MISJA SZKOŁY: Jesteśmy szkołą otwartą, przyjazną i bezpieczną. Dbamy o indywidualny i wszechstronny rozwój każdego ucznia.

Rok szkolny 2017/2018

List do Uczniów i Uczennic z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018

Drodzy i Szanowni,
  za chwilę po raz ostatni zadzwoni szkolny dzwonek ogłaszając koniec roku szkolnego.
Z pewnością poczujecie radość związaną z rozpoczynającymi się wakacjami. Domyślam się, że nie możecie się już doczekać długich letnich dni wypełnionych zabawą i przygodami. To bez wątpienia dla Was najpiękniejszy i zawsze mocno wyczekiwany okres w całym roku. Jest to czas beztroski, ale nie może być pozbawiony refleksji związanej z bezpieczeństwem Waszym i Waszych znajomych. Pamiętajcie, że od podejmowanych decyzji może zależeć zdrowie, a nawet życie innych. Często o tym przypominam, ale nigdy nie jest dość, by podkreślać, że odwaga ratuje życie - odwaga, która jest odpowiedzialnością za siebie i bliskich.
Życzę Wam by każda chwila tych wakacji była pogodna i radosna, ale przede wszystkim bezpieczna. Pamiętajcie o wzajemnym szacunku, a gdy zauważycie, że ktoś doświadcza przemocy lub podejmuje niebezpieczne zachowania – reagujcie. Rozmawiajcie z rodzicami, czy opiekunami. Zawsze tez możecie takie przypadki zgłosić do mnie osobiście, czy też dzwoniąc na numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Kochani,
pod koniec wakacji moja misja jako Rzecznika Praw Dziecka dobiegnie końca. Upływa bowiem moja druga i ostatnia kadencja – ale tylko formalnie, bo tak naprawdę cel, który obrałem w życiu pozostanie niezmieniony – zawsze będę Waszym rzecznikiem, zawsze będziecie mogli zwrócić się do mnie o wsparcie. Dziękuję Wam za te 10 wspaniałych lat, za wszystkie spotkania, rozmowy i  listy. Były to niezwykłe chwile, pełne wzruszeń, radości, uśmiechu, ale też refleksji i troski. Cieszę się niezmiernie, że udało mi się spotkać tak wielu z Was, choć mam świadomość, że nie udało mi się być wszędzie.
Życzę dużo słońca i uśmiechu, podczas wakacji i każdego dnia. Wypoczywajcie mądrze i bezpiecznie.  Do zobaczenia.

Najderdeczniej pozdrawiam 
Wasz Rzecznik
Marek Michalak

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKONEGO 2017/2018

,, BIEG PO ZDROWIE ”

W drugim półroczu roku szkolnego 20 17/18 uczniowie klas IV a i IV d przystąpili do programu kampanii antytytoniowej ,, Bieg po zdrowie” pod patronatem stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bełchatowie. Celem jego było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.
Zajęcia programowe realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, a podstawą ich było stymulowanie kreatywności i aktywności dzieci. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym. Podczas zajęć dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów oraz tworzyli komiksy z udziałem bohaterów programu. Tematyka skierowana była również do rodziców, z którymi dzieci przeprowadzali wywiad, oraz mieli możliwość wypowiedzenia swoich opinii o programie na końcowym zebraniu. Prace uczniów klas czwartych na temat szkodliwego działania palenia papierosów na życie człowieka były prezentowane w salach lekcyjnych i na korytarzu szkoły, gdzie mogli zobaczyć wszyscy uczniowie , rodzice oraz pracownicy.

Wychowawcy klas czwartych : Bożena Karasińska i Ewa Kiereś  

Konkurs Plastyczny „Marszałek Józef Piłsudski”

23 maja 2018r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Marszałek Józef Piłsudski”, zorganizowany w ramach 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-3. Tematem pracy plastycznej była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego lub wydarzenia związanego z tą postacią.
Celem konkursu było budowanie wśród dzieci przywiązania do tradycji i historii własnego kraju, poszerzanie wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim, podkreślenie doniosłej roli Józefa Piłsudskiego w odbudowie Rzeczypospolitej, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz prezentacja talentów plastycznych.
Każda zgłoszona praca była oryginalna, zgodna z tematem i estetycznie wykonana.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali wyróżnieni.
Serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy: Joanna Makowska, Beata Młodzik, Patrycja Sudak

Paraolimpiada

12 czerwca 2018r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Olimpiadzie Sportowej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Olimpiada zorganizowana została przez Szkołę Podstawową nr1 w Bełchatowie, a odbywała się w Hali Sportowej "Energia".
Uczniowie współzawodniczyli w następujących konkurencjach: hula -hop - przeskoki na czas, unihokej-strzał na bramkę, "sadzenie i zbieranie ziemniaków"; rzut piłką lekarską( 1kg), rzut piłką do kosza. Każdy z zawodników brał udział w dwóch spośród wyżej wymienionych konkurencji. W trakcie rozgrywek sportowych uczniowie mogli podziwiać występy artystyczne w wykonaniu zespołów tanecznych i wokalnych z SP1. Po zakończeniu rozgrywek odbyło się wspólne prezentowanie układu tanecznego, a następnie wręczenie pucharów i upominków. Ostatnim punktem programu był poczęstunek dla wszystkich zawodników uczestniczących w Paraolimpiadzie.
Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem brali udział w wybranych przez siebie konkurencjach. Zmaganiom towarzyszyły ogromne emocje oraz fantastyczny doping ze strony publiczności. Każdy z zawodników wracał do szkoły z uśmiechem na twarzy, a nasza szkoła zyskała kolejny złoty puchar:)

Spotkanie profilaktyczne „Bezpieczne wakacje”

Trzy rzędy rzodkiewki i morze rzepaku…

Szkolny Konkurs Ortograficzny „Potyczki ortograficzne”

Szkolny Konkurs Ortograficzny „Potyczki ortograficzne” w roku szkolnym 2017/2018 odbywał się na poziomach poszczególnych klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych. Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali testy ortograficzne.
Po sprawdzeniu prac komisja przedstawiła następujące wyniki konkursu:
Klasy 4
I miejsce Magdalena Jończak 4e
II miejsce Wiktoria Maruszewska 4e
III miejsce Maja Bielawska 4c
Klasy 5
I miejsce Kinga Kuliberda 5b
II miejsce Patrycja Włódarczyk 5b
III miejsce Paulina Gaworczyk 5b
Klasy 6
I miejsce Julia Przybyła 6c
II miejsce Maja Łukaszewska 6c
III miejsce Marcin Piątkiewicz 6d
Klasy 7
I miejsce Bogusława Siwek 7d
II miejsce Julia Cichecka 7c
III miejsce Natalia Dobrakowska 7c

Nauczycielki języka polskiego

Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas VII o „Pióro Dyrektora”

Finał akcji DZIECI – DZIECIOM

Dnia 04 czerwca 2018r. zakończyła się trwająca od miesiąca akcja Dzieci – Dzieciom, w której uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zbiórce podarunków dla wychowanków Ośrodka Interwencyjno – Socjalizacyjnego w Bełchatowie z okazji Dnia Dziecka. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz rodziców udało się zebrać bardzo dużo słodyczy, przyborów kosmetycznych, gier, puzzli, kolorowanek i przyborów szkolnych. W dniu 6 czerwca kilkoro uczniów szkoły wraz z nauczycielami koordynującymi akcję odwiedziło Ośrodek, gdzie wręczyli przygotowane prezenty mieszkającym tam 19-stu wychowankom. Obdarowane dzieci były bardzo zadowolone. Następnie uczniowie szkoły wraz z kolegami i koleżankami z Ośrodka wzięli udział w zabawach integracyjnych przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły. Dzieci miło się razem bawiły.
Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!

Organizatorzy M. Kaczor, K. Pęciak, I. Stasiak

Dzień Otwarty szkoły, Dzień Mamy i Dzień Dziecka

Dnia 8 czerwca 2018r. nasza szkoła otworzyła swoje drzwi przed rodzicami i dziećmi.
Tego dnia Dyrekcja, nauczyciele i pani pedagog sprawili niezwykłą niespodziankę swoim uczniom. Przygotowali i przedstawili spektakl pt. „ Nie ma tego złego”. Pełni zaangażowania wcielili się w role bajkowych postaci zaskakując wszystkie dzieci i przybyłych rodziców. Przedstawienie bardzo się podobało, czego dowodem były gromkie brawa. Uczniowie klas IV-VI świetnie bawili się uczestnicząc w grach i zabawach sportowych. Dużo emocji wzbudził mecz nauczyciele contra uczniowie klas VII. Była to dawka znakomitej zabawy i dobrego humoru.
W tym dniu wszystkie klasy 0-III świętowały Dzień Mamy. W klasach odbyły się przedstawienia dla mam i zajęcia otwarte. Uwieńczeniem był „Wiosenny koncert talentów” – prezent dla wszystkich mam. Był to wyjątkowy koncert, ponieważ laureaci konkursów pozaszkolnych, słowem, wierszem i piosenką wyrazili miłość i wdzięczność za matczyną mądrość, dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie.
Przyszli uczniowie klas 0 i I uczestniczyli w zajęciach otwartych, zwiedzali szkołę poznając jej bogatą bazę dydaktyczną, podziwiali wystawę przepięknych prac plastycznych i fotograficznych utalentowanych uczniów. Rodzice naszych przyszłych wychowanków mieli okazję porozmawiać z panią Dyrektor, nauczycielami i poznać ciekawą ofertę edukacyjno – wychowawczą szkoły. Atmosfera Dnia Otwartego Szkoły była podniosła, ale i bardzo radosna, przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Świadczą o tym ciepłe i pełne uznania słowa rodziców.

Beata Młodzik

II miejsce w Konkursie Profilaktycznym dla naszej drużyny

Uczennice klas siódmych Bogusława Siwek, Wiktoria Czarzasty, Maja Łuczak, Ada Pisarek zdobyły II miejsce w I Powiatowym konkursie Profilaktycznym „ Sobą być, bez nałogów żyć”, który odbył się w SP nr 12 w Bełchatowie. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Narkotyki i dopalacze”.
Uczennice Bogusława Siwek, Wiktoria Czarzasty rozwiązywały test z zakresu wiedzy o narkotykach i dopalaczach, a Maja Łuczak, Ada Pisarek wykonały plakat z hasłem na antyreklamę narkotyków i dopalaczy. Efektem pracy drużyn w obu konkurencjach było zajęcie II miejsca w konkursie.

Gratulujemy

Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,PISZĘ BEZ BŁEDÓW”

Dnia 29 maja 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,PISZĘ BEZ BŁEDÓW” dla klas drugich i trzecich. Uczniowie mieli szansę wykazać się znajomością zasad ortografii i umiejętnością ich stosowania. Rozwiązując poprawnie wszystkie zadania, a było ich 10, uczeń mógł zdobyć 122 punkty.
Do konkursu przystąpiło 14 uczniów z klas drugich i trzecich.
Zwycięzcami konkursu na poziomie klas drugich zostali:
Dawid Wata i Oliwia Grudzień / klasa 2b /
Kolejne miejsca zajęli:
II miejsce - Jakub Surowaniec i Mateusz Walęciak / klasa 2a /
III miejsce - Maja Sicińska / klasa 2b /
IV miejsce - Oliwia Kolendo / klasa 2a /
Zwyciężczynią konkursu w klasach trzecich została:
Oliwia Kruk / klasa 3c /
Kolejne miejsca zajęli:
II miejsce - Igor Matuszewski / klasa 3b /
III miejsce - Julia Maszewska / klasa 3d / i Julia Smużniak / klasa 3c /
Uczniom GRATULUJEMY!  Nauczycielom klas II i III dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu.

Organizatorzy: Anna Szczucka, Dorota Milaszewska , Patrycja Sudak

MKONKURS PLASTYCZNY klas I-III

28 maja 2018r. Nadleśnictwo w Bełchatowie rozstrzygnęło konkurs pt. „Dla lasu, dla ludzi – z nami bezpiecznie”, kierowanego do dzieci w wieku 5-9 lat. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w lesie, kształtowanie postaw ekologicznych, zwiększenie zdolności manualnych dzieci, zwiększenie świadomości dzieci w kwestii zasad obyczajowych i prawnych zachowania się w lesie.
Z naszej szkoły nagrodzeni i wyróżnieni zostali:
- Wiktoria Ruszkowska (II miejsce)
- Krystian Grzyb (nagroda internautów)
- Nadia Mikołajczyk (wyróżnienie)
- Zuzanna Caban (wyróżnienie)
- Mikołaj Rawski (wyróżnienie)
- Agnieszka Białaczewska (wyróżnienie)
Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.

Joanna Makowska

Konkurs Szachowy

W roku szkolnym 2017/2018, w okresie od listopada do maja, w naszej szkole prowadzone były zajęcia nauki gry w szachy. Nauka gry w szachy odbywała się w piątki w godzinach 13.00 - 15.00, pod kierunkiem wolontariusza - pana Franciszka, a opiekunami koła były panie: Katarzyna Laskowska i Katarzyna Pęciak - nauczycielki z naszej szkoły. W zajęciach regularnie uczestniczyła grupa 40 uczniów w wieku 6 - 14 lat.
Pierwsze zajęcia polegały na przedstawieniu głównych zasad i reguł tej logicznej gry. Z upływem czasu uczestnicy radzili sobie coraz lepiej, co potwierdzili na kończącym zajęcia Międzyszkolnym Turnieju Gry w Szachy, który odbył się 25 maja 2018r. w Hali Energia. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe nagrody rzeczowe, dyplomy oraz słodycze.
Zajęcia nauki gry w szachy w naszej szkole były doskonałym pomysłem na zorganizowanie czasu dzieciom, które mogły rozwijać swoje zdolności analityczne, bawić sie w strategów, uczyć cierpliwości w atmosferze spokoju i skupienia oraz kształtować koncentrację uwagi .

Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego

W dniu 22 maja 2018 r. został przeprowadzony Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny z Języka Angielskiego “Dictation and mistakes correction” dla klas 6 i 7. Celem konkursu było: - budzenie zainteresowania językiem angielskim, - zgłębianie umiejętności i wiedzy w zakresie angielskiej ortografii, - wyrabianie nawyku poprawnej pisowni, - popularyzacja języka angielskiego. Test składał się z 2 części. Zadaniem uczniów było uzupełnienie artykułu wyrazami i zwrotami poprawnymi pod względem ortograficznym, oraz poprawa błędnej pisowni 8 wyrazów ukrytych w drugim tekście.
Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosiła 36. W konkursie wzięło udział 16 uczniów.
Komisja konkursowa w składzie: Karolina Zasada, Ewelina Lisiak, Agnieszka Wojewoda i Ewa Jendrusiak, Katarzyna Gocyk wyłoniła zwycięzców konkursu na dwóch poziomach:
KLASA 7
I Miejsce: Kaja Płomińska – 34 punktów
II Miejsce: Tomasz Orłowski – 30 punktów
III Miejsce: Kornel Wilk – 25 punktów
KLASA 6
I Miejsce: Ziemowit Olczyk – 24 punktów
II Miejsce: Norbert Świderek – 19 punktów
III Miejsce: Julia Przybyła – 16 punktów
Zwycięzcom i uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i nagrody.

Organizator konkursu: Katarzyna Gocyk

Zawody sportowe

Mistrzostwa Bełchatowa w Unihokeju chłopców
Mistrzostwa Bełchatowa w Tenisie Stołowym
Mistrzostwa Bełchatowa w Piłce Nożnej Chłopców

IV Edycji Konkursu Języka Angielskiego Piccadilly Contest

11 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV edycji konkursu języka angielskiego Piccadilly Contest dla uczniów klas 5-7. Czterej uczniowie otrzymali bardzo wysokie noty i przeszli do finału konkursu, który odbędzie się w najbliższą sobotę.
Nasi finaliści to:
TOMASZ BUKOWIECKI
STANISŁAW POLAK
NORBERT ŚWIDEREK
IGOR BIENIEK
Gratulujemy i życzymy sukcesów w finale.

Opiekun Viviana Zatorska

WYCIECZKA SZKOLNA DO OGRODZIEŃCA

Dnia 15.05.2018r. klasa IVB uczestniczyła w wycieczce do Ogrodzieńca. W drogę wyruszyliśmy już wczesnym rankiem, ponieważ czekała nas dosyć długa podróż i wiele atrakcji. Po dotarciu na miejsce zachwyciliśmy się pięknym widokiem ruin zamku w Ogrodzieńcu, gdzie zlokalizowane były nasze atrakcje. Najpierw odwiedziliśmy Park Miniatur, w którym podziwialiśmy Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25. Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną. Była to dla nas wspaniała lekcja historii. Następnie sporą dawkę emocji dostarczyła nam wizyta w Domu Legend i Strachów, gdzie oko w oko stanęliśmy z baśniowymi upiorami. Potem na własnej skórze doświadczaliśmy różnych zjawisk zachodzących w naturze, gdyż zwiedzaliśmy Park Doświadczeń Fizycznych. Ostatnim punktem programu naszej wycieczki był Park Rozrywki, gdzie wspaniale bawiliśmy się na torze saneczkowym, dmuchańcach, karuzelach i autodromie. Po skończonej zabawie przyszedł czas na zakup pamiątek i pyszny obiad. Do Bełchatowa wracaliśmy w miłych nastrojach.

I. Stasiak, K. Pęciak

„Używkom mówimy NIE”

Od 09 maja do 17 maja 2018r. w naszej szkole trwała akcja profilaktyczna pod hasłem „Używkom mówimy NIE”.
W ramach akcji dnia 10.05.2018r uczniowie obejrzeli teatralne przedstawienia profilaktyczne przygotowane przez Teatr „INSPIRACJA” z Krakowa. Uczniowie klas 3 i 4 obejrzeli przedstawienie zatytułowane „W KRAINIE BAJTÓW” a klas 6-7 „Nad przepaścią” O tym wydarzeniu informowaliśmy już wcześniej.
Oprócz przedstawień uczniowie klas 4-7 wraz z wychowawcami podjęli szereg działań mających na celu   uświadomienie  jak  niebezpieczne jest sięganie po środki . 
Były   plakaty z hasłami antynikotynowymi, antynarkotykowymi i antyalkoholowymi rozwieszone na korytarzach szkolnych oraz instalacja „Cień człowieka”. Odbyły się lekcje dla uczniów uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne ( klasa 6d) na temat zagrożeń jakie niesie za sobą stosowanie substancji psychoaktywnych.
W czwartek 17 maja odbyła się II Szkolna Debata pod hasłem „Używkom mówimy NIE” Wszystkie działania w ramach akcji miały na celu pokazać zagrożenia wynikające z sięgania po papierosy , alkohol , dopalacze , narkotyki jak również wskazywać uczniom alternatywne wobec używek sposobów spędzania czasu wolnego oraz radzenia sobie z problemami.

Bieg Konstytucji 3 Maja

W dniu 8 maja odbył się w Parku przy Muzeum Regionalnym "BIEG KONSTYTUCJI 3 MAJA - 2018 ZABIEGAMY O PAMIĘĆ". Organizatorem zawodów był Urząd Miasta w Bełchatowie. Naszą szkołę reprezentowało 29 uczniów z klas I-III. Uczniowie biegali w 6 kategoriach: 300m dziewcząt rocznik 2010, 300m chłopcy rocznik 2010, 300m dziewcząt rocznik 2009, 300m chłopcy rocznik 2009, 500m dziewcząt rocznik 2008 i 500m chłopcy rocznik 2008. W dystansie 300m chłopców rocznik 2010 I miejsce otrzymał uczeń naszej szkoły Alan Wódka, w dystansie 500m dziewcząt II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Michalina Semeradt, w dystansie 500m chłopców mieliśmy dwa pierwsze miejsca - I dla Kacpra Gali a II dla Szymona Gali. Wszystkim zwycięzcą gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie z pszczelarzem

Klasy: 1d, 2a, 2b, 4a, 5a, 6a
Spotkanie z pszczelarzem to świetna okazja, aby poznać życie pszczół, pracowitych owadów, które są ważną, nieodłączną częścią naszego ekosystemu. Dzięki zapylaniu roślin zapewniają ciągłość gatunków. Uczniowie zostali wprowadzeni do zawodu pszczelarza i poznali wiele ciekawostek z życia owadów. Dowiedzieli się ile żyje pszczoła? Co je? Czy pije? W jaki sposób spędza zimę? Jak wygląda wnętrze ula? I jak przebiega zwykły dzień pracy pszczelarza.
Atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia z bliska wnętrza ula, prawdziwej odzieży pszczelarskiej i przyrządów, którymi w swojej codziennej pracy posługuje się pszczelarz. Pełne atrakcji i ciekawostek spotkanie zakończyła słodka degustacja miodów.
Dzieci na pamiątkę spotkania otrzymały nabierak do miodu.

XII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

11 maja 2018r uczniowie naszej szkoły (Magdalena Kalecińska z klasy 7a, Hubert Czerwiński z klasy 5a, Wiktoria Szymańska i Patrycja Pirek z klasy 4a) uczestniczyli w XII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Przyroda w sercu i poezji” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie. Tematem tegorocznych zmagań konkursowych były wiersze i piosenki pani Ewy Chotomskiej lub jej mamy - pani Wandy Chotomskiej. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na wykonaniu pracy plastycznej ilustrującej wybrany wiersz lub piosenkę. Drugim etapem była recytacja wybranego wiersza lub zaśpiewanie wybranej piosenki. Uczniowie naszej szkoły wykonali piękne prace plastyczne, a na koncercie konkursowym zaprezentowali się najlepiej jak potrafili. Otrzymali dyplomy za udział w konkursie i nagrody książkowe, a Patrycja Pirek, która zaśpiewała piosenkę „Kundel Bury” Wandy Chotomskiej zajęła II miejsce. Atrakcją specjalną XII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego było spotkanie autorskie z poetką - panią Ewą Chotomską.

Zawody w piłce nożnej

10.05.2018 reprezentacja chłopców klas III i IV wzięła udział w zawodach w piłce nożnej organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 9. Uczniowie klasy III c gorąco zagrzewali wszystkich zawodników do walki.

Mistrz Matematyki

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

11 maja w naszej szkole przeprowadzony został 1 etap międzyszkolnego konkursu języka angielskiego zorganizowany przez szkołę języków obcych Piccadilly. 10 uczniów godnie reprezentowało szkołę, biorąc udział w teście quizie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za naszych uczniów.

Teatralne przedstawienie profilaktyczne

Dnia 10.05.2018r w naszej szkole obejrzeliśmy teatralne przedstawienie profilaktyczne dla uczniów przygotowane przez Teatr „INSPIRACJA” z Krakowa. Uczniowie klas 3 i 4 obejrzeli przedstawienie zatytułowane „W KRAINIE BAJTÓW”. Spektakl opowiadał o zagrożeniach wynikających z uzależnienia młodych osób od nowych technologii. Demonstrował i analizował negatywne aspekty wpływu massmediów na psychikę młodego odbiorcy, w procesie kształtowania jego osobowości.
„W krainie bajtów” to satyryczna opowieść o dziecku, które nie odchodzi od klawiatury komputera i zaniedbuje swoje obowiązki i relacja z innymi. Pewnego dnia obudziło się w wygenerowanej przez komputer wirtualnej rzeczywistości, świecie niezbyt przyjemnym, zaludnionym przez mało przyjaźnie nastawione postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Natrętów Reklamowych i tajemniczego Sieciowego Potwora. Na dodatek nasz bohater czuje, że powoli staje się robotem i przestraszony uznaje, że czas wracać do domu. Żeby tego dokonać czeka go trudna praca - musi nauczyć się jak wykorzystywać nowe media z pożytkiem oraz poradzić sobie z przejawami agresji i bezkrytycznym przejmowaniem negatywnych wzorców osobowych. Uczy się także jak bezpiecznie posługiwać się internetem i unikać pułapek, które czekają na nierozsądnego użytkownika sieci.
Uczniowie klas 6 i 7 obejrzeli widowisko „ Nad przepaścią”. To historia dwójki przyjaciół połączonych wspólną pasją wspinaczki sportowej, która to pasja wymaga lojalności , zaufania do partnera, odpowiedzialności. Jeden z przyjaciół oddala się od w/w wartości , zaczyna fascynować go tzw. „luzacki styl życia”, z atrybutami pozornej wolności w postaci używek. Sens historii nie sprowadza się do pokazania upadku młodej osoby. Wręcz przeciwnie a opowieść pokazuje, że w życiu warto stawiać sobie cele i do nich dążyć , mieć pasję i konsekwentnie realizować swoje marzenia.
Program miał za zadanie uświadomić uczniom konsekwencje „eksperymentów” ze środkami uzależniającymi i nauczyć postawy asertywnej oraz w sugestywny sposób zachęcić do podjęcia wysiłku w sztuce radzenia sobie z problemami. Miał również uwrażliwić na wartości , którymi kierujemy się w życiu, zachęcić do wyznaczania sobie celów i ich realizowania.
Oba spektakle miały charakter profilaktyczny i edukacyjny.

Odwiedziny u funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie

10 maja 2018 r. uczniowie klas II a i II b odwiedzili funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.
Wizyta na komendzie rozpoczęła się w sali odpraw pogadanką na temat bezpieczeństwa. Policjantki na co dzień zajmujące się profilaktyką omówiły kwestie związane z bezpiecznym wypoczynkiem podczas zbliżających się wakacji. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć sprzęt ochronny wykorzystywany przez policjantów podczas zabezpieczania imprez masowych oraz służby patrolowej. Każdy chciał przymierzyć policyjny kask lub kamizelkę. Drugoklasiści poznali także dzielnicowych z bełchatowskiej jednostki, którzy opowiedzieli o wykonywanych codziennie obowiązkach.
Tradycyjnie dzieci zwiedziły budynek komendy. Zobaczyły między innymi niebieski pokój z lustrem weneckim, stanowisko kierowania z licznymi monitorami czy pomieszczenie dla osób zatrzymanych z kratami.
Niezwykłą radość sprawiło dzieciom oglądanie służbowych radiowozów, do których mogli wejść, usiąść na miejscu kierowcy lub na miejscach przeznaczonych dla osób zatrzymanych, a nawet włączyć sygnały dźwiękowe.
Jednak największą chyba atrakcją dla uczniów było spotkanie z policyjnym czworonogiem, które zakończyło wizytę w komendzie.
Wizyta z pewnością podobała się naszym uczniom, o czym świadczyły ich uśmiechnięte buzie

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

8 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to wspaniała lekcja historii, która przybliżyła uczniom wydarzenia i okoliczności powstania polskiej konstytucji, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie. Poczet sztandarowy, patriotyczne pieśni oraz piękne recytacje dopełniły wagi i znaczenia tego święta narodowego. Wspomnienie tych wydarzeń jest szczególnie ważne w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości.
Część artystyczną przygotowali uczniowie pod opieką Pań: Patrycji Sudak ( klasa 3b ), Doroty Milaszewskiej ( klasa 3 d ), Ewy Kiereś ( klasa 4d ).

„Idiomy w języku angielskim”

W kwietniu nasi uczniowie wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastyczno - językowym: „Idiomy w języku angielskim”. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 13. Wśród laureatów znalazła się uczennica klasy 6b Maja Rugała, która otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.

ZIELONA SZKOŁA w Domu Wczasów Dziecięcych Karolinka w Jarnołtówku

W bieżącym roku szkolnym, 16-21 kwietnia, klasy 7d, 5a i 3a wzięły udział w 6-dniowym turnusie dydaktyczno-wypoczynkowym ZIELONA SZKOŁA w Domu Wczasów Dziecięcych Karolinka w Jarnołtówku. Program wyjazdu był wypełniony atrakcyjnymi zajęciami dydaktycznymi, integracyjnymi, wycieczkami oraz zabawami.
Podczas pieszych wędrówek uczniowie mieli okazję poznać krajobraz i historię malowniczej miejscowości. Odwiedzili interaktywny Park Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione miasto”, miejsce wypoczynku, zabawy i edukacji. Uczniowie zgłębili tu prawa fizyki i charakter 4 żywiołów: ziemi, wody, powietrza i ognia w Parku Żywiołów, chodzili korytarzami Strasznej Sztolni w Kopalni Złota oraz doświadczyli atrakcji Amazonii w interaktywnym kinie 7D. Swoją sprawność fizyczną wzmocnili korzystając ze ”‘Snowtubing’u” – zjeżdżalni na specjalnych gumowych ślizgach, trampolin oraz Parku Linowego. Dużym wyzwaniem było również wejście na Kopę Biskupią, która jest najwyższym szczytem Gór Opawskich.
Program zielonej szkoły zawierał też wycieczki autokarowe.
Pierwszą był wyjazd do Złotego Kletna:
- wędrówka szlakiem turystycznym w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym,
- wizyta w Jaskini Niedźwiedziej - zwiedzanie części namuliskowej i naciekowej - Sali
Pałacowej, Korytarza Stalaktytowego i Zaułka Kaskad.
Drugą wycieczką był wyjazd do Czech:
- przejazd do miejscowości Zlate Hory – zwiedzanie Muzeum Złota,
- poznanie historii miasta i rozwoju lokalnego górnictwa,
- oglądanie zrekonstruowanej sali tortur z czasów inkwizycji,
- przejście do skansenu Zlatorudne Młyny gdzie obok działających młynów wodnych znajduje się wejście do kopalni złota.
Czas nauki został urozmaicony warsztatami muzycznymi, uczniowie wzięli udział w lekcji gry na bębnach afrykańskich, poznali również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oprócz codziennych zajęć dydaktycznych dzieci uczestniczyły w licznych konkursach, zawodach sportowych, nie zabrakło dyskotek, ogniska, wspólnych gier i zabaw. Pobyt na zielonej szkole to doświadczenie, które uczy samodzielności i pozwala poznać swoje słabe i mocne strony. Czas minął bardzo szybko, wróciliśmy uśmiechnięci z mnóstwem pozytywnych wspomnień.

W świecie wierszy

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Regionalnej „ Bełchatów- moje zielone miasto”

Uczniowie klas trzecich 24 kwietnia br reprezentowali Naszą Szkołę podczas konkursu wiedzy o Bełchatowie, organizowanego pod patronatem Prezydent Miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej. Spośród ośmiu drużyn, nasza w składzie: Dawid Bartnicki (3c), Igor Matuszewski (3b), Nadia Mikołajczak (3c) oraz Julia Smużniak (3c), zajęła II miejsce. Jesteśmy dumni z naszych przedstawicieli i życzymy im jeszcze wielu podobnych osiągnięć!

Zielona Szkoła w Międzyzdrojach

Uczniowie z klas 7a, 7b i 7c od 22 do 28 kwietnia 2018r. przebywali w DWD w Międzyzdrojach na „zielonej szkole”.
W czasie pobytu w Międzyzdrojach poznawaliśmy walory przyrodnicze i formy ochrony przyrody na przykładzie Wolińskiego Parku Narodowego. Zapoznaliśmy się z kulturą i historią regionu, podczas wycieczek pieszych i autokarowych. Do Wolina pojechaliśmy poznać historię dawnych Słowian i Wikingów. Do Świnoujścia pojechaliśmy zwiedzać Fort Gerharda i Latarnię Morską oraz poznać historię miasta. Do Wapnicy i Lubina pojechaliśmy aby szlakiem turystycznym dotrzeć na punkt widokowy i obserwować Jeziorko Turkusowe oraz panoramę wstecznej delty Świny ze Wzgórza Zielonka. Tajniki przyrody zaczęliśmy odkrywać już w Międzyzdrojach – podczas wycieczki do Rezerwatu Żubrów, czy podczas zwiedzania Muzeum Przyrodniczego. Poznaliśmy niszczącą działalność morza w trakcie spaceru szlakiem widokowym na Kawczą Górę, obserwowaliśmy zjawisko abrazji oraz poznaliśmy sposoby ochrony klifu. Podczas spaceru do bazy ryckiej, przyglądaliśmy się pracy rybaka, poznaliśmy gatunki ryb występujące w Morzu Bałtyckim. Uczestniczyliśmy w zajęciach integrujących zespoły klasowe, w zajęciach karate na plaży i w warsztatach przyrodniczo-krajoznawczych. Odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ostatniego dnia wieczorem na podsumowanie pobytu otrzymaliśmy dyplomy pamiątkowe.
Niestety czas płynął bardzo szybko i trzeba było pożegnać Międzyzdroje.
Zatem do następnego roku!!!

Wielcy Polacy

Z okazji Stulecia Niepodległej biblioteka szkolna przygotowała wystawę Wielcy Polacy. To przede wszystkim wybitni artyści, naukowcy, politycy, osoby duchowne na stałe zapisane w historii świata. Galeria zawiera informacje z życia wybitnych postaci oraz wiele ilustracji i ciekawostek. Mamy nadzieję, że wystawa pozwoli Wam utrwalić wiedzę na temat naszych wielkich rodaków, a także poznać nowe fakty z ich życia.

„W naszej polszczyźnie, w koniczynie,
Gęsto i ciepło jest od miodu.
Środkami szumiący Tuwim płynie
Ze swego źródła, słowo rodu”
K. Wierzyński

Dnia 24 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się I Miejski Konkurs Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych pod hasłem „ Nie taki język straszny”
Patronat Prezydenta Miasta Bełchatowa


I Miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bełchatowie;
II Miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 w Bełchatowie;
III Miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Bełchatowie.
Serdecznie gratulujemy

Zielona Szkoła w Głazie – 18 – 22 kwietnia 2018r.

22 kwietnia 2018 roku wyruszyliśmy w podróż do Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie. Nasza grupa składała się z 32 uczniów klas III b oraz III d. Od początku towarzyszyło nam uczucie ekscytacji, bo większość uczestników po raz pierwszy w swoim życiu opuszczała ukochanych rodziców i dom rodzinny.
W ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje, smakowite posiłki, zawsze życzliwy personel oraz kadra, a pogoda była wymarzona: słońce, słońce i jeszcze raz słońce. Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczą miejscowość położoną w lesie nad rzeką Strugą Węglewską. Dzieci oprócz zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych konkursach, turniejach sportowych, dyskotekach. Nie zabrakło takich atrakcji jak: jazda konna, rowerki wodne, gokarty, podchody, układanka z runa leśnego, wieczór „Mam Talent”. Na całodniową wycieczkę wybraliśmy się do „Afrykarium” we Wrocławiu, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele egzotycznych zwierząt. Oglądaliśmy również świat w miniaturze we wrocławskim „Kolejkowie”.
Czas minął nam bardzo szybko i po upływie 5 dni wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

„Muzyczny świat Dixielandu”

W dniu 16 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się koncert zorganizowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz” pt. „Muzyczny świat Dixielandu”. Zespół składał się z trzech muzyków, grających na trąbce, saksofonie tenorowym i puzonie. Prowadzący koncert przedstawił historię jazzu i bluesa a jego opowieść była ilustrowana utworami wyżej wymienionych stylach. Uczniowie dowiedzieli się co to jest Dixieland i jak powstała muzyka w tamtym regionie. Zapoznali z budową i brzmieniem instrumentów dętych: trąbki, saksofonu i puzonu oraz instrumentami perkusyjnymi: tarka, kabaza, marakas, shaker. Młodzież miała okazję wziąć udział w licznych konkursach, a także zagrać osobiście na prezentowanych instrumentach.

Lekcjia muzealna pt. ,, Archeobajka ’’

W dn.13.04.2018 r uczniowie szkolnej świetlicy odwiedzili Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Na lekcji muzealnej pt. ,, Archeobajka ’’ przenieśli się w tajemniczy świat odkryć archeologicznych. Dowiedzieli się również na czym polega ciężka i ciekawa praca archeologa.
Na zakończenie wszystkie dzieci zostały zaproszone do udziału w zajęciach plastycznych , podczas których wykonali ,, megabajeczne’’ zabawki.

Mleko w szkole

W ramach promocji „Programu dla szkół” - Mleko w szkole, w dniach od 06 - 13.04.2018r. gościliśmy unikalną sztuczną krowę. Dzięki programowi dzieci mogły na własne oczy zobaczyć proces dojenia a i również sami pozyskać mleko. Z fotorelacji widać, że dzieci uwielbiają ją doić i przez cały czas są duże kolejki do atrakcji.XXIV Mały Konkurs Recytatorski

W dniu 13.04.2018r., w Miejskim Centrum Kultury, odbył się XXIV Mały Konkurs Recytatorski. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Nasi uczniowie godnie reprezentowali Szkołę zdobywając:
Walęciak Mateusz – wyróżnienie, w kategorii kl. I-III;
Furczyński Igor – wyróżnienie, w kategorii kl. I-III;
Łukaszewska Maja – I miejsce, w kategorii kl. IV-VII.
Gratulujemy!

Katarzyna Boczkiewicz, Edyta Jaros

Dzień Świadomości Autyzmu

Na początku kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji 11 kwietnia już po raz kolejny Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy zainicjował bełchatowskie obchody tego święta. My również tam byliśmy. Uczniowie trzech klas integracyjnych naszej szkoły tj. 4a,5a, i7a wzięli udział w happeningu, w ramach którego ulicami naszego miast przeszedł niebieski korowód. Akcja zakończyła się na Placu Narutowicza, gdzie w niebo poszybowały symboliczne niebieskie balony. Wydarzenie to miało na celu upowszechnienie i pogłębienie wśród społeczeństwa wiedzy na temat zaburzeń ze spectrum autyzmu.

IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

W Szkole Podstawowej nr 13 - 9.04.2018 odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej nasza uczennica Oliwia Bogucka zajęła I miejsce śpiewając piosenkę Miley Cyrus - Wrecking Ball

Krzysztof Załęczny

Dzieciaki Sadzeniaki

W dniu 9 kwietnia uczniowie klasy 2b wzięli udział w warsztatach - Dzieciaki Sadzeniaki zorganizowanych przez sklep Leroy Merlin. Podczas wizyty w dzieci zapoznały się z działami sklepu, odpowiadały na pytania związane z ochroną naszej planety, następnie obejrzały film animowany o segregowaniu śmieci. Podczas zajęć praktycznych dzieci sięgnęły po rękawiczki, łopaty, konewki, doniczki, kolorowe kwiaty i przesadziły małe rośliny ozdobne. Każde dziecko dostało do przesadzenia swoją roślinkę. Fakt samodzielnego sadzenia roślin to ogromna frajda dla wszystkich dzieci. Po zajęciach dzieci otrzymały przesadzone kwiaty, upominki i dyplomy.

Anna Skóra

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „PRZYGODA Z POEZJĄ”

Dnia 05.04.2018 r. w naszej szkole odbyła się kolejna – 8 edycja – konkursu recytatorskiego pt. „Przygoda z poezją”. Uczestnicy występowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0 i klasy I-III.
Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani, a jury miało trudny wybór. Ostatecznie udało się wyłonić laureatów. W kategorii klas I – III:
I miejsce zajął Mateusz Walęciak z klasy 2a
II miejsce zajął Igor Furczyński z klasy 1d
III miejsce ex aequo Igor Madejczyk z klasy 3b oraz Bartłomiej Matacz z klasy 3c. Wyróżnienia przyznano dla Jowity Prokop z klasy 1a, Julii Smużniak z klasy 3c
oraz Mateusza Dytrycha z klasy 3b.
W kategorii klas 0 laureatami zostali:
I miejsce Amelia Nowak klasa 0b
II miejsce Dominik Dobrowolski klasa 0a.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy: K. Boczkiewicz, M. Kaczor, B. Młodzik, I. Stasiak

Rozsądni i bezpieczni

Dzień Św. Patryka

Z okazji Dnia Świetego Patryka odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu plastyczno - językowego, nawiązująca do wymienionego wyżej święta. Laureatkami zostały: Julia Cichecka i Natalia Dobrakowska - uczennice klasy 7c.

Organizatorem konkursu była pani Viviana Zatorska

WESOŁEGO ALLELUJA

W kalendarzu jest wiele dni radosnych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają do refleksji, powagi i szczególnej zadumy, a także i radości jaką niosą ze sobą. Są to Święta Wielkanocne. Wielkanoc jest najstarszym i największym świętem chrześcijańskim. Klasy 1a i 2a integracyjna postanowiły przybliżyć uczniom naszej szkoły tradycję i obrzędy z wiązane z tymi świętami. Uczniowie tych klas przygotowali przedstawienie wielkanocne pt. „Wesołego Alleluja”. Recytowali wiersze, śpiewali pieśni i piosenki. Przy okazji życzeń podzieliliśmy się „słodkim” jajeczkiem.

Święta tuż, tuż...

Święta tuż, tuż... Zapobiegliwi mogli 22 i 23 marca w czasie Kiermaszu Wielkanocnego zaopatrzyć się w oryginalne, ciekawe przedmioty rękodzieła wykonane przez uczniów naszej szkoły, ich rodziców oraz babcie i dziadków. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na dofinansowanie uczniów w trudnej sytuacji materialnej. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu. --

III Powiatowy Festiwal Teatrzyków Szkolnych klas I-III

W dniu 23.03.2018r. w SP nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie odbył się III Powiatowy Festiwal Teatrzyków Szkolnych klas I-III, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z grupy teatralnej o nazwie "A co...". Mali aktorzy wystawili sztukę pt. "Nie ma tego złego..." zdobywając najwyższą nagrodę GRAND PRIX oraz nagrodę dla najlepszego aktora. Obsada:
1. Agnieszka Białaczewska - Czarownica
2. Zuzanna Dębska - Zła Królowa
3. Zofia Dudziak - Sowa
4. Mateusz Dytrych - Gajowy
5. Igor Furczyński - Jaś (nagroda dla najlepszego aktora)
6. Grzejdziak Karol - Krasnoludek
7. Kamieniak Michalina - Małgosia
8. Kurzawska Lena - Babcia
9. Marcel Maciejewski - Wilk
10. Nagielski Bartosz - Krasnoludek
11. Wojciech Niewierski - Krasnoludek
12. Prokop Jowita - Sowa
13. Terkalski Bartosz - Krasnoludek
14. Szpecińska Hanna - Czerwony Kapturek
Gratulujemy !!!

Uczniów przygotowały panie: K. Boczkiewicz, K. Bukowska, J. Makowska


Spotkanie z panem Wiesławem Zamolskim

W piątek, 23 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Wiesławem Zamolskim. Współzałożycielem struktur NSZZ „Solidarność” w nieistniejących już Bełchatowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego w roku 1980 oraz członkiem Komisji Zakładowej w tych zakładach a także Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności” w Bełchatowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. przeszedł do podziemia i działał w konspiracyjnych strukturach „Solidarności”. W marcu 1982 r. został aresztowany przez SB, skazany na 1 rok i 3 miesiące więzienia.
Pan Wiesław Zamolski opowiedział uczniom o swoich doświadczeniach związanych z działalnością niepodległościową w „Solidarności”, przede wszystkim organizowaniu się związku w Bełchatowie i atmosferze jaka wtedy panowała w mieście. Dziękujemy za przypomnienie nam i opowiedzenie jaką drogę przeszedł nasz kraj - od komunizmu do pełnej Niepodległości.

Turniej Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej

23 marca 2018 r. 7 uczniów naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach miejskich Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej " Młodzież zapobiega pożarom i chroni środowisko". I miejsce w kategorii klas I-VI szkół podstawowych zdobył nasz uczeń Bartosz Kowkiel i zakwalifikował się do następnego, powiatowego etapu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy, a za Bartka mocno trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszych eliminacjach.

I Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Muzyka Łagodzi Obyczaje”

21.03.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie odbył się I Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Muzyka Łagodzi Obyczaje”
Kategorii klas 6-7 bezkonkurencyjna okazała się uczennica naszej szkoły Oliwia Bogucka zdobywając I miejsce piosenką „Titanium” Davida Guetta . Natomiast druga uczennica Zuzanna Rychlik wyśpiewała piosenką Lary Fabian - I Will Love Again – wyróżnienie .Uczennicą serdecznie gratulujemy!!!

Do konkursu uczennice przygotował Krzysztof Załęczny

Skoro wiosna to na sportowo

Skoro wiosna to na sportowo. W ten właśnie sposób uczniowie klasy 6b wraz z wychowawcą postanowili powitać pierwszy dzień wiosny. Zajęcia z sal lekcyjnych przeniosły się do klubu fitness - Fitness and Dance Studio, gdzie wykwalifikowana instruktor poprowadziła dla nas zajęcia na trampolinach, na siłowni, rozciągające oraz na bieżniach i orbitrekach.

Światowy Dzień Chorych na Zespół Downa

W odpowiedzi na akcję Samorządu Uczniowskiego i integrację z osobami chorymi na Zespół Downa, zarówno uczniowie jak i nauczyciele założyli dziś dwie różne, a przy tym jakże kolorowe i wiosenne skarpety. Dziękujemy za pamięć i udział w akcji.

Samorząd Uczniowski

dzien

Obchody Dnia Patrona Szkoły

16 marca 2018r. odbyły się w naszej szkole obchody dnia Patrona Szkoły. Twórczość Jana Brzechwy została przypomniana podczas uroczystego apelu Aktorzy grupy teatralnej „Kurtyna” wcielili się w postacie najbardziej znanych bohaterów wymyślonych przez pisarza. Mogliśmy więc podziwiać zabawnego Pana Kleksa, przemądrzałą samochwałę, kłamczuchę, okropną skarżypytę, wiecznie odpoczywającego lenia, zakochanego w biedronce żuka, schorowaną żabę, kaczkę dziwaczkę, niewychowaną kwokę oraz niezdecydowaną do ożenku parę- czaplę i żurawia. Przedstawienie uświetniły występy utalentowanych uczennic naszej szkoły, które zaśpiewały piękne i znane wszystkim utwory m.in. „Witajcie w naszej bajce”, „Na wyspach Bergamutach”, „Meluzyna”, „Księżyc w stawie”, „Pożegnanie z bajką”. Cała społeczność szkolna doskonale się bawiła i nagrodziła artystów gromkimi brawami.

ZAPROSZENIE

"Być chrześcijaninem to znaczy czuwać,
Czuwać to znaczy strzec wielkiego dobra.
/Jan Paweł II

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie
serdecznie zaprasza
wszystkich chętnych do udziału
w uroczystej Mszy Świętej
z okazji Obchodów Dnia Patrona Szkoły,
16 marca 2018 r. o godz. 1000
w Kościele NMP Kościoła i Św. Barbary w Bełchatowie

Społeczność
Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie

"Od uprawy do potrawy"

W dniu 09.03.2018 r. klasa IV B wraz z opiekunami była gościem w bełchatowskim hipermarkecie Tesco, gdzie uczniowie uczestniczyli w projekcie "Od uprawy do potrawy". Celem akcji było propagowanie nawyków prawidłowego odżywiania oraz dokonywania właściwych wyborów żywieniowych. Uczniowie zdobywali wiedzę o pochodzeniu produktów i uczyli się, jak czytać znajdujące się na nich etykiety. Ponadto przypomnieli sobie informacje o piramidzie żywienia. Najwięcej radości sprawiło dzieciom rozwiązywanie zagadek oraz degustacja zdrowych i smacznych przekąsek, które same przygotowały.

Opiekunami akcji były Panie : I. Stasiak, A.Studziżur.

Zbiórka żywności

9 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce żywności współorganizowanej przez Caritas Polska. Naszą szkołę reprezentowali :Pola Jasińska,Aniela Lewandowska, Zofia Pawlak, Laura Zając, Tomasz Bukowiecki i Martyna Antosiak. Opiekunami akcji były Panie : Viviana Zatorska i Katarzyna Pęciak.

Opiekunami akcji były Panie : Viviana Zatorska i Katarzyna Pęciak.

Miejski Konkurs Wokalny im. Jana Brzechwy

W środę 7 marca br. odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Wokalny im. Jana Brzechwy, do którego zgłosiło się 12 solistów z oddziałów przedszkolnych oraz 13 z klas I – III. Łącznie wystąpiło 25 uczestników.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury w składzie:
1. Arkadiusz Kruk
2. Marcin Pawlikowski
3. Weronika Pochopień
postanowiło przyznać następujące nagrody:
• w kategorii oddziały przedszkolne:
o I nagrodę – Michalina Załęczna Przedszkole Samorządowe nr 1 „Pod Topolą” w Bełchatowie
o II nagrodę – Alicja Banaszkiewicz Przedszkole Samorządowe nr 8 „Bajkowy Zakątek” w Bełchatowie
o III nagrodę – Wiktoria Berłowska Przedszkole Samorządowe nr 9 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 9 w Bełchatowie
o wyróżnienie:
- Wiktoria Grębosz Przedszkole Samorządowe nr 1 „Pod Topolą” w Bełchatowie
- Stanisław Smodlibowski Przedszkole Samorządowe nr 7 im. Krasnala Hałabały w Bełchatowie
• w kategorii klasy I – III:
o I nagrodę – Tatiana Kopala Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie
o II nagrodę – Jowita Prokop Szkoła Podstawowa nr 8 im Jana Brzechwy z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie
o III nagrodę – Julia Szczepankowska Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kornela Matuszyńskiego w Bełchatowie
o wyróżnienie:
- Martyna Kruk Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Jachowicza z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie
- Jakub Wilk Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie
- Alicja Zając Szkoła Podstawowa nr 3 im Żołnierzy POW w Bełchatowie.
Zdaniem jury konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Chcąc zatem docenić umiejętności wokalne, interpretację utworu, czy kostiumy wszystkim uczestnikom podziękowano za udział w konkursie wręczając im upominki ufundowane przez Wydział Promocji Urzędu Miasta w Bełchatowie, Radę Rodziców działającą przy naszej szkole oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości” w Szczercowie.

"KONKURS WIEDZY O BEŁCHATOWIE

6 marca 2018 odbył się konkurs wiedzy regionalnej dla uczniów klas III pod hasłem „Bełchatów- moje zielone miasto”. Konkurs składał się z części pisemnej i ustnej. Uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą: począwszy od historii naszego miasta, poprzez najważniejsze postaci związane z miastem, aż po bogactwa naturalne i kulturalne naszej małej ojczyzny. Ostatecznie wyniki ukształtowały się następująco: I miejsce- Igor Matuszewski z kl. 3b, II miejsce- Dawid Bartnicki z kl. 3c oraz III miejsce- ex quo Mateusz Dytrych z kl. 3b i Zuzanna Ruda z kl. 3d. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

"Oskarżeni o wierność... Polsce"

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych biblioteka szkolna przygotowała wystawę "Oskarżeni o wierność... Polsce". Można ją oglądać na korytarzu szkolnym do 9 marca 2018 r.

W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym"

Historia bardzo długo milczała o ludziach, którzy po 1945 roku nadal walczyli o wolną Polskę. Dopiero niedawno ustanowiono dzień pamięci, poświęcony żołnierzom "Wyklętym". 1 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona pamięci tym żołnierzom. Akademię zaprezentowała młodzież z naszej szkoły. Celem ich działań było przybliżenie stosunkowo młodego święta (obchodzonego od 2011 roku), oraz postaci tworzących tzw. „Żołnierzy Wyklętych”. Wspomniano Łukasza Cieplińskiego, Witolda Pileckiego, Danutę Siedzikównę, znaną jako Inka czy Tadeusza Polaka.
Młodzież poprzez prezentację podkreśliła, że Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli także symboliczne kwiaty pod upamiętniającymi niezłomnych krzyżami.
Pani Prezydent – Mariola Czechowska podczas przemówienia zacytowała: że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.

„Czerwony kapturek w mieście”

27 lutego 2018 roku odbyła się w naszej szkole „nietypowa lekcja ciepła”. Przygotowali ją dla uczniów klas pierwszych pracownicy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którzy wyjaśnili dzieciom, co to jest ciepło i skąd się bierze. Akcja objęta jest patronatem Prezydenta Miasta Bełchatowa, pani Marioli Czechowskiej, która podczas spotkania wcieliła się w rolę Czerwonego Kapturka. Wraz z gośćmi - Prezesem Zarządu p. Grzegorzem Zegarkiem oraz Wiceprezesem Zarządu p. Pawłem Uznańskim, Pani Prezydent czytała dzieciom bajkę przybliżającą tematykę związaną z powstawaniem i oszczędzaniem ciepła docierającego do naszych domów. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom, kolorową książkę zatytułowaną „Czerwony Kapturek w mieście. Misja czarny smog” oraz słodkie krówki.

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

26 lutego odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas szóstych i siódmych. Pierwsze miejsce zajęła Bogusława Siwek z klasy 7d uzyskując 42 punkty.
Miejsce drugie przypadło Liwii Wojtali z klasy 7b z 41 punktami, a trzecie Stanisławowi Polakowi również z klasy 7b, który uzyskał 40 punkty.
Wśród nagrodzonych jest również Natalia Kamińska, uczennica klasy 6b, która otrzymała 37 punktów. Wszystkim uczniom piszącym test dziękuję za udział, a laureatom gratuluję.

Organizator
Viviana Zatorska

Spotkanie z Sybirakiem

W czwartek tj. 22 lutego 2018 roku w naszej szkole gościliśmy Bronisława Beresia - Sybiraka. Pan Bronisław w czasie godzinnego spotkania z uczniami klasy 7a podzielił się osobistymi przeżyciami, wspomnieniami i refleksjami , o tym jak on i jego rodzina zostali zesłani na Sybir. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o tym jak wyglądała codzienność Polaków zamieszkujących kresy wschodnie w okresie II wojny światowej. Nasz gość przyniósł ze sobą też wiele pamiątek z tamtego okresu.

Igrzyska dzieci „Gry i zabawy”

19.02.2018 reprezentacja klas I- IV wystartowała w Szkole Podstawowej nr 13 w Bełchatowie w zawodach sportowych „Gry i zabawy” na szczeblu miejskim, organizowanych przez Łódzki Szkolny Związek Sportowy. Cztery grupy wiekowe mierzyły się w konkurencjach sprawdzających szybkość, zwinność, zręczność, a także celność. Efektem zaciętej walki, uczniowie naszej szkoły stanęli na podium, zajmując 2 miejsce. Tym samym awansowali do eliminacji powiatowych, w których ukończyli zawody z 3 miejscem. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Kolonie letnie

Przedłużamy czas zapisów na kolonie letnie w Mikoszewie koło Gdańska (29 lipca-11 sierpnia 2018r.) organizowane dla uczniów naszej szkoły przez Biuro turystyczne PKS Bełchatów.
Zainteresowanych uczniów i rodziców prosimy o kontakt z pedagogiem szkolnym p. Katarzyną Pęciak lub sekretariatem szkoły.

Dzień Jabłuszka

Dnia 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Jabłuszka. Dzień ten był okazją do przypomnienia o walorach odżywczych i zdrowotnych naszych rodzimych owoców. Każdy uczeń został obdarowany jabłuszkami. Wydarzenie to było znakomitą okazją do wzbogacenia wiedzy uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

Dzień Świętego Walentego

W dniu Świętego Walentego w naszej szkole prężnie działała poczta walentynkowa. Każdy zakochany lub cichy wielbiciel mógł wysłać anonimową walentynkę, która dzięki naszym walentynkowym posłańcom: Zuzi, Poli i Natalii bezpiecznie dotarła do rąk adresata.

Samorząd Uczniowski

Korowód ostatkowy

Ostatki w szkole

Naszą szkołę nawiedziły dziś różne stwory, wróżki, a także piraci, gdyż samorząd uczniowski ogłosił, że kto w ostatki przebrany ten niepytany.

Samorząd Uczniowski

Obóz narciarski - Bukowina Tatrzańska - 05.02 – 10.02.2018 r.

Grupa uczniów z klas IV - VII w czasie ferii zimowych od 05 – 10.02. 2018r. przebywała w Bukowinie Tatrzańskiej na obozie narciarskim pod opieką P. Elżbiety Zielińskiej i Barbary Folholc. Doskonalili umiejętności narciarstwa zjazdowego w pięknej górskiej scenerii. Byliśmy tam w celach zdrowotno – rekreacyjnych i poznawczych.
W czasie pobytu, poza zajęciami na stoku, byliśmy na basenach termalnych w Szaflarach. Byliśmy też w Zakopanem zwiedzaliśmy Muzeum Tatrzańskie, wystawę z dziejów Zakopanego, poznaliśmy sztukę, zwyczaje i życie codzienne górali.
Wieczorami, aktywnie spędzaliśmy czas w świetlicy ośrodka: rozgrywaliśmy turnieje w tenisa stołowego oraz w piłkarzy ki, cała grupa świetnie się bawiła. Ostatni dzień pobytu, był sprawdzianem umiejętności zdobytych na stoku w slalomie narciarskim, gdzie instruktorzy oceniali czas przejazdu i technikę jazdy. Wieczorem na podsumowanie otrzymaliśmy dyplomy i nagrody zdobyte w różnych zabawach i zawodach. Wróciliśmy wszyscy zadowoleni i szczęśliwi.

Barbara Folholc

ZABAWA CHOINKOWA

26 stycznia w naszej szkole odbyła się ZABAWA CHOINKOWA. Piękna, zimowo – karnawałowa dekoracja zmieniła codzienny wystrój sali gimnastycznej. Pan Gabriel Lorencki – wodzirej prowadził zabawy muzyczno – ruchowe. Uczniowie klas 0-III bawili się pod czujnym okiem swoich nauczycieli i rodziców. Dzieci zaprezentowały się w niezwykłych, bajkowych strojach. Również w miłej i radosnej atmosferze przebiegł bal klas IV-VII.

„Bezpieczne ferie”

W czwartek, 26 stycznia 2018 r. odbył się apel pod hasłem „Bezpieczne ferie”. Dzieci z klasy III a i III c pod kierunkiem wychowawczyń: Marii Lelickiej i Magdaleny Kaczor zaprezentowały przedstawienie o tematyce zimowej. Gościliśmy również policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie,, panią dzielnicową, którzy przypomnieli wszystkim zasady bezpieczeństwa obwiązujące w takcie zimowego wypoczynku.

Przedpremierowy pokaz filmu "Cudowny chłopak"

W ramach edukacji medialnej uczniowie klas 4-7 wzięli udział w przedpremierowy pokazie filmu Cudowny chłopak w kinie Helios. Film poprzedziła prelekcja dotycząca dyskryminacji w szkole, poprowadzona przez zaproszoną przez organizatorów panią psycholog.

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 25 stycznia 2018 r. odbyła się uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli zaproszeni goście.
Wnuki przedstawiły montaż słowno – muzyczny, złożyły życzenia i wręczyły upominki. Życzenia w imieniu całej Rady Pedagogicznej złożyła Pani Dyrektor Maria Łazuga. Był to dla Babć i Dziadków moment bardzo wyjątkowy, pełen wzruszeń i emocji.

Kolonie letnie

W dniach 29 lipca-11 sierpnia 2018r. Biuro Turystyczne PKS Bełchatów organizuje kolonie letnie dla uczniów naszej szkoły w Mikoszewie koło Gdańska.
Opiekunami będą nauczyciele naszej szkoły:
kierownik p. dyrektor Maria Łazuga
wychowawca p. Agnieszka Zalewska
wychowawca p. Katarzyna Pęciak
wychowawca p. Renata Kłysik (pracownik PKS Bełchatów)
Zainteresowanych uczniów i rodziców prosimy o kontakt do 13 lutego 2018r. z pedagogiem szkolnym p. Katarzyną Pęciak lub sekretariatem szkoły. Harmonogram kolonie letnie

Bal choinkowy - 26 stycznia 2018 r.

Klasy 0 - 3 godzina 1000 - 1200


Klasy 4 - 7 godzina 1300 - 1500


Lekcje dla klas 0 - 3 odbędą sie według planu do godz. 940

Lekcje dla klas 4 - 7 odbędą sie według planu do godz. 1235

Stroje karnawałowe mile widziane

Zaprasza Samorząd Uczniowski

Dzień Babci i Dziadka

dziadek (64 kB)

Zajęcia ze Strażą Miejską dla uczniów klas 1,6 i 7

Dnia 18.01.2018r. - po raz czwarty w tym roku szkolnym - uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych odbywających się w ramach Programu Profilaktycznego przygotowanego przez Straż Miejską w Bełchatowie. W spotkaniach z przedstawicielem Zespołu ds. Nieletnich i Profilaktyki Szkolnej panią Jagodą Nieborak udział brali uczniowie klas 1c, 1d oraz 6c, 6d, 7a, 7b.
Tematem spotkania dla dzieci klas pierwszych było „Przygotowanie do uczestnictwa w ruchu drogowym” , podczas którego funkcjonariuszka Straży Miejskiej przedstawiła kilka podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W klasach szóstych zrealizowano temat „Stop agresji fizycznej i psychicznej” zajęcia dotyczyły właściwych zachowań interpersonalnych w oparciu o prezentację multimedialną. Ich celem było nauczenie się rozpoznawania przyczyn złości i agresji oraz kształtowanie umiejętności ich przezwyciężania.
Z kolei w klasach siódmych zrealizowano temat „ Zanim spróbujesz - narkotyki , dopalacze”. Zajęcia o charakterze warsztatowym miały na celu uświadomić uczniom skutki działania na zmysły substancji psychoaktywnych. Do zademonstrowania tych negatywnych skutków posłużył profesjonalny sprzęt – narkogogle. Zajęci będą kontynuowane w pozostałych klasach.

Pedagog szkolny

Doradztwo zawodowe

W ramach godzin doradztwa zawodowego uczniowie klas 7c i 7d w dniu 15 stycznia mieli zorganizowane spotkanie z przedstawicielami grupy zawodowej -ratownik medyczny. Goście naszej szkoły pracują na oddziałach szpitalnych, SOR i w zespole karetki pogotowia. Opowiadali jak długa była ich ścieżka zawodowa, jakie szkolenia i szkoły musieli ukończyć by pracować w służbie zdrowia. Młodzież dowiedziała się z jakimi trudami podczas pracy zmagają sie ratownicy i na czym polega ich praca. Prosili uczniów by podczas podejmowania decyzji w wyborze szkoły i zawodu kierowali się tym, czy uczyć się i pracować będą z zapału czy z przymusu, bo z pracy należy czerpać to co jest pozytywne.

Finał XVII Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

W niedzielę 14 stycznia 2018 w Parafii Miłosierdzia Bożego odbył się finał Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek uczennica Zuzanna Rychlik w kategorii klas 4-7 wyśpiewała I miejsce - serdecznie gratulujemy

Krzysztof Załęczny

Bioróżnorodność wokół nas

Uczniowie i rodzice klasy I d zdobyli II nagrodę w powiatowym konkursie organizowanym przez PGE Giganty Mocy na najciekawszego lapbooka pn. ,,Bioróżnorodność wokół nas”. Celem konkursu była popularyzacja wśród mieszkańców powiatu bełchatowskiego wiedzy na temat ekologii oraz przyrody, w szczególności dotyczącej bioróżnorodności i walorów województwa łódzkiego.
Dla uczniów klasy I d i ich rodziców była to okazja do wspólnej zabawi i pracy oraz rozbudzenia postaw proekologicznych.
Nagrodą w konkursie są książki – 3 komplety atlasów/encyklopedii o tematyce przyrodniczej, zwiedzanie Ekspozycji MCK PGE Giganty Mocy z przewodnikiem oraz warsztaty edukacyjne w MCK PGE Giganty Mocy, a także wyjazd do Niebieskich Źródeł, Spały i nad Zalew Sulejowski, połączony z warsztatami terenowymi i prelekcjami. Tak wygląda nasz lapbook – zobacz filmiki

Małgorzata Kwiecień


6 Orszak Trzech Króli w Bełchatowie

6 stycznia 2018r. nasza społeczność szkolna wzięła udział w 6 Orszaku Trzech Króli w Bełchatowie. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta. Pełniliśmy funkcję Dworu Króla Baltazara.
Wyruszyliśmy spod kościoła NMP Matki Kościoła na os. Dolnośląskim. Po drodze podziwialiśmy kilka scen, w tym „Dwór Heroda”, „Zagrodę Pastuszków”, czy nową scenę „Polonia Restituta” nawiązującą do powstańczych zrywów. W ogrodach parafii NMP. oddaliśmy „Pokłon Świętej Rodzinie”.

Spotkanie opłatkowe nauczycieli

W piątek 5 stycznia 2018r. w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie odbyło się spotkanie opłatkowe dla nauczycieli zorganizowane przez Prezydent Miasta Bełchatowa i parafie Rzymskokatolickie w Bełchatowie.
Proboszcz parafii - ks. kan. Zbigniew Zgoda przywitał zgromadzonych w Oratorium im. św. Jana Pawła II pedagogów oraz przybyłych gości - przedstawicieli władz oświatowych i przedstawicieli władz miasta. Na spotkanie przybył również ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.
Część artystyczną przygotowała Społeczność Szkoły Podstawowej nr 8. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. Gra aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Całości dopełniła przepiękna dekoracja. Uczniowie za swój piękny występ otrzymali upominki od władz miasta.
Wiele miłych i niezapomnianych chwil dostarczyły życzenia opłatkowe. Najczęściej powtarzane serdeczności dotyczyły zdrowia, życzono sobie błogosławieństwa Bożego, wytrwałości, pogody ducha, radości oraz cierpliwości. Spotkanie było okazją do integracji nauczycieli na co dzień pracujących w innych szkołach.
Na zakończenie Prezydent Miasta Bełchatowa pani Mariola Czechowska złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty w nowym roku dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, mnogości sukcesów zawodowych i pociechy z uczniów. Do życzeń Pani Prezydent dołączył się ksiądz biskup Ireneusz Pękalski wraz z księdzem Antonim Pietrasem proboszczem parafii NMP Nieustającej Pomocy.

Zbiórka darów

"Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat
/Janusz Korczak"

Przed świętami Bożego Narodzenia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 8 odyła się zbiórka darów dla podopiecznych Domu Małego Dziecka w Łodzi.
Do zbiórki licznie przyłączyli sie uczniowie, ich rodzice i osoby zaprzyjaźnione.
Zgromadzone dary zostały przekazane dnia 20 grudnia 2017 r..
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uśmiechu na buziach dzieci.

Organizatorzy:
M. Lelicka
G. Lorencki
V. Zatorska

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

W dniach 20-21 grudnia 2017r. odbył się KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY, przygotowany przez panie: Iwonę Wojciechowską, Ewę Cichońską, Ewę Zamolską, Ewę Wolską-Stanowską, Patrycję Sudak, Dorotę Milaszewską i Kamilę Bukowską.

„Nie było miejsca dla Ciebie…”

Dnia 22 grudnia 2017r., w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się Jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu naszych uczniów. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. Gra aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła.
Po przedstawieniu odbyła się Wigilia z udziałem nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz zaproszonych gości.
W tym dniu odbyły się również klasowe wigilie.

Konkurs na najpiękniejszą choinkę

Wspólne kolędowanie

20 grudnia 2017r. w świetlicy szkolnej odbyło się wspólne kolędowanie przygotowane przez dzieci świetlicowe.

Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej!

W grudniu uczniowie klas pierwszych odwiedzili bibliotekę szkolną, zapoznali się z jej zbiorami oraz zasadami korzystania z księgozbioru. Dzieci zobowiązały się dbać o czysty i estetyczny wygląd książek oraz stosować na co dzień obowiązki czytelnika.
Czytanie jest, obok liczenia i pisania, jedną z najważniejszych umiejętności. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć jest przygotowane do zdobywania informacji i radzenia sobie w życiu.
Zachęcamy Rodziców do wspólnego czytania z dziećmi i zachęcania ich do korzystania z biblioteki szkolnej."

Najciekawsza ozdoba bożonarodzeniowa

14 grudnia 2017r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas pierwszych na ,,Najciekawszą ozdobę bożonarodzeniową”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i rodziców. Jury miło duży kłopot z przyznaniem nagród, gdyż wszystkie prace były bardzo piękne, pomysłowe i oryginalne. Przyznano cztery równorzędne pierwsze miejsca: Antoś Szczepański /1a /, Lena Smuga /1b /, Wiktoria Ruszkowska /1c /, Martin Skóra /1d / i dwa wyróżnienia: Bartosz Jurczyk / 1a / i Łukasz Sujka /1c /.
Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy dyplomy. Przepiękne ozdoby świąteczne będą przekazane na kiermasz bożonarodzeniowy. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Organizatorzy / wychowawcy klas pierwszych /

36. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia Dyrekcja, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Parafii Zesłania Ducha Świętego. Na pamiątkę 36. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tego wydarzenia.

Samorząd Uczniowski

Fabryka bombek w Piotrkowie Tryb.

12 grudnia 2017r. uczniowie klasy 1a i 2a odwiedzili Fabrykę bombek w Piotrkowie Tryb.. Dzieci poznały tajniki tworzenia pięknych ozdób, które swoim blaskiem ozdobią niejedno drzewko bożonarodzeniowe. Z uwagą śledziły etapy powstawania kolorowych bombek. Pod fachowym okiem pracownika fabryki same wyczarowywały przepiękne ,,cudeńka”. Efekty były wspaniałe. W sklepie firmowym mogły zakupić piękne, ręcznie malowane ozdoby. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu miłych wrażeń.

Anna Szczucka, Karolina Prokop

„ Chodź, opowiem Ci bajeczkę…”

12 grudnia 2017 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie odbył się finałVI Powiatowego Konkursu Literackiego „ Bajka dla siostrzyczki i braciszka”.
Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 6b Stanisław Dudkiewicz. Jego praca była jedną z osiemdziesięciu, które zostały nadesłane na konkurs. Mimo że nie została dostrzeżona przez jury, gratulujemy naszemu reprezentantowi zaangażowania i chęci zmierzenia się z nowymi wyzwaniami literackimi. Zapraszamy wszystkich młodych twórców za rok!

„ZOSTAŃ ŚWIETYM MIKOŁAJEM”

W akcji „ZOSTAŃ ŚWIETYM MIKOŁAJEM” zebraliśmy słodycze i drobne upominki, z których mogliśmy przygotować 30 paczek dla naszych uczniów.
Dar waszych gorących mikołajowych serc z pewnością sprawi ogromną radość wszystkim obdarowanym, pozwoli marzyć i wierzyć,że marzenia się spełniają.
WSZYSTKIM ŚWIĘTYM MIKOŁAJOM I ICH POMOCNIKOM ZA KAŻDĄ NAWET NAJMNIEJSZĄ POMOC SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, ŻYCZYMY WAM RADOŚCI, NIECH TE ŚWIĘTA PACHNĄ CHOINKĄ I NIEROZERWALNIE KOJARZĄ SIĘ ZE ZWYCZAJEM OBDAROWYWANIA SIĘ PREZENTAMI, TYMI MATERIALNYMI ALE TAKŻE TYMI, KTÓRYCH KUPIĆ NIE MOŻNA – ŻYCZLIWOŚCIĄ, DOBROCIĄ, UPRZEJMOŚCIĄ.

Organizatorzy akcji:
Uczennice klas 7d i 7a,
Nauczyciele, pedagodzy

Zbiórka żywności

8 i 9 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce żywności współorganizowanej przez Caritas Polska. Naszą szkołę reprezentowali:
Martyna Antosiak, Natalia Dobrakowska, Julia Frątczak, Pola Jasińska, Anna Kurzawska, Aniela Lewandowska, Maja Łuczak, Julia Madejczyk, Natalia Majchrzak, Zuzanna Rychlik, Tomasz Bukowiecki i Dominik Skóra.
Opiekunami akcji były Panie: Katarzyna Pęciak i Viviana Zatorska.

Samorząd Uczniowski

Ósemkowy wieczór filmowy

Pierwszy ósemkowy wieczór filmowy już za nami. Uczniowie wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego zorganizowali spotkanie kinomaniaków, które odbyło się 8 grudnia. W pięciu salach zebrało się nas ponad 200 uczniów. Każdy mógł swobodnie wybrać film jaki chce obejrzeć. Tłumnie przybyliśmy z kocami, poduszkami, a niektórzy nawet w zabawnych ciepłych piżamach. W imieniu wszystkich uczniów Samorząd Uczniowski dziękuje nauczycielom, którzy objęli nas opieką podczas wymienionego wieczoru i wspólnie z nami obejrzeli wybrane filmy oraz tym, którzy zajrzeli do nas na małą chwilę:
Pani Edycie Wacheckiej, Pani Vivianie Zatorskiej, Panu Gabrielowi Lorenckiemu, Panu Mariuszowi Strojkowskiemu, Pani Kamili Bukowskiej, Pani Katarzynie Gocyk, Pani Marcie Goździewskiej, Pani Katarzynie Kaczor, Pani Annie Korenik, Pani Iwonie Łukasiewicz, Pani Magdalenie Majchrzak-Maras oraz Pani Dyrektor Joannie Chrzanowskiej, która wspólnie z nami wzięła udział w seansie.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny, drugi, ósemkowy wieczór filmowy.

Samorząd Uczniowski

,, Żywa Lekcja Historii’’

W dniu 06.12.2017 roku odbyła się w naszej szkole ,, Żywa Lekcja Historii’’. Zajęcia dotyczyły historii wikingów i ich wypraw. Uczniowie z wielkim entuzjazmem oglądali tarcze, zbroje , kamienie runiczne i inne ciekawostki ze świata Normanów oraz brali aktywny udział w konkursach i zabawach dydaktycznych. Kolejne takie zajęcia na temat wojen Napoleona Bonaparte przewidziane są w marcu 2018 roku.

Mikołajki

6 grudnia minął w naszej szkole pod hasłem: Mikołajkowy zawrót głowy. Nasi uczniowie przywdziali czerwone mikołajkowe czapeczki, a kto w czapeczkę Mikołajka ubrany ten niepytany. Wszystkie klasy odwiedził święty Mikołaj wraz ze śnieżynkami, którzy częstowali cukierkami. Klasy zero, pierwsze oraz szkolna świetlica otrzymały worki pełne zabawek, gier, puzzli oraz maskotek.

Samorząd Uczniowski

Dzień Górnika

Andrzejki

Zgodnie z tradycją, 30 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali wiele różnych wróżb. Zabawy i śmiechu nie było końca. Dyskotekę poprowadził dla nas pan K. Załęczny, a wychowawcy poszczególnych klas objęli opieką, za co bardzo dziękujemy.

Samorząd Uczniowski

Warsztaty czytelnicze

W dniu 11 grudnia uczniowie klasy 2b, 3c, 5c będą uczestniczyli w warsztatach czytelniczych zachęcających uczniów do czytania książek. Warsztaty będzie prowadził Pan Adam Hemer pracownik wydawnictwa Akapit Press. Po warsztatach na długiej przerwie wszyscy uczniowie naszej szkoły będą mogli skorzystać z kiermaszu książek jakie proponuje wydawnictwo Akapit Press.

Podziękowanie dla Rady Rodziców

podziekowanie_rr (287 kB)

„Festiwal Ekologicznej Twórczości Dzieci 2017”

30 listopada w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie odbył się „Festiwal Ekologicznej Twórczości Dzieci 2017”. Dwanaście szkół z powiatu bełchatowskiego przystąpiło do konkursu i zaprezentowało przedstawienia związane z ochroną przyrody. Grupa teatralna z naszej szkoły – „Kurtyna” wywalczyła II miejsce. Sztuka pt. „Ziemia – Ojczyzna moja” uświadomiła wszystkim, że jesteśmy odpowiedzialni za degradację środowiska i zamiast niszczyć Ziemię, powinniśmy „Pochylać się nad każdym źdźbłem trawy” , dostrzegać jej piękno. Uzdolnionym artystom naszej szkoły gratulujemy!

28.11.2017 w Szkole Podstawowej nr 9 odbyl sie I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Polsce dla klas III. Uczestnicy w dwuosobowych druzynach sprawdzali swoja wiedze w czterech konkurencjach. Reprezentanci naszej szkoly Igor Matuszewski z kl 3b i Dawid Bartnicki z kl 3c wykazali sie ogromem wiedzy i zajeli II miejsce. Gratulujemy!

Turniej Bełchatowskiej Akademii Siatkówki

26.11.2017r. w niedzielę odbył się pierwszy w tym roku szkolnym turniej Bełchatowskiej Akademii Siatkówki organizowany przez PGE Skrę Bełchatów. Po mocno emocjonującej walce zawodniczki naszej szkoły wywalczyły następujące miejsca w poszczególnych grupach wiekowych:
- klasy IV – Kula Weronika i Wojtala Weronika – I miejsce
- Olczyk Anna i Malak Agata - II miejsce
- klasy V – Odolińska Maja Kuliberda Kinga Kubik Aleksandra Piątek Wiktoria - IV miejsce
- klasy VI – Wójcik Weronika
Dubiak Julia
Asatryan Eliza
Bednarek Wiktoria
Wojsa Agata - I miejsce
Cieszymy się bardzo z sukcesów naszych zawodniczek.

Opiekun: Bożena Przybył

" Tym którzy odeszli"

23 listopada odbył się w naszej szkole wieczorek poetycko – zaduszkowy pt: „Tym, którzy odeszli”. Uczniowie z grupy teatralnej „Kurtyna” pięknie recytowali utwory poświęcone zmarłym. Przywołały one wspomnienia i pozwoliły zapomnieć o codziennym pośpiechu i obowiązkach. Szkolne wokalistki zaśpiewały nostalgiczne, jesienne utwory skłaniające do refleksji i zadumy. Tak piękną uroczystość dodatkowo uświetniła skromna, ale wymowna dekoracja. Brzozowy krzyż i palące się lampki przypominały nie tylko groby bliskich, ale i poległych za ojczyznę żołnierzy. Uzdolnionych uczniów nagrodzono brawami i słowami podziękowań za tak wzruszającą uroczystość.

POWIATOWY TYDZIEŃ LOGOPEDY 13-17.XI.2017

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do III edycji Powiatowego Tygodnia Logopedy. Do projektu zaprosiła nas Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. W ramach akcji podjęliśmy następujące działania:
• Została przygotowana gazetka ścienna dla rodziców. Mogli zapoznać się oni z wieloma ważnymi informacjami m.in poznać etapy rozwoju mowy u dzieci, przyczyny problemów z wymową. Przekazano informacje jak stymulować rozwój mowy. Podane zostały przykładowe ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny, które można wykorzystać bawiąc się z dzieckiem w domu. • W klasach „0” zostały przeprowadzone grupowe zajęcia logopedyczne „Przygody Języczka Wędrowniczka i Kubusia Puchatka”. Podczas ćwiczeń i zabaw dzieci usprawniały aparat artykulacyjny, kształtowały prawidłowy tor oddechowy, rozwijały percepcję słuchową i koncentrację uwagi.
• Dla klas 1-3 zorganizowano konkurs recytatorski „Wierszyki łamiące języki”. Uczniowie występowali przed integracyjną klasą 5-A, która gromkimi brawami nagradzała swoich faworytów.
Laureatami zostali: I miejsce - Julia Smużniak z kl. 3-C
II miejsce – Agnieszka Białaczowska z kl. 1-D
III miejsce – Wiktoria Książczyk z kl. 3-A
Wyróżnienie otrzymała Natalia Filipek z kl. 1-C
• Klasy 4-7 brały udział w konkursie plastycznym „Polskie łamańce językowe”. Największą popularnością cieszyły się : „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”, „Szły pchły koło wody, pchła pchłę pchła do wody”.
Laureaci konkursu: I miejsce – Amelia Wołosz z kl. 4-A
II miejsce – Szymon Turlejski z kl. 5-C
III miejsce – Alan Książek z kl. 4-C
Wyróżniono prace: Zuzanny Rogozińskiej z kl. 4-A
Aleksandry Szymczak z kl. 5-A

Odpowiedzialnymi za organizację Powiatowego Tygodnia Logopedy w szkole były panie: Grażyna Zawada, Katarzyna Boczkiewicz.

Głosuj na wielbłąda

Trwa konkurs, w którym można wygrać dla naszego miasta wielbłąda na Orszak Trzech Króli. Zachęcamy do wzięcia udziału:
http://orszak.org/konkursy/konkurs-glosuj-na-wielblada-i-wygraj-korony-23.html

Apel z okazji 11 listopada - Święta Niepodległości

XVII Regionalny Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

11.11.2017 odbył się finał XVII Regionalnego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej .Naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Rychlik, która pieśnią "Marsz Pierwszej Brygady" wyśpiewała III MIEJSCE zdobywając tym samym nagrodę KOMENDANTA CENTRALNEGO ARCHIWUM STRZELECKIEGO bryg.ZS JÓZEFA WODZIŃSKIEGO "Za najlepsze wykonanie utworu "Marsz Pierwszej Brygady"

Do konkursu przygotował uczennice pan Krzysztof Załeczny

Akcja profilaktyczna pod hasłem „ Agresji mówimy STOP”.

W dniach od 6.11.2017 r. do 10.11.2017r. w naszej szkole odbyła się akcja profilaktyczna pod hasłem „Agresji mówimy „STOP”. Celem naszej akcji było zapobieganie w ósemkowej społeczności sytuacjom, w których do rozwiązywania konfliktów używa się agresji. W ramach akcji odbyła się pierwsza szkolna debata na temat „ Jak przeciwdziałać agresji”. Intencją naszej dyskusji było zastanowienie się w jaki sposób ograniczyć, zlikwidować sytuacje, w których konflikt rozwiązywany jest na drodze społecznie nieakceptowanej tj. poprzez zachowania agresywne. Uczniowie zastanawiali się również nad pytaniami: „Czy złość to dobre uczucie i czy można nad nią zapanować? Co najczęściej wyzwala agresję i jakie są jej przyczyny? Jak można rozwiązywać konflikty bez użycia siły?” Na koniec przedstawiciele klas podpisali wspólną deklarację w sprawie przeciwdziałania zachowaniom agresywnym w szkole. Wyznaczeni do debaty uczniowie mieli za zadanie przekazać wnioski ze spotkania do swoich zespołów klasowych. W ramach akcji powołana została grupa rówieśniczych mediatorów, których zadaniem będzie pomaganie kolegom i koleżankom w znalezieniu pokojowych rozwiązań konfliktów. Zaproponowali oni rozwiązywanie sytuacji konfliktowych na drodze mediacji. W tych dniach również gościliśmy przedstawicieli Straży Miejskiej, którzy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas piątych i szóstych na temat „ Stop agresji psychicznej i fizycznej” w trakcie których uczniowie rozpoznawali przyczyny złości i agresji, kształtowali umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji. Ponadto ogłoszony został konkurs dla uczniów klas 1-3 pod hasłem „Obrazek przeciwko złości”, dla uczniów klas 4- 7 „Książka przeciwko złości”.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji .
Anna Perljan, Iwona Łukasiewicz, Edyta Wachecka, Beata Wójcik

Wędrująca książka

6 listopada w naszej szkole rozpoczęła się akcja „Wędrująca książka”. Możesz przyłączyć się do niej, jeśli chcesz. Z wystawki przed biblioteką weź dowolną książkę, która Cię zainteresowała i chciałbyś ją poznać. Po przeczytaniu odnieś ją z powrotem. Możesz również zostawić tutaj własną książkę, którą chciałbyś się podzielić z innymi lub z której już „wyrosłeś”. Miłej lektury!

,,Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o honor szkoły i klasy…”

26 października 2017 r. odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. W swoim programie artystycznym pierwszaki wykazały się znajomością wiedzy na temat Ojczyzny. Egzamin ten zdały śpiewająco i udowodniły, że są gotowe do wstąpienia w poczet uczniów SP nr 8.
W obecności zaproszonych gości, 92 uczniów złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Aktu pasowania dokonał wiceprezydent miast Bełchatowa, p. Łukasz Politański i dyrektor szkoły, p. Maria Łazuga. Miłą niespodzianką dla dzieci były prezenty ufundowane przez prezydenta, p. Mariolę Czechowską i Radę Rodziców SP nr 8. Każdy uczeń otrzymał Akt Pasowania na Ucznia.
Ten uroczysty dzień zakończyli uczniowie w swoich klasach, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i rożki obfitości przygotowane przez dumnych rodziców. Z pewnością pozostanie on na długo w pamięci naszych uczniów.

Wszystkim pierwszakom życzymy wielu radości
- Dyrekcja Szkoły
- wychowawcy klas:
1a- Anna Szczucka,
1b- Magdalena Łaczkowska,
1c- Joanna Makowska,
1d- Małgorzata Kwiecień.

I Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania Prozy Stefana Żeromskiego

26 października w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się I Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania Prozy Stefana Żeromskiego. Wzięło w nim udział 16 uczestników ze wszystkich szkół podstawowych w Bełchatowie. Uczniowie pięknie czytali wybrane fragmenty dzieł pisarza m.in. „Syzyfowych prac”, „Przedwiośnia”, „Siłaczki”, „Ludzi bezdomnych”. Komisja miała trudne zadanie do wykonania. Po obradach okazało się, że jedną z laureatek została uczennica naszej szkoły z klasy 7d – Bogusława Siwek, która zajęła III miejsce. Serdecznie jej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pasowanie na zerówkowicza

slubowanie (132 kB)

XII edycja Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”

W dniu 25 października na Hali Widowiskowo - Sportowej odbyły się powiatowe eliminacje XII edycji Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klas drugich: Wiktoria Buda z klasy 2a i Piotr Kuliberda z klasy 2b. Uczniowie zostali wytypowani do konkursu powiatowego w wyniku szkolnych eliminacji. Zadaniem uczniów było wspólne rozwiązanie testu wiedzy, który składał się z 15 pytań dotyczących m.in. bezpieczeństwa ogólnego dzieci oraz w ruchu drogowym oraz indywidualne pokonanie testu sprawności fizycznej. W konkursie wzięło udział 14 szkół z powiatu bełchatowskiego. Wszyscy zawodnicy, oprócz nagród rzeczowych, otrzymali medale i dyplomy.

Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

18 października 2017 uczestniczyliśmy w XVIII Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Na scenie PGE Giganty Mocy MCK w Bełchatowie w różnorodnym programie swoje artystyczne umiejętności zaprezentowali uczniowie klasy integracyjnej 4a pod opieką pani Bożeny Karasińskiej i Patrycji Szulady. Licznie zgromadzonej publiczności uczniowie przedstawili wiersze :,,Kurcze blade”- Wandy Chotomskiej, ,,Szybko”- Danuty Wawiłow, ,, Kawki” – Elizy Rozdoby oraz zaśpiewali dwie piosenki: ,,Tabliczka- muzyczka” i ,,Koronkowa lambada”. Występ naszych młodych artystów został bardzo ciepło przyjęty, otrzymali najcenniejszą dla artysty nagrodę, czyli gromkie brawa, którym nie było końca, a także pamiątkowy dyplom i ogromny kosz słodyczy z rąk wicestarosty Bełchatowa Grzegorza Gryczki.

,,Poezja Jan Paweł II w słowach i obrazach"

16 października odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II, który kochał nie tylko poezję ale również młodych ludzi. Konkurs został zorganizowany w ramach corocznych Dni Papieskich i adresowany był do klas V- VII naszej szkoły. Zadaniem uczniów było wybranie dowolnego fragmentu poezji papieskiej i przedstawienie go w formie obrazu. Prace konkursowe ujawniły wspaniałą wyobraźnię, kreatywność,talent i odwagę młodych twórców w podejściu do niełatwego tematu.Laureaci konkursu to:
Katarzyna Stączyńska - I miejsce
Łukasz Włodarczyk - II miejsce
Natalia Dobrakowska - III miejsce
Wyróżnieni:
Maja Łuczak
Aleksandra Kubik
Bartosz Malak
Hanna Selerowicz
Bogusława Siwek
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, którzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.Prace konkursowe można podziwiać na głównym holu szkoły.

Organizatorzy:Joanna Stępnik
Katarzyna Bujacz
Paulina Maruszewska
Ks.Sławomir Kuśmierz

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2017 r.

13 pażdziernika w budynku naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu uczennice z grupy teatralnej „Kurtyna” wcieliły się w role modelek i zaprezentowały najnowszą kolekcję mody specjalnie zaprojektowaną dla nauczycieli przez firmę Armani. Mogliśmy więc podziwiać najnowocześniejszy strój biologa, historyka, fizyka, matematyka, polonisty i bibliotekarza. Widowisko upiększył występ chórku szkolnego, który zaśpiewał znane wszystkim przeboje. Prawdziwy aplauz wywołał utwór „Bo jak nie my to kto” oraz występ szkolnego Michaela Jacksona. Uroczystość zakończyły piękne podziękowania dzieci za codzienną pracę i trud pedagogów oraz solowy występ Oliwiii Boguckiej.

Żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Klasa 2a, w piątek 06.10.217r., miała wspaniałych gości. Odwiedzili nas Żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, pan kpt. Adrian Gaszewski oraz plut. Sergiusz Miłka. Panowie zaprezentowali dzieciom stroje żołnierskie wizytowy i polowy. Opowiedzieli o swojej pracy, pokazali zdjęcia z misji w Kuwejcie i Afganistanie. Przynieśli również wyposarzenie żołnierza jadącego na misję. Zaprezentowali strój pilota, dniową porcję żywieniową żołnierza. Dzieci mogły przymierzać żołnierskie nakrycia głowy, szelki, maskę przeciwgazową. Panowie zorganizowali konkurs wiedzy z przeprowadzonej prelekcji, za co uczniowie dostawali nagrody w postaci naszywek wojskowych, pagonów ze stopniami żołnierskimi. Na pamiątkę dzieci otrzymały grafikę z samolotem F22. Uczniowie byli zachwycenia gośćmi. Uważni słuchali i oglądali prezentację. Każde dziecko otrzymało nagrodę w konkursie zorganizowanym przez naszych gości.
Bardzo dziękujemy za wizytę Klasa 2a.

Karolina Prokop

,

ŚWIATOWE DNI ZWIERZĄT

Co roku w październiku obchodzimy Światowe Dni Zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka darów dla podopiecznych Fundacji „Miasto Kotów” w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie wraz z rodzicami wzięli aktywny udział i okazali ogromne serce potrzebującym zwierzętom. Udało się zebrać ponad 15 kg suchej karmy i ponad 5 kg karmy mokrej, żwirek, koce, ręczniki, smakołyki oraz zabawki i akcesoria dla kotów. Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, w imieniu przedstawicieli Fundacji, serdecznie dziękujemy! Święto Zwierząt okazało się także doskonałą okazją, by pokazać i nauczyć naszych najmłodszych uczniów, jak się zachować, by kontakt ze zwierzętami był bezpieczny.
Dnia 2 października odbyły się warsztaty pn. „ Bezpieczny kontakt z psem” dla klas 0 i I.
W roli głównej wystąpił pan Patryk Krajewski wraz ze swoim pupilem - psem Ajaxem. Pan Patryk objaśnił jak odczytywać sygnały wysyłane przez psy, a także pokazał, jak należy zachować się w kontakcie z psem, by pies nie zaatakował. Nie zabrakło także popisów Ajaxa, które zostały nagrodzone gromkimi brawami przez dzieci. Uczniowie na spotkaniu dowiedzieli się wielu praktycznych rzeczy, przede wszystkim tego, że nie należy głaskać psów bez pozwolenia właściciela i należy to robić w odpowiedni sposób. Z pewnością ta lekcja sprawi, że nasi uczniowie będą ostrożniejsi w kontaktach z psami, co pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków.

Magdalena Kaczor

II Samorządowe Wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

28 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Samorządowych Wyborach na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania: Grono Pedagogiczne – Dyrekcja i nauczyciele oraz uczniowie klas 4-7: 355 uczniów.
Razem oddano 275 głosów.
WYNIKI
1 MIEJSCE POLA JASIŃSKA - 114 GŁOSÓW,
2 MIEJSCE ZUZANNA RYCHLIK - 89 GŁOSÓW,
3 MIEJSCE NATALIA DOBRAKOWSKA - 42 GŁOSY,
4 MIEJSCE NORBERT SWIDEREK - 24 GŁOSY,
5 MIEJSCE NIKOLA NAGIELSKA - 6 GŁOSÓW.

Dziękujemy za udział w wyborach.
Samorząd Uczniowski

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

tabliczka_17 (415 kB)

Dzień Chłopaka

30 września obchodzony jest w całym kraju Dzień Chłopaka, my świętowaliśmy dzień naszych kolegów już w czwartek. W klasach dziewczęta przygotowały mały poczęstunek, gry, zabawy, quizy oraz prezenty niespodzianki. Wieczorem pod opieką wychowawców bawiliśmy się na szkolnej dyskotece, na której oprócz samej muzyki były jeszcze wspólne zabawy, a także małe show naszego kolegi - Antka, który wcielił się bezbłędnie w postać Michaela Jacksona.

Samorząd Uczniowski

Dzień Chłopaka w klasie IV a

W dniu 28 września uczniowie klasy IV a wraz z opiekunami: panią Bożeną Karasińską i Patrycją Szuladą wybrali się na wycieczkę do McDonalda, gdzie wspólnie świętowali Dzień Chłopaka. Głównym celem wycieczki było nabycie umiejętności zachowania się w miejscu publicznym, aktywizacja społeczna oraz nauka prawidłowego gospodarowania środkami finansowymi. Uczniowie mogli samodzielnie wybrać oraz zamówić serwowane tam produkty. Pobyt w restauracji McDonald przysporzył uczniom wiele radości.

XVII Regionalny Marsz na Orientację

Dnia 16 września 2017r. uczniowie klasy siódmej Wiktoria Czarzasty, Aleksandra Paulińska i Jakub Szewczyk wzięli udział w XVII Regionalnym Marszu na Orientację w rocznicę walk obronnych reduty „Góry Borowskie”.
Trasa marszu prowadziła z Grocholic do Borowskiej Góry, poprzez 4 punkty kontrolne, na których uczestnicy wykonywali konkurencje obronne: strzelanie z broni pneumatycznej, punkt sanitarny- zaliczanie pomocy przedmedycznej, rzut granatem, quiz z wiedzy historycznej.

Ewa Bieniek

Samorządowe Wybory Przewodniczącego do Rady Samorządu Uczniowskiego

28 września odbędą się II Samorządowe Wybory Przewodniczącego do Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018. Uprawnieni do głosowania są Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie klas 4-7. Każdy uczeń wraz z wychowawcą otrzyma kartę wyborczą, na której należy postawić znak x przy nazwisku jednej wybranej osoby. Wybory są demokratyczne i tajne. Samorząd Uczniowski po podliczeniu głosów ogłosi wyniki.
Plakaty wyborcze kandydatów poniżej.

Viviana Zatorska

Samorząd Uczniowski

Dzień chłopaka

dch (92 kB)

Drodzy uczniowie klas 4-7 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka, dlatego też z przyjemnością zapraszamy Was na dyskotekę szkolną, która odbędzie się 28 września (czwartek) w godzinach 1700 - 1900. Życzymy udanej zabawy.

Samorząd Uczniowski

Helios dla szkół

15 września uczniowie klas 4 - 7 odwiedzili kino Helios w ramach cyklicznych spotkań Helios dla szkół. Tym razem w Kinie na temat Junior uczniowie obejrzeli przygodowy film pt.: Tarapaty z doskonałą polską obsadą. Na ekranie pojawili się nastoletni aktorzy debiutujący w wyżej wymienionym filmie. Detektywistyczne przygody bohaterów przypadły naszym podopiecznym do gustu, sami mieli okazję wcielić się w detektywów, gdyż przed seansem przygotowano dla nich kilka konkursowych pytań o tej tematyce. Dla uczestników konkursu przygotowano nagrody - niespodzianki.

Viviana Zatorska

„Kolorowa Lokomotywa”

We wrześniu uczniowie klasy 4d wzięli udział w projekcie ekologiczno- artystycznym pt. „Kolorowa Lokomotywa” , który został zorganizowany przez Łódzki Dom Kultury. W trakcie trzech wycieczek dzieci podziwiały niezwykłe miejsca województwa łódzkiego.
Uczniowie, inspirowani przyrodą naszego regionu, uczestniczyli w fantastycznych zajęciach! Spróbowali swoich sił w warsztatach fotograficznych, malarskich, plecionkarskich, rzeźbiarskich a także zmierzyli się z tkaniem gobelinu. Z Ogrodu Botanicznego w Łodzi, oprócz zapisanych w pamięci wspaniałych widoków, przywieźli zrobione przez siebie niezwykłe mydełka pachnące lawendą...nagietkami… melisą… miętą…
Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów było udzielenie przez nich pierwszych życiowych wywiadów oraz zarejestrowanie spotkania w Skansenie botanicznym przez prawdziwą telewizję! Teraz czekamy na nagrody w konkursach, w których dzieci brały udział. Życzymy wszystkim powodzenia i zapraszamy do kolorowej, pachnącej latem ciuchci w przyszłym roku!

Opiekun grupy: Ewa Kiereś

Narodowe Czytanie „Wesela”

Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania prezydent Duda zaproponował, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy. Do 15 lutego 2017 r. każdy mógł zagłosować na ulubione dzieło poprzez ankiety zamieszczone na stronie urzędu oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościach: na Facebooku i na Twitterze. Lekturą Narodowego Czytania zgodnie z wolą Polaków stało się „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
05.09.2017r. Narodowe Czytanie „Wesela” odbyło się w naszej szkole. Uczniowie z klas piątych pięknie czytali wybrane fragmenty dramatu. W role Zosi i Haneczki wcieliły się pani wicedyrektor Chrzanowska Joanna i nauczycielka języka polskiego – Edyta Jaros. Scenografia wiejskiej chaty i siedzących na ławach weselników pozwoliła w pełni przenieść się w świat lektury. Uczestnicy wydarzenia z wielka uwagą słuchali recytacji kolegów i bili im gromkie brawa.

Piękną dekorację wykonała Aleksandra Drzewosz, a akcję Narodowego Czytania przgotowała Edyta Jaros

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
4 września 2017 r.

4 września o godzinie 800 w kościele, a o 930 i 1030 w szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Szkolne uroczystości rozpoczeliśmy wprowadzeniem sztandaru szkolnego, odśpiewaniem hymnu państwoego oraz minutą ciszy ku pamięci poległych w czasie II wojny światowej. Następnie miała miejsce krótka część artystyczna, a po niej przemówienie Pani Dyrektor Marii Łazuga, która powitała uczniów, grono pedagogiczne oraz wszystkich zebranych w nowym roku szkolnym, który rozpoczynamy pełni nadziei, motywacji do ciężkiej pracy oraz wiary w nadchodzące sukcesy.

Udział uczniów w obchodach na Górze Borowskiej

3 września Dyrekcja naszej szkoły wraz z uczniami Pocztu Sztandarowego z opiekunem i rodzicami wzięli udział w uroczystej mszy świętej polowej pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich 1939 roku, aby w ten sposób uczczono pamięć żołnierzy, którzy na początku II wojny światowej stawiali opór niemieckiej armii, walcząc w jednej z największych bitew w kampanii wrześniowej 1939 roku.
Bitwa pod Borową Górą była jedną z największych w czasie kampanii wrześniowej, przez niektórych nazywana Piotrkowskimi Termopilami. Walki w okolicach trzech wzniesień o nazwie Góry Borowskie trwały od 2 do 5 września. W obronie Gór Borowskich zginęło 663 polskich żołnierzy, w tym co najmniej 16 oficerów.