ciekawe,  dla   małego   człowieka są bardzo realne. A któż jest lepszym gawędziarzem, niż babcia? Każdy z   nas z   rozczuleniem  wspomina   historie, które   opowiadały   nam   nasze babcie – i te   prawdziwe  i  te   wymyślone. W czwartek, 16 lutego, klasy 0-3 wzięły udział w niezwykłym spotkaniu ph. „ Bajki babci i dziadka”, na które zaproszone zostały babcie uczniów naszej szkoły. Przeczytały one dzieciom książki, które pamiętają ze swojego dzieciństwa. Babcia Alexa i Nikoli, pani Jadwiga Szydziak, przybliżyła nam postać Plastusia, głównego bohatera książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Pani Anna Kruk, babcia Oliwii, sięgnęła do lektury o przygodach Misia Uszatka. To nie był koniec sentymentalnej podróży po krainie dziecięcych książek. Babcia Olka, pani Henryka Kacperska, zaciekawiła najmłodszych przygodami Szewczyka Dratewki. Wszyscy z zainteresowaniem i skupieniem słuchali przybyłych gości. Czekano na kolejne  opowieści,  ale   wszystko   co  piękne, musi się skończyć. Na koniec dzieci nagrodziły babcie gromkimi brawami i upominkami. Opowieści naszych babć stały się wspaniałą lekcją, która pod płaszczem fantazji dała najmłodszym praktyczne porady na co dzień.

Wychowawcy klas III

Wizyta przedszkolaków

     16 lutego 2017 roku w naszej szkole gościliśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 5 i Nr 7. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów koła teatralnego klas I –III .

Do za...czytania jeden krok
Walentynki 2017

     W tym  roku  Walentynki  w  naszej szkole obchodzimy pod hasłem: Do za...czytania jeden krok. Zgodnie ze zwyczajem w tym dniu obdarowujemy ukochaną osobę drobnym upominkiem - może to być tradycyjna karta walentynkowa, ale również książka z domowej biblioteczki, którą chcielibyśmy podarować i sprawić niepowtarzalny prezent wybranej przez nas osobie. Książki - walentynki, obok tradycyjnych walentynek, cieszyły się ogromną popularnością. Uczniom akcja Samorządu  Uczniowskiego  bardzo  się  spodobała,  tym  bardziej, że   nawiązywała  w   sposób pośredni do Czwartków z Książką i propagowała czytelnictwo.

Samorząd Uczniowski
Viviana Zatorska

     W dniu 10.02.2017r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Bełchatowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej chłopców. Do zawodów przystąpiły szkoły z powiatu bełchatowskiego. Po zaciętej rywalizacji uzyskaliśmy Wicemistrzostwo Powiatu. Skład drużyny: Jakub Tokarczyk, Kacper Świercz, Dawid Kuliberda, Dawid Melon, Bartosz Malak, Cezary Foltyn, Bartosz Rzepczyński, Paweł Jurczyk, Mateusz Wędzonka, Mateusz Zamolski.

Opiekun drużyny
Elżbieta Zielińska

     W dniu 12.02.2017r. w hali Energia w Bełchatowie odbył się Turniej Mini Piłki Siatkowej Akademii Siatkówki PGE Skry   Bełchatów.  W    zawodach     wzięło     udział     ponad     350-ciu   uczniów   Akademii   z   województwa    łódzkiego i świętokrzyskiego. Rywalizacja toczyła się w kategoriach „dwójek”, „trójek i „czwórek”. W klasyfikacji końcowej uczniowie naszej szkoły uzyskali:

II miejsce w kategorii klas IV /Skład drużyny: Wiktor Sionkowski, Jakub Maleńczyk, Mateusz Ziółkowski

II miejsce w kategorii klas V /Skład drużyny: Bartosz Rzepczyński, Cezary Foltyn, Mateusz Wędzonka

Opiekun drużyny
Elżbieta Zielińska

Alpinistka Julka

     Julia Molo, nasza uczennica z klasy 3a, należy do Sekcji Wspinaczkowej BTS AS oraz reprezentuje  miasto Bełchatów w ogólnopolskich zawodach wspinaczkowych z cyklu Pucharu Polski organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu. Wspinaczka kwalifikowana jest sportem ekstremalnym, wymagającym ponadprzeciętnej siły fizycznej i psychicznej, a także wysokiej inteligencji. Osiągnięcia Julii to: 26 miejsce w klasyfikacji ogólnej Pucharu Polski Młodzików i Dzieci (na 95 zawodniczek) oraz 3 miejsce w III Otwartych Zawodach Wspinaczkowych. Gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów!

Beata Młodzik

Obóz narciarski
Bukowina Tatrzańska
15.01 – 21.01.2017 r.

     Grupa uczniów z klas IV - VI w czasie ferii zimowych od 15 – 21.01 2017 r. przebywała w Bukowinie Tatrzańskiej na obozie narciarskim. Doskonalili umiejętności narciarstwa zjazdowego w pięknej górskiej scenerii. Byliśmy tam w celach zdrowotno – rekreacyjnych i poznawczych. W czasie pobytu, poza zajęciami na stoku, uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Dom Ludowy – malowaliśmy na szkle. Byliśmy też w Zakopanem podziwialiśmy panoramę Tatr z Gubałówki. Wieczorami, aktywnie spędzaliśmy czas w świetlicy ośrodka: rozgrywaliśmy turnieje w tenisa stołowego oraz w piłkarzyki, cała grupa świetnie się bawiła. Ostatni dzień pobytu, był sprawdzianem umiejętności zdobytych na stoku w slalomie narciarskim, gdzie instruktorzy oceniali czas przejazdu i technikę jazdy. Wieczorem na podsumowanie otrzymaliśmy dyplomy i nagrody zdobyte w różnych zabawach i zawodach.

Barbara Folholc

L I S T    Z    W A T Y K A N U

      W grudniu   2016  roku  dzieci z  klasy  3a  wraz  ze   swoimi   nauczycielkami – p. Beatą  Młodzik,  p. Moniką  Gawron,  p. wicedyrektor Małgorzatą Kwiecień oraz p. dyrektor Honoratą Kwaśniewską napisały list do Ojca Świętego Franciszka. Do listu dzieci dołączyły życzenia bożonarodzeniowe oraz własnoręcznie wykonaną kartkę. Kilka dni temu spotkała nas bardzo miła niespodzianka i zaszczyt. Otrzymaliśmy korespondencję z Watykanu, a w niej list i Apostolskie Błogosławieństwo  Ojca Świętego  Franciszka.  Mamy  nadzieję,  że  będzie  ono  dla  nas   szczególnym    umocnieniem w codzienności.B E Z P I E C Z N E    F E R I E

     W czwartek,   12 stycznia 2017r.  odbył  się   apel   pod   hasłem „BEZPIECZNE FERIE”. Najmłodsze  dzieci  z klasy 0c w strojach śnieżynek i bałwanków, pod kierunkiem wychowawcy Joanny Makowskiej zaprezentowały piosenki, tańce o tematyce zimowej. Najstarsi uczniowie z klasy VI d pod kierunkiem Katarzyny Gocyk , przypomnieli zasady bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie zimowego wypoczynku.

Joanna Makowska

P R Z E D S T A W I E N I E    T E A T R A L N E

     W czwartek, 12 stycznia 2017 roku odbyło się premierowe przedstawienie przygotowane przez dzieci z koła teatralnego klas I – III . Mali aktorzy zaprosili swoich rodziców na spektakl pt. „Nie ma tego złego…” Uczniowie klas 0 – III mogli podziwiać występy swoich kolegów w trakcie balu karnawałowego. Przedstawienie wyreżyserowała pani Patrycja Szulada.

Z A B A W A    K A R N A W A Ł O W A

Z I M O W E    B A J K I    N A    D O B R A N O C

     W trosce o rozbudzanie potrzeb czytelniczych dzieci oraz podnoszenie kompetencji językowych zorganizowane zostało kolejne spotkanie czytelnicze z cyklu „Czwartki z ciekawą książką”. Spotkanie przygotowały nauczycielki oddziałów przedszkolnych.  Po    krótkim    wstępie    w     wykonaniu   dzieci  z   oddziałów   przedszkolnych,   zaproszeni    uczniowie  z  zaciekawieniem  i  uwagą  wysłuchali  baśni Janiny  Porazińskiej pt. „O dwunastu  miesiącach”. Słuchaczy,  w tę piękną i wzruszającą podróż do krainy baśni zabrała pani Edyta Dyniak – Wachecka. Dzieci zostały wprowadzone w świat wartości moralnych, mogły dostrzec dobro i zło, a także rozwinąć swoją wrażliwość i empatię. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas 0 – 3.

Katarzyna Boczkiewicz

     Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w zbiórkę artykułów dla podopiecznych Domu Małego Dziecka w Łodzi w myśl A. Schweitzera, że "Szczęście to jedyna rzecz, którą się mnoży, jeśli się dzieli". W Domu Małego Dziecka przebywa obecnie 34 dzieci w wieku do półtora roku najstarsze. Dzięki Waszej dobroci zebraliśmy środki higieniczne, pielęgnacyjne, pampersy, płyny, kremy, a także środki spożywcze. Cytując Janusza Korczaka nie zapominamy, że "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Organizatorami akcji byli pani Maria Lelicka, pani Viviana Zatorska i pan Gabriel Lorencki wraz z Samorządem Uczniowskim.

Viviana Zatorska

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

     Ostatni dzień przed zimową przerwą świąteczną to w naszej szkole szczególny czas. Nauczyciele spotykają się ze swoimi uczniami na klasowych Wigiliach, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie świąteczne życzenia i wspólnie kolędować. Tradycyjnie wszyscy uczestniczą także w Jasełkach. W tym roku postacie bajkowe pokazywała nam w jaki sposób przygotować nasze serca na ten wyjątkowy świąteczny czas .

Wioletta Matuszczyk

SPOTKANIE CZYTELNICZE - OPOWIEŚCI WIGILIJNE

     22 grudnia odbyło się w naszej szkole kolejne już spotkanie czytelnicze z cyklu „Czwartki z ciekawą książką”. Tym razem spotkanie miało charakter opowieści wigilijnej. Uczniowie klas 0 – III usłyszeli piękną baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”, którą przeczytała pani pedagog Anna Perljan . Na zakończenie spotkania uczniowie klas I  zaśpiewali  piosenkę  Moniki   Borys  „Dziewczynka z zapałkami”. Wydarzenie to przygotowali nauczyciele i uczniowie klas I.

Anna Skóra

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

     Dnia 15 grudnia 2016r. uczniowie z klasy II c uczestniczyli w warsztatach tworzenia ozdób bożonarodzeniowych, które zostały zorganizowane przez bełchatowskie Starostwo Powiatowe. Warsztaty stały się dla dzieci okazją do rozwijania zdolności artystycznych i kreatywności poprzez własnoręczne wykonanie ozdób bożonarodzeniowych z wiórków osikowych. Była to doskonała forma nauki tradycji, kontaktu z naturą i rozwoju zręczności manualnych.

Mirosława Sygitowicz

W FABRYCE ŚW. MIKOŁAJA

     W dniu 08.12.2015 r. nasza szkoła ponownie zmieniła się w fabrykę Św. Mikołaja za sprawą mikołajkowych warsztatów (kreatywnej alternatywy dla tradycyjnych klasowych mikołajek). Z elementów otrzymanych w mikołajkowych prezentach dzieci samodzielnie tworzyły świąteczne ozdoby – miękkie i ciepłe serduszka oraz połyskujące świąteczną magią choinki. A oto przepis: radosna atmosfera, świąteczna muzyka w tle, troszkę słodkości na wzmocnienie i sprytne, pracowite elfy. To nie może się nie udać.

Oto kilka zdjęć ilustrujących naszą zabawę:

Aleksandra Drzewosz

WARSZTATY PLASTYCZNE W KLASIE I A

     20 grudnia, w klasie 1a odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Filcowe ozdoby świąteczne”. Uczestnikami zajęć byli uczniowie wraz z rodzicami. Celem warsztatów było wykonywanie ozdób świątecznych z wykorzystaniem materiału jakim jest filc oraz ozdabianie go różnobarwnymi koralikami, guzikami, taśmami, cekinami. Kreatywność uczestników była nieograniczona. Stworzyli przepiękne ozdoby, które można powiesić na choinkę lub ozdobić drzwi wejściowe. Warsztaty były świetną okazją do lepszego poznania się oraz integracji zespołu klasowego.

Karolina Prokop

Konkurs
Drzewko bożonarodzeniowe

     W poniedziałek, 5 grudnia 2016 r. w holu głównym MCK PGE Gigantów Mocy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Drzewko bożonarodzeniowe”. Uczestnikami konkursu byli jak co roku uczniowie naszej szkoły.

Agata Malak zajęła I miejsce, wyróżnienia otrzymali: Filip Czajkowski i Marcel Kozłowski.
Gratulujemy laureatom!
Wystawę można oglądać do 31 grudnia w dolnym foyer MCK PGE Gigantach Mocy.

Konkurs
Niepełnosprawny inny, ale taki sam

     Dnia 7 XII 2016 r. Starostwie Powiatowym odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów przeprowadzonych w ramach kampanii społecznej „Niepełnosprawny inny, ale taki sam” pod honorowym patronatem Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości” w Szczercowie.

W konkursie plastycznym pt. „POMAGANIE JEST FAJNE” w kategorii klas I-III wśród nagrodzonych i wyróżnionych znajdują się uczniowie naszej szkoły.
I miejsce: Zuzanna Kwaśniak - ucz. kl. III c
II miejsce: Natalia Balcerzak - ucz. kl. I a i Oliwia Kruk ucz.- kl. II c
III miejsce: Filip Ślusarczyk - ucz. kl. II b

Wyróżnienia otrzymali:
Wiktor Kacperczyk - ucz. kl. II d oraz Zuzanna Rogozińska - ucz. kl. III a.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Mirosława Sygitowicz

Barbórka 2016

     Barbórka to obchodzone w dniu 4 grudnia święto wszystkich górników. Ten dzień to okazja, by dostrzec i docenić ciężką i niebezpieczną pracę górników. My również chcieliśmy uczcić to święto, dlatego uczniowie klasy II a recytowali wiersze i  śpiewali  piosenki   o   tematyce   górniczej. Klasa III e  przygotowała inscenizację pt.: "Rozgniewany węgielek", w której ukazano jak wielką rolę węgiel odgrywa w naszym codziennym życiu. Po występach małych artystów mieliśmy przyjemność gościć pana Artura Ogórek przedstawiciela KWB Bełchatów, który opowiedział o ciężkiej pracy górników. Ponad to uczniowie zadawali mnóstwo pytań dotyczących pracy górnika, na które zaproszony gość chętnie odpowiadał.

Patrycja Szulada

Mikołajki w naszej szkole

AKCJA PROFILAKTYCZNA

U Ż Y W K I    Z A B I J A J Ą    M A R Z E N I A

     Od 28 listopada do 2 grudnia 20116 roku w naszej szkole trwała akcja profilaktyczna pod hasłem „Używki zabijają marzenia”. Pedagodzy szkolni oraz uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami podjęli szereg działań mających na celu   uświadomienie   młodym  ludziom jak,  niebezpieczne jest  uzależnienie   od  środków   odurzających.  Były   plakaty z hasłami antynikotynowymi, antynarkotykowymi i antyalkoholowymi rozwieszone na korytarzach szkolnych, lekcja otwarta dla uczniów i rodziców na temat: „Co to znaczy być uzależnionym. Droga do uzależnienia” oraz prezentacje multimedialne na temat zagrożeń jakie niesie za sobą stosowanie substancji psychoaktywnych. W holu głównym zorganizowana została wystawę pt.„Używki zabijają marzenia”. Przez cały czas trwania akcji odbywały się zajęcia prowadzone przez pedagogów szkolnych pod hasłem „Moja grupa wsparcia. Sam dla siebie też mogę być wsparciem” mające na celu wskazanie uczniom alternatywnych wobec używek sposobów spędzania czasu wolnego oraz pozwalające zastanowić się kto może być wsparciem i gdzie szukać pomocy w sytuacjach trudnych. Zwieńczeniem akcji był konkurs wiedzy o nałogach pod hasłem „Nie namówisz mnie – nie spróbuję wiem z czym mam do czynienia”.

Katarzyna Kaczor

Wieczorek poetycko - muzyczny
Jesień – czas zadumy

     30 listopada 2016r. odbył się w naszej szkole wieczorek poetycko-muzyczny pt: „Jesień – czas zadumy”. Uczniowie koła teatralnego  pięknie  recytowali   utwory   polskich, znanych   poetów. Szkolne   artystki   muzyczne – Katarzyna Strączyńska i Hania Selerowicz grały na instrumentach a zespół muzyczny śpiewał utwory tych wielkich solistów, których już nie ma. Podczas uroczystości wystąpiła również absolwentka naszej szkoły – Gabriela Zatorska i zaprezentowała piosenkę Anny Jantar „To, co mam”. Podkład muzyczny w wykonaniu Mai Łuczak wyzwalał cudowną, sentymentalną atmosferę. Dekoracja jesienna i zapalone świece sprzyjały refleksjom związanym z istotą przemijania. Na twarzach przybyłych gości można było dostrzec skupienie, powagę i łzy wzruszenia. Wszystkim dzieciom zaangażowanym w przygotowanie tak pięknego wieczorku serdecznie gratuluję i dziękuję.

Edyta Jaros

I miejsce w XV Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Adama Mickiewicza

     28 listopada 2016 roku odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza. Organizatorem tego ważnego  wydarzenia  był  Samorządowy  Zespół  Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie. W konkursie tym wzięło udział 22 uczniów z 10 szkół podstawowych. Młodzi recytatorzy prezentowali bajki Adama Mickiewicza, a także fragmenty „Pana Tadeusza”. Jury w kategorii szkoła podstawowa przyznało I miejsce Mai Łukaszewskiej. Zwycięzcom gratulujemy pięknych występów i życzymy dalszych, poetyckich sukcesów !

Edyta Jaros

TRIATHLON MATEMATYCZNY
Zapraszamy uczniów klas I –VI do udziału

     w TRIATHLONIE MATEMATYCZNYM - ogólnopolskim konkursie matematycznym. Konkurs składa się z trzech konkurencji. Od 27 listopada do 17 grudnia, co niedzielę publikowane będą zadania do rozwiązania przez uczestników konkursu. Dla każdej klasy (od 1 do 6) przewidziany jest odpowiedni stopień trudności, zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Konkurencje to nic innego, jak przygotowane przez nauczycieli matematyki ciekawe zadania i łamigłówki matematyczne do rozwiązania. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Aby wziąć udział w konkursie należy:
- zarejestrować się na stronie http://triathlon.matzoo.pl,
- udzielić prawidłowych odpowiedzi,
- czkać na wynik.

Barbara Folholc

II i III MIEJSCE W IV POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM POEZJI PATRIOTYCZNEJ

„Jedna była – gdzie? Pod Tobrukiem.
Druga była – gdzie? Pod Narvikiem.
Trzecia była pod Monte Cassino…”
                                 K .I. Gałczyński „Pieśń o fladze”

     V Powiatowy konkurs poezji patriotycznej pt. „Ojczyzna wierszem malowana” został rozstrzygnięty. 23 listopada 2016r. uczennice naszej szkoły: Paulina Matacz kl.4a, Maja Łukaszewska kl.5c i Julia Przybyła kl.5c wzięły udział w konkursie recytatorskim w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 9 w Bełchatowie. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych uczestników konkursu znalazła się Maja Łukaszewska, która zajęła drugie miejsce oraz Julia Przybyła, która zdobyła miejsce trzecie. Uczennice zaprezentowały utwory autorstwa Karola Wojtyły oraz Marii Konopnickiej.

Serdecznie gratulujemy dziewczynkom wspaniałych wyników oraz pięknego wyrazu artystycznego podczas konkursu.

Ewa Kiereś

K S I Ą Ż K A    N A    J E S I E N N Ą    S Ł O T Ę

     Zgodnie z Kalendarzem uroczystości i imprez szkolnych, 23 listopada odbyło się w naszej szkole kolejne ze spotkań czytelniczych pod hasłem „Książka na jesienną słotę”. Wydarzenie to przygotowali nauczyciele i uczniowie klas II. Zaproszeni rodzice: Anita Zielińska, Agnieszka Rzeszotko, Anna Olczak, Justyna Szokalska oraz Witold Angerman czytali dzieciom z klas 0-III wybrane opowiadania i bajki, które mogą być doskonałą propozycją na jesienną nudę. Dzieci wysłuchały  między  innymi  takich  pozycji  literackich  jak:  „Kubuś  Puchatek  i  Przyjaciele”, „Opowiadania z morałem”,  „O rybaku i złotej rybce”, „Złota kaczka”, a także wierszy o tematyce jesiennej. Nasze jesienne spotkanie z książką uświetnił również występ taneczny uczniów z klas drugich do „Deszczowej piosenki” oraz recytacja wierszy Józefa Czechowicza „Jesień” i Wandy Chotomskiej „Parasol i kalosze”.

Patrycja Sudak

Zapraszamy na kolejne ze spotkań czytelniczych w grudniu.

M L E K O,   O W O C E    I    W A R Z Y W A    W    S Z K O L E

     W dniu 21 listopada wychowawcy świetlicy szkolnej zaprosili uczniów oraz rodziców na wydarzenie promujące zdrowe odżywianie pt: „Mleko, owoce i warzywa w szkole.” Pani dietetyk Ewa Wójcik wraz z asystentką Roksaną Bartoszewską przedstawiły dzieciom bardzo ciekawą prezentację na temat rożnego rodzaju produktów spożywczych i ich wpływu na funkcjonowanie organizmu człowieka. Uczniowie mieli zatem okazję sprawdzić oraz usystematyzować swoją wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Organizatorami spotkania byli wychowawcy świetlicy szkolnej.

Edyta Wachecka

II miejsca w konkursie "Energia Morza"

     10.11.2016r., podczas  ogólnopolskiej  akcji  SPiN  DAY  2016  w  MCK  PGE  Gigantach  Mocy   uczniowie   klasy  III  C z wychowawcą - Anną Szczucką odebrali nagrody za zajęcie II miejsca w konkursie "Energia Morza". Uczniowie przygotowali lapbook pn. "EKO SYSTEM BAŁTYKU ” Po części oficjalnej odbyła się projekcja filmu przyrodniczego ,,Królestwo" i zwiedzanie z audioprzewodnikiem Ekspozycji PGE Giganty Mocy. Podsumowaniem akcji były warsztaty przyrodnicze

Anna Szczucka

Laureatki konkursu  „Wehikuł czasu”

     W dniu 3 listopada 2016 r. w galerii MCK w Bełchatowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Wehikuł czasu”. Polegał on na stworzeniu przestrzennych prac z wykorzystaniem wyłącznie różnych rodzajów papieru. Dwie uczennice z naszej szkoły otrzymały nagrody: Julia Cichecka z kl. 6c, Martyna Wójcik z kl. 5c. Dziewczynki wykonały fantastyczne prace, które łącznie z wytworami innych naszych uczniów można podziwiać na wystawie w MCK. Serdecznie im gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia.

Aleksandra Drzewosz

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
KLASY I-III

KLASY IV-VI

Dzisiaj rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego dla uczniów klas I – III
P O C Z Ą T K I    P A Ń S T W A    P O L S K I E G O

Projekt realizowany będzie od 3.11 – 9.11. 2016

     Przez cały tydzień uczniowie będą poznawać i poszerzać swoją wiedzę historyczną. Zaproszenie do udziału w naszym projekcie przyjął historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie pan Marek Tokarek, który w bardzo interesujący sposób opowiedział najmłodszym uczniom o początkach naszej państwowości. Dzieci z koła teatralnego klas I - III, wehikułem czasu przeniosły nas w przeszłość. Obejrzeliśmy inscenizację Chrztu Polski, ważnego wydarzenia, które miało miejsce 1050 lat temu. Następnie  wysłuchaliśmy  legend  i podań czytanych przez panią Dyrektor Honoratę Kwaśniewską i pana Dyrektora Muzeum Marka Tokarka.

4.11. 2016 r. - Projekcja filmu edukacyjnego pt. „Początki państwa polskiego”,
           prezentacja multimedialna „Nasze symbole narodowe

7.11 2016 r. – Warsztaty plastyczne dla uczniów klas I-II „ Legendy polskie”

8.11. 2016 r. – Wielki test wiedzy o powstaniu państwa polskiego dla klas III

DZIEŃ ZE ŚWIĘTYMI

     Dnia 28 października 2016r. (piątek) odbył się w naszej szkole uroczysty „Dzień ze Świętym”. Celem uroczystości było przybliżenie uczniom szkoły postaci osób świętych oraz zachęcenie do zapoznania się z historią świętości konkretnych osób. Uczniowie przebierali się za wybranych świętych i przygotowywali informacje na ich temat, które były prezentowane podczas gali. Odwoływaliśmy się w ten sposób do starych polskich tradycji. W uroczystości wziął udział ksiądz proboszcz tutejszej parafii Stanisław Jaskuła. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział.

W. Matuszczyk

Akcja profilaktyczna

W dniach do 24 do 28 października w naszej szkole trwać będzie akcja profilaktyczna pod hasłem : „Witaj w świecie dobrych manier!”
Harmonogram działań:
                                                                                       Poniedziałek/ Wtorek :

Akcja : „Zawalcz o tytuł Grzecznego klucznika” – uczniowie wezmą udział w teście sprawdzającym wiedzę na temat dobrych manier. Za prawidłowe rozwiązanie testu uczniowie otrzymają magiczne klucze, PRODZĘ, DZIĘKUJĘ , PRZEPRASZAM, które otworzą im drzwi do łatwiejszego życia wśród ludzi.

Akcja: „Jeśli się zgadzasz przybij piątkę!” - opracowanie „Kodeksu kulturalnego ucznia”.

Wtorek:

Prezentacja multimedialna: „Witaj w świecie dobrych manier!”. Prezentacja zostanie przedstawiona w czasie przerw na korytarzu szkolnym.

Środa:

Czytanie opowiadań na temat zasad kulturalnego zachowania się w klasach 0. Opowiadania czytać będą dla przedszkolaków uczniowie klas 4a, 5d, 6a

Czwartek:

Przeprowadzenie zajęć w klasach 1-3 w oparciu o scenariusz: „Proszę , dziękuję, przepraszam”, a w klasach 4-6 pogadanek na temat kulturalnego zachowania się w relacjach z innymi.

W klasach 3 przeprowadzony zostanie test wiedzy o dobrym zachowaniu.

Ponadto:
• na korytarzach szkoły zostanie zawieszony Alfabet dobrych manier i plakaty na temat zasad kulturalnego zachowania.
• działać będzie Poczta „PRZEPRASZAM”. Jej celem będzie zwrócić uwagę uczniom na to, jak ważne w życiu jest słowo przepraszam. Uczniowie będą mogli przeprosić swoje koleżanki i kolegów, którym mimo woli, niechcący, z konieczności lub umyślnie sprawili przykrość.

Jest to pierwsza z zaplanowanych akcji profilaktycznych realizowanych w bieżącym roku szkolnym. Skierowana jest do wszystkich uczniów klas I - VI i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przeprowadzają ją pedagodzy szkolni: Anna Perljan, Małgorzata Świercz oraz nauczyciele klas III.

Ślubowanie klas I

     Nadszedł czas, aby do braci uczniowskiej naszej Szkoły przyjąć kolejnych pierwszoklasistów. Dnia 21 października 2016 roku, dzieci z klas 1a i 1b złożyły uroczyste ślubowanie oraz zostały pasowane na uczniów. W tej podniosłej chwili towarzyszyli im nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz koledzy z klas trzecich. Na naszej uroczystości pojawił się też Duszek Omnibusek, któremu pierwszoklasiści zaprezentowali zdobytą od początku roku szkolnego wiedzę oraz nabyte umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne. Gościem specjalnym był Wiceprezydent Miasta Bełchatowa Łukasz Politański, który wraz z panią Dyrektor Honoratą Kwaśniewską pasowali dzieci na uczniów. Gratulujemy wszystkim pierwszakom i życzymy sukcesów w nauce.

K. Prokop, A. Skóra

     W dniu 20 października wychowawcy świetlicy szkolnej wraz z Rodzicami zaprosili uczniów klas 0-3 na wydarzenie kulturalne pt:

„W październiku baśni bez liku”

     Zainaugurowano tym samym cykl spotkań czytelniczych - „Czwartki z ciekawą książką” . W świat baśni Hansa Christiana Andersena, Jakuba i Wilhelma Grimmów oraz Charlesa Perraulta wprowadzili uczniów następujący rodzice: Katarzyna Bartnicka, Magdalena Darda, Marta Kwaśniak, Renata Szokalska i Dariusz Opałka Pośród wybranych przez rodziców i  nauczycieli  tekstów  znalazły  się  między innymi: „Pinokio”, „Kot w butach”, „Trzy świnki”, „Ołowiany żołnierzyk”, „ Zbiór wierszy Czesława Janczarskiego”, „Brzydkie kaczątko”, „ Zaklęty skarb na dnie potoku”

Organizatorzy: Małgorzata Chorążyczewska, Kamila Bukowska, Edyta Dyniak – Wachecka,
                      Ewa Wolska – Stanowska

Na następne spotkanie czytelnicze zapraszamy już w listopadzie. Przebiegać będzie pod hasłem „Książka na jesienną słotę”. Przygotują je nauczyciele i uczniowie klas II.

Od uprawy do potrawy

     19 października 2016 r. uczniowie z klasy 3e jako pierwsi w Bełchatowie wzięli udział w programie edukacyjnym "Od uprawy do potrawy" zorganizowanym przez Tesco. Celem programu jest poznanie zasad zdrowego odżywiania się. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie informacje o piramidzie żywieniowej wraz z omówieniem elementów wchodzących w jej skład. Poznali pochodzenie produktów i ich sezonowości (w przypadku warzyw i owoców), a co za tym idzie różnicowanie diety w zależności od pór roku i bazowanie na regionalnych produktach. Uczniowie mogli spróbować wielu produktów, poznać nowe smaki i odkryć różnorodność zdrowych produktów. W ten sposób sami przekonali się, że warto na co dzień wybierać produkty pełnowartościowe.

Patrycja Szulada

Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie
„Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”

     18 października 2016 r. uczniowie klas drugich wzięli udział w powiatowych eliminacjach do Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Angerman i Igor Madejczyk z klasy 2b. Podczas konkursu uczniowie musieli wykazać się sprawnością fizyczną pokonując tor przeszkód zbliżony do tego, który pokonują kandydaci do Policji. Ponadto, uczestnicy zawodów rozwiązywali test wiedzy ogólnej dotyczącej bezpieczeństwa, m. in. w domu, w szkole, na ulicy, w kontakcie z „nieznajomym”, czy agresywnym psem. Udział w konkursie przyniósł wiele emocji uczestnikom, jak również drużynie kibicującej z naszej szkoły.

Patrycja Sudak

Zajęcia profilaktyczne – Straż Miejska

     13 października 2016 r. uczniowie klas I - II naszej szkoły rozpoczęli cykl zajęć profilaktycznych z koordynatorem Zespołu ds. Nieletnich i Profilaktyki Szkolnej – Panem Dariuszem Opałką. Tematem spotkania dla dzieci klas pierwszych było „Przygotowanie do uczestnictwa w ruchu drogowym” , podczas którego funkcjonariusz Straży Miejskiej przedstawił kilka podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W trakcie pogadanki zwrócił szczególną uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych przez dzieci. Wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki. Natomiast klasy drugie, wysłuchały pogadanki na temat „Bezpieczeństwa dziecka w kontaktach z osobami obcymi”.

Pedagog szkolny

Uniwersytet Pierwszego Wieku
zaprasza
kandydatów na studentów

http://www.muzeum.belchatow.pl/211-uniwersytet-pierwszego-wieku-trwa-rekrutacja.html

KONKURS
Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

     W związku z tym  zapraszamy  wszystkich  czytelników - uczniów,  rodziców,  pracowników  szkoły -  do  wzięcia udziału w konkursie na hasło zachęcające do czytania. Nie musi być w formie rymowanej. Dodatkiem do hasła może być własnoręcznie  wykonany  rysunek  (max. format A4). Gotowe prace należy oddać do biblioteki szkolnej do 20.10.2016r. Za najlepsze prace przewidziane są nagrody.

Nauczyciele biblioteki

Podaj łapkę Łatkowi

      Jesień i zima  to  trudne pory dla każdego zwierzaka, a w szczególności dla zwierząt porzuconych, które dom znajdują w schronisku. Nasi uczniowie, po raz kolejny, przystąpili do akcji Podaj łapkę Łatkowi. Akcja polega na zbiórce suchej karmy, karmy w puszkach, ciepłych koców, ręczników, a także zabawek dla zwierzaków. Produkty prosimy przynosić do 31 października i zostawiać w dyżurce. Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane do schroniska Sanikom w Bełchatowie.

Samorząd Uczniowski

APEL Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
14 X 2016

     13 października 2016r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczennice biorące aktywny udział w zajęciach koła teatralnego wcieliły się tego dnia w role nauczycielek. Mięliśmy więc do czynienia z paniami awansującymi się, uczestniczkami studiów podyplomowych, wychowawcami szóstych klas, nauczycielkami wspominającymi  czasy  elementarza pana Falskiego. Wśród nich nie zabrakło też pań prowadzących stronę internetową i tych bardzo zabieganych z powodu całego mnóstwa szkolnych spraw. Nasze nauczycielki – aktorki oprócz prezentacji ról ciężko pracowały – sprawdzały zeszyty, stosy sprawdzianów, stemplowały ważne papiery, przekazywały sobie nawzajem ważne informacje dotyczące kolejnych kursów, rad, szkoleń. Zespól wokalny wspaniale przedstawił nowe aranżacje dawnych przebojów. Taniec Mai Łuczak – nauczycielki przed emeryturą wszystkim poprawił humory. Mamy nadzieję, że uczniom udało się w tym dniu wywołać uśmiechy na twarzach pedagogów. Przedstawienie zostało przygotowane przez Edytę Jaros i Krzysztofa Załęcznego. Dekoracje wykonała Aleksandra Drzewosz i Ewa Kiereś.

Edyta Jaros

     Miło nam poinformować, że spośród wielu tysięcy uczestników z całej Polski troje uczniów naszej szkoły zostało laureatami w konkursie Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016. Konkurs plastyczno – literacki przebiegał pod hasłem: Pod dobrą opieką.

Gratulujemy!

Udany debiut uczniów integracyjnej klasy 3a w XVII Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych

     W poniedziałkowe przedpołudnie, 10 października br. uczestniczyliśmy w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Na scenie PGE Giganty Mocy MCK w Bełchatowie w różnorodnym programie swoje artystyczne umiejętności zaprezentowali uczniowie klasy integracyjnej 3a. Licznie zgromadzonej publiczności uczniowie zaprezentowali: wiersz Anny Kaca pt. Lustro”, taniec do muzyki z musicalu „Grease” oraz wykonali utwór z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych „Badinera z Suity nr 2 h – moll” J. S. Bacha. Występ naszych młodych artystów został bardzo ciepło przyjęty, otrzymali najcenniejszą dla artysty nagrodę, czyli gromkie brawa, którym nie było końca, a także pamiątkowy dyplom i gry planszowe.

M. Mateusiak

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     W piątek 30.09.2016r. w naszej szkole odbył się VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przebiegał pod hasłem: „Młodzi sprawdzają  czy  starsi tabliczkę mnożenia znają". W  tej  akcji  edukacyjnej  wzięli  udział  uczniowie,  rodzice,  nauczyciele i pracownicy szkoły. Wszyscy, którzy w tym dniu zdali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia otrzymali tytuł: MT EXPERT.

Próbna ewakuacja

     22 wrześnią 2016r. o godzinie 11.15 została przeprowadzona w naszej szkole próbna ewakuacja uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Wszyscy szybko, w sposób zorganizowany opuścili budynek i zebrali się na wyznaczonym placu.

I miejsce w zawodach sportowych

     Daria Matusiak z klasy 6c, zajęła I miejsce w POWIATOWYCH INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ i tym samym wywalczyła awans na zawody wojewódzkie w Uniejowie. Zawody odbyły się 20.09.2016r. nad zalewem „Patyki” w Zelowie.

Bożena Przybył

     W tym roku szkolnym ponownie przystąpiliśmy do udziału w projekcie „Kolorowa Lokomotywa”. Jedenaścioro uczniów klasy 4c 05.09.2016r.  zwiedziło  zamek  w  Inowłodzu  oraz  wzięło udział w warsztatach fotograficznych, malarskich oraz w zajęciach tkania na krośnie gobelinów ekologicznych. 09.09.2016 byliśmy natomiast w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie. Uczniowie uczestniczyli w „Spacerze małego tropiciela”, podczas którego poznali podstawowe pojęcia ekologiczne oraz analizowali działalność człowieka w lesie. Dodatkową atrakcją były zajęcia w Muzeum Lasu i Drewna. Odpowiedzi do przygotowanych zadań uczniowie musieli poszukać samodzielnie na ekspozycjach muzealnych.

     14.09.2016r. wzięliśmy udział w spotkaniach warsztatowych sztuki ludowej i rękodzieła z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Dzieci miały możliwość samodzielnego wykonania koszyczków wiklinowych w zajęciach z plecionkarstwa. Ponadto uczniowie poznali różne możliwości wykorzystania papieru i bibuły do wykonania elementów zdobniczych. Najbardziej wytrwali uczestnicy warsztatów wyrzeźbili z drewna lipowego ptaki oraz grzyby.

     Projekt z całą pewnością pogłębił wiedzę dzieci z zakresu ochrony środowiska, wykształcił postawy proekologiczne, uwrażliwił na odpowiedzialność każdego z nas za stan środowiska. Zajęcia warsztatowe pozwoliły rozbudzić pasje artystyczne inspirowane przyrodą regionu.

Edyta Jaros


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
1 września 2016 r.