MISJA SZKOŁY: Jesteśmy szkołą otwartą, przyjazną i bezpieczną. Dbamy o indywidualny i wszechstronny rozwój każdego ucznia.

Rok szkolny 2018/2019

Zakończenie Roku Szkolnego 2018 / 2019

Rozstrzygnięcie konkursu "Mój las"

W dniu 17 czerwca w Szkółce Leśnej Borowiny odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Mój las". Nasza szkolna drużyna "Rosomaki" zdobyła II miejsce w ogólnopolskim konkursie! W konkursie drużyny pięcioosobowe przygotowywały plakat z hasłem "Zapraszamy do lasu". Na konkurs wpłynęło 13 plakatów, a 5 z nich zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu, który polegał na napisaniu testu z wiedzy o lesie. Pięcioosobowe zespoły pisały test w Izbie Edukacji Ekologicznej w Szkółce Leśnej Borowiny. Nasza drużyna otrzymała nagrody w postaci książek przyrodniczych, dyplom oraz puchar za zajęcia II miejsca. Gratulujemy naszym pierwszoklasistom!

Tanecznym krokiem uczniowie ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie rozpoczęli Bal Ósmoklasisty.

6 czerwca 2019r. w restauracji „Jan” w Bełchatowie odbył się Bal Ósmych Klas .
W takt poloneza ruszyły cztery klasy. Na uroczystości pojawili się rodzice oraz grono pedagogiczne. Uczniowie pięknymi kwiatami podziękowali Dyrekcji oraz swoim pierwszym i obecnym wychowawcom. Słowa wdzięczności powędrowały również w stronę rodziców, młodzież podziękowała za cały trud włożony w ich wychowanie oraz pomoc w przygotowaniach do balu. Było pięknie i uroczyście.

Szkolny Konkurs Polonistyczny

KONKURS RECYTATORSKI "POLSKA- MOJA OJCZYZNA" DLA KL. 0- III

04.06.2019 r . w naszej szkole w klasach 0- III odbył się Konkurs Recytatorski "Polska- moja ojczyzna" .
Celem konkursu było :
kształtowanie postaw patriotycznych,
rozwijanie wrażliwości artystycznej,
kształtowanie mowy ojczystej,
wzbogacanie wiedzy dotyczącej polskiej poezji patriotycznej.
W konkursie wzięło udział 13 uczestników. Wszyscy uczestnicy barwnie zaprezentowali znane i lubiane wiersze dla dzieci o tematyce patriotycznej .
Komisja konkursowa, oceniając występy brała pod uwagę:
dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika,
interpretację utworu,
ogólny wyraz artystyczny,
innowacje artystyczne.
Po naradzie jury, wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Igor Furczyński kl. 2d z wierszem "Tu wszędzie Polska" T. Kubiak
II miejsce –  Jowita Prokop kl. 2a z wierszem "Polska" E. Krystek- Jones
III miejsce  – Agnieszka Białaczewska kl. 2d z wierszem "Polska" E. Krystek- Jones
wyróżnienie - Cezary Bogusławski kl. 1a z wierszem "Orlątko" A. Oppman
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy , a laureaci nagrody książkowe.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

D. Milaszewska, K. Prokop, P. Sudak, M. Kaczor

PROJEKT KLASY 3a
„Oto ja – moje hobby, moje zainteresowania”

Właśnie zakończył się, trwający od września, projekt w klasie 3a integracyjnej. Zadaniem dzieci było przygotować prezentację, plakat lub makietę przedstawiające ich zainteresowania, hobby. Dzieci opowiadały skąd się wzięły ich zainteresowania, jak je rozwijają, jak poszerzają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie spełnia własnych marzeń. Poniższe zdjęcia pokazują jak wielką pomysłowością i zamiłowaniem do swoich zainteresowań wykazali się uczniowie klasy 3a oraz jak wielkie wsparcie w realizacji swoich celów otrzymują od rodziców.

Karolina Prokop

Koncert Muzyczny"Certic Trio"

W dniu 3 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbyły się koncerty w wykonaniu zespołu muzycznego „Celtic Trio”. Na scenie mogliśmy oglądać trójkę niezwykle utalentowanych osób, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej, skocznej muzyki celtyckiej. Potrafią bawić się melodiami i zarażać słuchaczy żywiołem oraz energią. W repertuarze znalazły się utwory z Bretanii, Galicji Hiszpańskiej, Irlandii, a także Szkocji. Muzycy oprowadzili nas przez celtyckie krainy, prezentując muzykę oraz instrumenty charakterystyczne dla danego regionu. Poznaliśmy m. in. dudy hiszpańskie, dudy szkockie, bretońską bombardę i irlandzki bodhran. Mogliśmy oglądać tradycyjne stroje celtyckie. Największą ciekawość wzbudził kilt - element ludowego stroju Szkotów. Oprócz tego mieliśmy okazję spróbować podstaw stepu irlandzkiego.
Dzięki niesamowitej atmosferze, tak różniącej się od tej, która panuje na co dzień, koncert z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Powiatowe Obchody Dnia Ziemi

Egzamin na kartę rowerową

W roku szkolnym 2018/2019 do Egzaminu na Kartę Rowerową przystąpiło 75 uczniów z klas czwartych i piątych. Uczniowie do egzaminu przygotowywali się od września.
Podczas egzaminu było dużo emocji, wszystkim gratulujemy. Życzymy bezpiecznej, szerokiej drogi.

Joanna Chrzanowska, Małgorzata Chorążyczewska

"Piszę bez błedów"

Dnia 29 maja 2019r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,PISZĘ BEZ BŁĘDÓW” dla klas drugich i trzecich. Uczniowie mieli szansę wykazać się znajomością zasad ortografii i umiejętnością ich stosowania. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów : 8 z klas II i 6 z klas III . Na poziomie klas II najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce – Łukasz Sujka 114p. / 120p./ - 2c
II miejsce – Maksymilian Spaleniak 112p. – 2d
III miejsce – Igor Furczyński 110p. – 2d
Na poziomie klas III najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce – Maja Sicińska 111p. / 120p. /- 3b
II miejsce – Mateusz Walęciak 108p. – 3a
III miejsce – Klaudia Kowalczyk 107p. – 3a
Laureatom konkursu zostaną wręczone nagrody książkowe i dyplomy.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy uzyskanych wyników.

Organizatorzy:
Anna Szczucka, Dorota Milaszewska,Patrycja Sudak

Wycieczka klasy III a do Łodzi

22 maja 2019r., klasa IIIa wyruszyła na wycieczkę do Łodzi. Zwiedzanie zaczęliśmy od Lotniska. Uczniowie poznali specyfikę pracy lotniska. Widzieli halę odpraw. Przejechali płytę lotniska, gdzie obserwowali helikopter medyczny, samoloty wojskowe, awionetki Aeroklubu. Dzieci poznały pracę straży pożarnej lotniska. Oglądali wyposażenie strażnicy, mieli okazję wsiąść do wozu strażackiego, przymierzyć hełmy ochronne. Dzieci widziały przygotowanie do startu i start helikoptera oraz awionetki. Drugą częścią wycieczki były warsztaty w Manufakturze czekolady. Uczniowie poznali proces produkcji czekolady, próbowali owoce kakaowca, pili gorącą czekoladę oraz … wykonali własne czekolady, otrzymując Dyplom Młodego Czekoladnika. Na zakończenie, dzieci zakupiły czekoladowe upominki.

Karolina Prokop

Wycieczka klas pierwszych

16 maja klasa 1b i 1c były na wycieczce w Bobolicach i Koziegłowach. W Bobolicach uczniowie zwiedzili położony na Szlaku Orlich Gniazd średniowieczny zamek. W Koziegłowach natomiast, pierwszaki miały okazję poznać przedmioty dekoracyjne wykonywane z wiórków osiki. „Osikowa Dolina” – miejsce powstawania takich cudeniek sprawiły, że dzieci i opiekunowie poczuli się jak artyści. Sami wykonywali zaproponowane przez właścicieli „Osikowej Doliny” przedmioty, czyli Minionki i kwiaty. Po pracy oczywiście były kiełbaski i zabawy dowolne. Było wesoło i przyjemnie.

Dorota Malarska, Maria Lelicka

WYCIECZKA SZKOLNA DO WARSZAWY

15 maja 2019r. klasy 2 a i 2c uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pobytu w Centrum Nauki Kopernik. Wielkie wrażenie zrobiło na nas między innymi Ogniste tornado, Powietrzna fontanna, nie zabrakło magii. Następnie udaliśmy się na Plac Zamkowy. Pogoda nie pozwoliła nam na dalszy spacer po stolicy, ale mimo to zobaczyliśmy z okien autokaru niemal całą Warszawę / Łazienki, Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Sejm, Pałac Prezydencki, Kancelarie Premiera, ambasady obcych państw/. Do Bełchatowa wróciliśmy w miłych nastrojach.

XII Turniej Szachowy

IV Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego,, Mistrz Matematyki ‘’ 2018/ 2019

W dniu 21 maja 2019 roku odbyła się IV edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego ,, Mistrz Matematyki’’ ( etap drugi).Konkurs odbywał się na poziomach poszczególnych klas trzecich, czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali testy i zadania matematyczne. .
Po sprawdzeniu prac komisja przedstawiła następujące wyniki konkursu:
Klasy 3
I miejsce –Kraucki Filip - SP nr 8
II miejsce – Leo Gamrot - SP nr 5
III miejsce – Stanisław Fuzowski - Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Klasy 4
I miejsce Alicja Gniadek – SP nr 13
II miejsce Oliwia Deptuła –SP nr 5 i Olga Cieślak SP nr 4
III miejsce Filip Gębala – SP nr 8
Klasy 5
I miejsce Bartosz Wróblewski – SP nr 8
II miejsce Julia Matyśkiewicz – SP nr 5
III miejsce Barbara Haładaj- SP nr 13 i Mikołaj Bukowiecki - Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Klasy 6
I miejsce Kacper Lisiak – SP nr 4
II miejsce – Artur Buda – SP nr 8
III miejsce Małgorzata Dąbrowska - SP nr 13 i Szymon Strąkowski - SP nr 5
Klasy 7
I miejsce- Bartosz Rzepczyński – SP nr 8
II miejsce – Sandra Romaniszyn - SP nr 13
III miejsce - Magdalena Bieńkowska – SP nr 5
Kasy VIII
I miejsce – Natalia Dobrakowska – SP nr 8
II miejsce – Michalina Aleksanderek – SP nr 5 i Tobiasz Rękorajski – SP nr 4
III miejsce Nina Hertel – SP nr 13
Zwycięzcom i uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i nagrody.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy sukcesów.

Organizatorzy:
Barbara Folholc, Ewa Cichońska, Bożena Karasińska, Edyta Przewoźnik, Maria Lelicka, Anna Skóra

Ósemka na Pikniku z Marszałkiem

19 maja 2019 roku odbył się w Bełchatowie "Piknik z Marszałkiem". Uroczystość nawiązywała do postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa oraz do klimatu lat 20. i 30. XX wieku. Uczniowie naszej szkoły w odpowiednich do epoki strojach zaprezentowali program słowno – muzyczny pt. „O wodzu miłym”. Swoje artystyczne talenty wykazały: Jowita Prokop, Oliwia Kruk, Zuzanna Rychlik, Nikola Stępień, Oliwia Bogucka, Wiktoria Maruszewska, Maria Stasiak, Zuzanna Przytarska, Julia Przybyła oraz Bogumiła Siwek. Publiczność miała okazję wysłuchać i zaśpiewać wspólnie z uczniami pieśni patriotyczne przy pomocy śpiewników wykonanych specjalnie na to spotkanie.

Anna Noweta

XXV Mały Konkurs Recytatorski

W dniu 17.05.2019 r. w Miejskim Centrum Kultury odbył się XXV Mały Konkurs Recytatorski. 
W kategorii szkół podstawowych klas I – III trzecie miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Agnieszka Białaczewska . Agnieszka recytowała wiersz Joanny Papuzińskiej pt. ”Spór”. Serdecznie gratulujemy!

II Powiatowy Konkurs Matematyczny „PITAGORAS” dla uczniów klas IV-VIII.

9 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie odbył II Powiatowy Konkurs Matematyczny „PITAGORAS” dla uczniów klas IV-VIII. Sukcesy naszych uczniów to : II miejsce w kategorii klas IV zajął Mateusz Dudzic z klasy 4a, oraz II miejsce w kategorii klas VII- VIII - Norbert Świderek z klasy 7c. Serdecznie gratulujemy

Zredagowała: Edyta Przewoźnik

„ Zielona szkoła” w Beskidzie Żywieckim

Uczniowie z klas 8a, 8b, 8c i 4b przebywali w DWD w Soblówce na „zielonej szkole”. od 6 do 12 maja 2019r.
W czasie pobytu w Soblówce poznaliśmy walory przyrodnicze i formy ochrony przyrody na przykładzie Beskidu Żywieckiego. Zapoznaliśmy się z kulturą i historią regionu, podczas wycieczek pieszych i autokarowych. Do Bielska Białej pojechaliśmy poznać historię miasta, spotkać się z bajkowymi postaciami Bolka i Lolka, oraz podziwiać panoramę Beskidów z Szyndzielni, na którą wjechaliśmy kolejką gondolową. Jadąc pętlą beskidzką byliśmy w Koniakowie w centrum pasterskim, w Istebnej zwiedzaliśmy Chatę Jana Kawuloka oraz uczestniczyliśmy w prelekcji na temat kultury i obyczajów beskidzkich górali. Następnie dotarliśmy do Wisły Malinki zwiedzając skocznię Adama Małysza, oraz odwiedziliśmy centrum w którym znajdują się trofea naszego mistrza w skokach narciarskich. Wycieczka do Rajczy przyniosła nam wiele wrażeń – uczestniczyliśmy w grze terenowej, odgadując zagadki, szlaki, kończąc niespodzianką w pizzerii. Do Żywca pojechaliśmy aby poznać historię Browaru Żywieckiego. Spacer parkiem doprowadził nas do Mini Zoo, Zamku i Rynku na którym mieliśmy chwilę wytchnienia. Pieszą wędrówkę szlakiem turystycznym mieliśmy na miejscową Wielką Rycerzową, którą z trudem ale wszyscy zdobyli. Poznaliśmy tajniki wyrobu serów owczych na warsztatach w DWD.
Uczestniczyliśmy w zajęciach integrujących zespoły klasowe, w warsztatach przyrodniczo-krajoznawczych oraz w zajęciach plastycznych. Odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ostatniego dnia wieczorem na podsumowanie pobytu otrzymaliśmy dyplomy uznania i drobne upominki.
Niestety czas pobytu upłynął bardzo szybko i trzeba było pożegnać góry.
Piękne wspomnienia jednak pozostaną!!!

Święto Konstytucji 3 Maja

Konkurs plastyczny ,,Mój ulubiony temat”

9 maja 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury PGE Giganty Mocy odbył się wernisaż, podczas którego laureaci konkursu plastycznego „Mój ulubiony temat” odebrali nagrody. Wśród nagrodzonych artystów znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
W kategorii klasa I – III nagrodę otrzymały:
Michalina Kamieniak – kl. II d,
Maria Jasińska – kl. I b.
Wyróżnione zostały prace Amelii Nowak – kl. I b i Mikołaja Karpowicza – kl. II d.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wystawę można oglądać do końca maja na dolnym foyer PGE Gigantów Mocy.

228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2019r. świętowaliśmy obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasza młodzież na terenie kościoła, na osiedlu Dolnośląskim przypinała mieszańcom oraz przybyłym gościom na uroczystość biało – czerwone kokardki. Po złożeniu kwiatów przez władze miasta, zaproszonych gości pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja wzięliśmy udział we mszy świętej.

ZIELONA SZKOŁA w Domu Wczasów Dziecięcych ‘Odrodzenie’ w Sokołowsku

W bieżącym roku szkolnym, w dniach 23-28 kwietnia, klasy 4a i 8d wzięły udział w 6-dniowym turnusie dydaktyczno-wypoczynkowym ZIELONA SZKOŁA w Domu Wczasów Dziecięcych ‘Odrodzenie’ w Sokołowsku. Program wyjazdu był wypełniony atrakcyjnymi zajęciami, wycieczkami i zabawami integracyjnymi.
Podczas wędrówek szlakami turystycznymi uczniowie mieli okazję poznać krajobraz i zabytki malowniczej miejscowości. Przeszli Ścieżką Historyczną po okolicy, zobaczyli Cerkiew Prawosławną, zwiedzili Palmiarnię, Bibliotekę i dawną Pralnię, która obecnie jest otwartym warsztatem wyposażonym w pracownię stolarską, pracownię sitodruku, druku 3D i elektroniki. Podczas wyjścia w góry do Schroniska Andrzejówka uczniowie przeszli Ścieżką Przyrodniczą, która liczy 12 przystanków i ma ok 4 km długości. Tablice informacyjne na trasie są częściowo przystosowane dla osób niewidomych – na każdej spotkaliśmy wypukłe rysunki wycięte w drewnie oraz streszczenie w języku Braille’a. W Sokołowsku zobaczyliśmy również trasy rowerowe oznaczone na potrzeby wyścigów kolarstwa górskiego oraz szybowiska dla paralotniarzy i lotniarzy z Polski, Czech i Niemiec.
Sokołowsko było na początku XX wieku najnowocześniejszym na Śląsku kurortem leczniczym znanym w całej Europie. Podczas zwiedzania Sanatorium Grunwald poznaliśmy jego historię w latach rozkwitu i przyczyny upadku. W 2007 roku zrujnowany obiekt dr. Brehmers’a zakupiła Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i tworzy w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury, powoli odbudowując rozpadający się obiekt. Tak naprawdę historia tego miejsca rozpoczyna się na nowo, co mieliśmy okazję zobaczyć.
Program zielonej szkoły zawierał również wycieczki autokarowe.
Pierwszą był wyjazd do Wałbrzycha. Uczniowie zwiedzali z przewodnikiem Zamek Książ, niegdyś nazywany „perłą Śląska”, który jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń. Podczas lekcji zamkowej „Śladami Księcia Bolko”, uczniowie poznali tajemniczą historię zamku i związane z nim legendy. Zakupili pamiątki, podziwiali tarasy oraz weszli na punkt widokowy ułatwiający spojrzenie na tę wspaniałą siedzibę znajdującą się w samym centrum Książańskiego Parku Krajobrazowego. Drugą wycieczką był wyjazd do Chełmska Śląskiego gdzie znajdują się domki tkaczy śląskich. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu o tradycji i historii miejsca. Zobaczyli stare kołowrotki, krosna, żelazka z duszą i inne zapomniane przedmioty. W czasie trwania zajęć każdy na chwilę zamienił się w tkacza śląskiego i mógł poznać cały proces produkcji płótna - od posiania ziarenek lnu, poprzez jego późniejszą obróbkę, czyli międlenie, czesanie, przędzenie na kołowrotku, aż po tkanie materiału na krosnach. Dodatkowo każdy własnoręcznie malował małe woreczki, które następnie wypełniliśmy ziarenkami lnu i zabraliśmy jako pamiątki.
Kolejna wycieczka to wyjazd do ExploraParku w Wałbrzychu. Jest to park nauki i techniki, w którym dominuje matematyka oraz wszelkie gry i zadania logiczne dla dużych i małych. Tutaj kontakt z królową nauk staje się prawdziwą przyjemnością nawet dla humanistów.
Uczniowie oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyli w licznych zadaniach artystycznych, konkursach, grach sportowych. Nie zabrakło dyskoteki, karaoke, tańca i wspólnych zabaw. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Wszyscy pogłębili swoje wiadomości, zdobyli nowe umiejętności, poznali swoje kolejne mocne strony. Czas minął bardzo szybko, wróciliśmy zadowoleni, uśmiechnięci z mnóstwem pozytywnych wspomnień.

Sprawozdanie z zielonej szkoły w Głazie

W dniach 08.04.2019 - 12.04.2019 odbyła się zielona szkoła w Głazie. Uczestniczyło w niej 45 uczniów klas V a, V b, V e pod opieką : p. Bożeny Karasińskiej , p. Honoraty Kwaśniewskiej, p. Renaty Janus, p. Ewy Cichońskiej.
Założenia i cele programu zostały w pełni zrealizowane. Zajęcia edukacyjne odbywały się zgodnie z planem. Podczas 5-dniowego pobytu uczniowie przeżyli niezliczoną ilość twórczych przygód oraz odkryć. Uczestniczyli w wielu różnorodnych zajęciach, niezapominanych warsztatach, rywalizowali w licznych konkursach. Nie zabrakło również wycieczek pieszych po najbliższej okolicy.
     Uczniowie pogłębili  wiedzę praktyczną w zakresie profilaktyki zdrowotnej i edukacji  ekologicznej  poprzez  udział  w  zajęciach w  terenie i codzienne  obcowanie z przyrodą. Mieliśmy okazję do  spotkań  z  ciekawymi  ludźmi, poznania  nowych miejscowości:  Kalisz,  Gołuchów;  ich  historii i zabytków. Podczas wycieczki w Gołuchowie zwiedziliśmy Muzeum Leśnictwa, zabytkowy park z cennym starodrzewem oraz Pokazową Zagrodę Zwierząt, gdzie mogliśmy zobaczyć żubry, koniki polskie, dziki oraz jelenie. Następnie poznaliśmy najstarsze polskie miasto – Kalisz. Zielona Szkoła była zorganizowana w atrakcyjnym miejscu o dużych walorach krajoznawczych. Stałymi punktami dnia były zabawy ruchowe, konkursy sportowe, zajęcia na świeżym powietrzu, spacery i wycieczki. Sprzyjały one utrwalaniu zachowań prozdrowotnych, takich jak: dostosowanie ubioru do warunków pogodowych, ruch na świeżym powietrzu (przejażdżki konne, zabawy, bańki mydlane, taniec, konkursy sportowe), poprawne kontakty z rówieśnikami, integracja z osobami z niepełnosprawnością, dbałość o czystość otoczenia. Realizowane w trakcie wyjazdu zajęcia zawierały treści ekologiczne i prozdrowotne, które były częścią codziennego rozkładu dnia wypełnionego zajęciami ruchowymi, pogadankami i ćwiczeniami praktycznymi.
12 kwietnia br. podsumowaliśmy zieloną szkołę, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bełchatowa. Pobyt dostarczył wielu cennych informacji o nas samych oraz koleżankach i kolegach, umożliwił zdobycie nowych wiadomości i umiejętności, ale nade wszystko jest źródłem niekończących się opowieści i wspomnień.

Szkolny Konkurs Recytatorski.I

W dn. 05.04.2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 4 - 8. Tegoroczni recytatorzy wybrali wiersze Wisławy Szymborskiej, Leopolda Staffa, Aleksandra Fredry, Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej, Czesława Miłosza oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jury konkursu, dokonując oceny uczestników, wzięło pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, sztukę interpretacji utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Wśród zwycięzców konkursu znaleźli się:
Kl. 4 – 6
Magdalena Jończak kl. 5e oraz Maria Stasiak kl. 5a
Kl. 7 – 8
Julia Przybyła kl. 7c oraz Maja Łukaszewska kl. 7c
Gratulujemy! Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów oraz radości z obcowania z piękną polską poezją.

Nauczycielki języka polskiego

Szkolny Konkurs Matematyczny klas III

5 kwietnia odbył sie Szkolny Konkurs Matematyczny klas III. W konkursie wzieło udział 9 uczniów z klas trzecich.
Dzieci miały do rozwiązania 10 zadań zamkniętych i trzy zadania otwarte. I miejsce - Filip Kraucki klasa 3a
II miejsce - Oliwia Grudzień klasa 3b
III miejsce - Klaudia Kowalczyk klasa 3a
IVmiejsce - Maja Sicińska klasa 3b
Mateusz Pająk klasa 3b
Kuba Rogaliński klasa 3a
V miejsce - Marcel Mocan klasa 3b
VI miejsce - Igor Jasion klasa 3b
VII miejsce - Malwina Przewoźnik klasa 3b

Wycieczka do Teatru Arlekin w Łodzi na spektakl pt.: "Huśtawka" oraz warsztaty teatralne.

10.04. kl. I „c ” i I „e ”odwiedziły Teatr Arlekin w Łodzi. Podczas wycieczki uczniowie wcielili się w rolę widzów podczas spektaklu pt.: "Huśtawka" (reż.: Przemysław Jaszczak), a także aktorów podczas warsztatów teatralnych. Poznali kulisy pracy aktora i scenę z drugiej strony. Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma… Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli się nie słucha siebie nawzajem… Uczniowie poznali małego, odważnego niedźwiadka Pi, który udał się w pełną rozmaitych postaci podróż w poszukiwaniu swojego przyjaciela. W pracowni twórczego widza podczas warsztatów kreatywnych mali aktorzy uczyli się, nie w sposób akademicki lecz przez własne doświadczanie, odkrywanie możliwości ruchowych swoich i lalki. Uczestnicy warsztatu samodzielnie doświadczali w prostych działaniach i etiudach z wykorzystaniem lalek, jak działa ruch, perspektywa i przestrzeń w teatrze.

Warsztaty wielkanocne

Dnia 4 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy II d uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach plastycznych organizowanych przez Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Pod kierunkiem artystek ludowych z Bielowic wykonywali tradycyjne opoczyńskie pisanki.

Romeo & Juliet’ W. Shakespeare’a w reżyserii P. Stebbings’a

W dniu 1 kwietnia 2019r. uczniowie klasy 8d mieli okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez TNT Theatre z Wielkiej Brytanii. Jest to grupa aktorów prezentujących adaptacje literatury klasycznej oraz nowoczesnej w języku angielskim. Ich celem jest docieranie do szerokiej widowni włączając tę, której językiem ojczystym nie jest język angielski. Wszyscy oglądający mogą podziwiać niezwykłą pomysłowość aranżacji spektakli i ich unikalny charakter. Naszym uczniom udało się obejrzeć ‘Romeo & Juliet’ W. Shakespeare’a w reżyserii P. Stebbings’a.

Katarzyna Gocyk, Urszula Borowiec

„Żyj zdrowo, żyj aktywnie”

W dniach 11-13 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie pod hasłem: „Żyj zdrowo, żyj aktywnie”. W głównym holu została zorganizowana piękna wystawa prac uczniów z klas pierwszych, piątych, szóstych i dzieci ze świetlicy szkolnej.
Uczniowie z klas pierwszych kolorowo poprzebierane za owoce i warzywa uczestniczyli w spotkaniu z panią pielęgniarką, która przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą zdrowego i aktywnego stylu życia. Przedstawiona prezentacja zwróciła uwagę uczniów na picie wody, spożywanie witamin zawartych w owocach i warzywach. To wszystko można było zobaczyć na piramidzie zdrowego żywienia. Uczniowie byli bardzo zainteresowani. Dziękujemy za pouczającą prezentację.
Pani dyr Maria Łazuga przywitała i przedstawiła gościa Panią Annę Jończak technologa żywienia. Wprowadzeniem do prelekcji dla klas szóstych uczeń z klasy 6a Dawid Jamróz zaprezentował na gitarze utwór pt.„ W rytmie samby”.
Pani Ania w swojej prelekcji zwróciła szczególną uwagę na promowanie życia zdrowego i aktywnego. Również usłyszeliśmy, że w każdym posiłku powinna się znajdować porcja warzyw, owoców nie zapominając o wodzie. Dzięki właściwie zestawionym posiłkom człowiek dostarcza swojemu organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Ważne, aby była zachowana rozmaitość powiedziała Pani technolog żywienia.
Nie ulega wątpliwości, że ruch na świeżym powietrzu: ćwiczenia fizyczne, spacery, biegi zapobiegają otyłości. Pani Ania zwróciła szczególną uwagę aby ograniczać słodycze. Prelekcja była bardzo pouczająca. Wiemy, że uczniowie wyciągną z tego spotkania pozytywne wnioski na przyszłość.
Bardzo dziękujemy Pani Ani za przeprowadzenie prelekcji nt „ Roli życia zdrowego i aktywnego”.

Organizatorzy:
Wychowawcy klas pierwszych
Małgorzata Chorążyczewska

"Pierwszego dnia wiosny wita Was Ósemka!"

21 marca w naszej szkole odbył się dzień otwarty pod hasłem: "Pierwszego dnia wiosny wita Was Ósemka!". Przyszłych zerówkowiczów oraz pierwszaków przywitała Pani Wiosna. W tym dniu w Ósemce było wiosennie i kolorowo.
Na tropicieli wiosny czekały zadania do wykonania oraz wyzwania z matą edukacyjną. Rodzice wraz ze swoimi pociechami zwiedzali szkołę, sale lekcyjne, świetlicę oraz inne pomieszczenia szkolne. Rodzice mieli możliwość porozmawiania z dyrektorem szkoły oraz nauczycielami. Wszystkie dzieci zapraszamy na szkolną przygodę z Ósemką juz od września!

IX SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI - Przygoda z poezją

Konkurs został zorganizowany w dwóch kategoriach: dla grup „0” i dla klas I-III. W konkursie tym wzięło udział 22 uczniów. Występy uczniów były oceniane przez komisję w składzie:
Małgorzata Kruk
Beata Młodzik
Patrycja Szulada
W kategorii klas 0
I miejsce – Mateusz Maruszewski 0b
II miejsce – Artur Pakuła 0b
W kategorii klas I - III
I miejsce – Agnieszka Białaczewska 2d
Jowita Prokop 2a
II miejsce – Nadia Telążka 1d
Zuzanna Dębska 2c
Mateusz Pająk 3b
III miejsce – Cezary Bogusławski 1a
Krystyna Kołodziejczyk 1e
Aleksandra Siniarska 2b
Wyróżnienie – Amelia Nowak 1b
Ponadto Mateusz Maruszewski i Artur Pakuła reprezentować będą naszą szkołę w Konkursie Recytatorskim dla dzieci „Świerszczykowe Wiersze” zorganizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie.
Przedstawiciele klas I-III Agnieszka Białaczewska i Jowita Prokop będą reprezentować szkołę w Małym Konkursie Recytatorskim dla szkół podstawowych. Natomiast Nadia Telążka, Zuzanna Dębska i Mateusz Pająk wezmą udział Konkursie Recytatorskim „Zielono mi” dla klas I-III organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 12 w Bełchatowie.

Zwycięzcom gratuluję i wszystkim dziękuję za udział.
Małgorzata Kruk

II Powiatowy Konkurs Piosenki „Muzyka Łagodzi

II POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY „POLAKÓW DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 20.03.2019 r. uczniowie naszej szkoły Dawid Gaszewski 7d, Damian Sobaniec 8a i Norbert Świderek 7c zajęli II miejsce w II POWIATOWYM KONKURSIE HISTORYCZNYM „POLAKÓW DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”.

Ewa Bieniek

Miejski Konkurs wokalny Jana Brzechwy

Warsztaty kulinarne

8 marca klasa II d uczestniczyła w warsztatach kulinarnych „Mały kucharz” w pierogarni „Na Lepione” . Głównym założeniem warsztatów była doskonała zabawa podczas wspólnego lepienia pierogów. W trakcie warsztatów uczniowie mieli okazję nauczyć się przyrządzać to tradycyjne danie. Dowiedzieli się, jakich składników powinni użyć i jak je komponować . Dzieci rozwijały swoje umiejętności kulinarne, uczyły się higieny i bezpieczeństwa w kuchni, a przede wszystkim urozmaiconego i zdrowego odżywiania. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie zrobili pierogi z kapustą, ruskie i z serem. Poznali też różne techniki tworzenia „falbanek” na pierożkach. Najprzyjemniejszą częścią spotkania była degustacja smakowitych dań z przepysznymi nadzieniami. Najbardziej smakowały pierogi z kapustą i pierogi z serem podawane z lodami.

Konkurs sportowy "Gry i zabawy"

04.03.2019r. Reprezentacja klas I-IV wystartowała w Szkole Podstawowej nr 13 w Bełchatowie w zawodach sportowych "Gry i zabawy" na szczeblu miejskim, organizowanych przez Łódzki Szkolny Związek Sportowy. Cztery grupy wiekowe, mierzyły się w konkurencjach sprawdzających szybkość, zwinność, zręczność, a także celność. Ostatecznie nasza szkoła zajęła IV miejsce i otrzymała dyplom. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili. Serdecznie gratulujemy.

Joanna Makowska, Anna Skóra

1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych 1 marca w naszej szkole, w obecności władz miasta, pocztów sztandarowych oraz licznych gości, uczniowie zaprezentowali przedstawienie słowno –muzyczne poświęcone niezłomnym. Przy symbolicznych grobach zapalono znicze oddając tym samym hołd tym, którzy odegrali wielką rolę w historii naszego kraju.

Ewa Bieniek

Marsz Upamiętniający Powstanie Styczniowe

W tym roku obchodzimy 156 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji 10 lutego 2019 roku uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Bednarek, Hubert Kowalczyk - Gorgoń, Patrycja Jeż, Julia Madejczyk, Kamila Ressel, Dominik Skóra, Kacper Stępień, Hubert Szczepański, Jacek Wojsa i Aleksandra Wróblewska pod opieką nauczycieli Pani Ewy Bieniek oraz Anny Nowety wzięli udział w marszu upamiętniającym Powstanie Styczniowe.
Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych to impreza, organizowana przez Regionalne Towarzystwo Społeczno - Kulturalne „ERSKA” w Bełchatowie, która w tym roku miała swoją dziewiętnastą edycję. Trasa liczyła ok. 10 km i prowadziła z Bełchatowa przez Grocholice i Oleśnik do Kurnosa Drugiego. Podczas tego wydarzenia uczestnicy marszu złożyli kwiaty na grobie powstańców styczniowych na cmentarzu w Grocholicach a następnie wzięli udział we mszy świętej w tamtejszym kościele pw. Wszystkich Świętych.
Taka tradycyjna forma przekazywania młodym ludziom lokalnej historii w kontekście ważnych wydarzeń historycznych jest bardzo interesująca. Dla uczniów naszej szkoły był to aktywny sposób na spędzenie wolnego czasu przy jednoczesnym poszerzeniu wiadomości o naszym regionie.

Anna Noweta

Obóz narciarski Bukowina Tatrzańska 10.02 – 16.02.2019r.

Grupa uczniów z klas IV - VIII w czasie ferii zimowych od 10 – 16.02. 2019r. przebywała w Bukowinie Tatrzańskiej na obozie narciarskim pod opieką P. Patrycji Sudak i Barbary Folholc. Warunki do doskonalenia umiejętności narciarstwa zjazdowego w pięknej górskiej scenerii były wspaniałe. Byliśmy tam w celach zdrowotno – rekreacyjnych i poznawczych. W czasie pobytu, poza zajęciami na stoku, korzystaliśmy z basenów termalnych w Białce Tatrzańskiej.
Byliśmy też w Zakopanem zwiedzaliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Poznaliśmy zasady bezpiecznego zachowania się w górach, rośliny i zwierzęta chronione oraz wiele ciekawostek z życia Podhala.
Wieczorami, aktywnie spędzaliśmy czas w świetlicy ośrodka: rozgrywaliśmy turnieje w tenisa stołowego oraz w piłkarzyki, cała grupa świetnie się bawiła. Ostatni dzień pobytu, był sprawdzianem umiejętności zdobytych na stoku w slalomie narciarskim, gdzie instruktorzy oceniali czas przejazdu i technikę jazdy. Wieczorem na podsumowanie otrzymaliśmy dyplomy i nagrody zdobyte w różnych zabawach i zawodach. Wróciliśmy wszyscy zadowoleni i szczęśliwi.

Barbara Folholc

Bal Karnawałowy

„ Baw się bezpiecznie !”

Od poniedziałku zaczynają się ferie zimowe. Wszyscy się cieszą, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie podczas zabaw. Dlatego uczniowie klas IIIa i IIIb pod kierunkiem Karoliny Prokop, Patrycji Sudak i Anny Skóry przygotowali apel na temat: „Bezpiecznych ferii”.
Uczniowie przedstawili krótką inscenizację pt. „ Baw się bezpiecznie !”, której celem było przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Swoją obecnością na apelu zaszczyciła nas również Pani dzielnicowa Katarzyna Dobrakowska, która udzieliła dzieciom rad jak uniknąć różnych zagrożeń.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.

"Klikam z głową"

W styczniu w naszej szkole odbyły się spotkania z pracownikami Urzędu Komunikacji Elektronicznej w ramach Kapani „Klikam z głową”. Akcja ta miała zwrócić uwagę na to, że dzieci coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych im technologii i urządzeń. Jej celem była promocja bezpieczeństwa w sieci oraz zwrócenie uwagi rodziców oraz nauczycieli na zagrożenia, z jakimi dzieci i młodzież mają lub mogą mieć kontakt w internecie. Podczas zajęć prowadzący zwrócili uwagę na pułapki, które niesie za sobą korzystanie z nowoczesnej technologii. Poinformowano również czego należy się wystrzegać aby nie ponieść jakiś finansowych kosztów, nie paść ofiarą wykradnięcia danych czy włamania się przez inną osobę do prywatnego konta. Każdy z uczestników dostał również ulotki dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych.

Julia Frątczak 8a

IV Powiatowy Festiwal Piosenki Radosnej

30 stycznia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 12 odbył się IV Powiatowy Festiwal Piosenki Radosnej. Konkurs ten miał na celu promocję dzieci uzdolnionych muzycznie, propagowanie edukacji muzycznej i roli jaką odgrywa czynne uczestnictwo w kulturze. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 1d – Judyta Jaros, która zdobyła wyróżnienie.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Małgorzata Kruk

XVIII Regionalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

13 stycznia 2019 r. odbyło się ogłoszenie wyników i koncert laureatów XVIII Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
- kategoria soliści kl. 1 -3:
Jowita Prokop z klasy 2a – wyróżnienie,
- kategoria duety kl. 1 -3:
Judyta Jaros i Julia Maszewska z klasy 1d – wyróżnienie
- kategoria zespoły kl. 1 -3:
zespół „Ósemeczki” w składzie: Zuzanna Caban, Liliana Gierczyna, Michał Molo, Mikołaj Stasiak (z klasy 1a), Judyta Jaros, Julia Maszewska, Antoni Kubas, Tymon Kubas (z klasy 1d) – II miejsce
- kategoria soliści kl. 4 -6:
Antoni Smodlibowski z klasy 6b - III miejsce
- kategoria soliści kl. 7 -8:
Zuzanna Rychlik z klasy 7b - III miejsce
- kategoria duety:
Oliwia Kruk z klasy 4c i Sandra Kruk (absolwentka) - I miejsce,
- kategoria chóry
Schola dziecięca Vox Miriam w składzie: Wiktoria Sowa 1b, Liliana Wojtal 2d, Oliwia Kruk 4c, Hanna Lenarczyk, Nadia Skibińska, Maria Mielczarek - 5a, Agata Malak 5d, Wiktoria Maruszewska, Agata Pędziwiatr, Magdalena Jończak, Adrianna Kałużyńska – 5e, Paulina Matacz 6a, Paulina Gaworczyk, Kinga Kuliberda – 6b, Julia Żytkiewicz, Nikola Ścigalska – 6c, Aleksandra Kubik 6d, Martyna Wójcik, Zuzanna Rychlik 7b, Aleksandra Paulińska 8b – II miejsce
Wszystkim wykonawcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Kruk

Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Akademii PGE SKRY BEŁCHATÓW

W Noworocznym Turnieju Piłki Siatkowej Akademii PGE SKRY BEŁCHATÓW dziewczęta naszej szkoły brały udział we wszystkich kategoriach wiekowych. Najlepiej wypadł zespół trójek, zajmując po wyczerpującej walce trzecie miejsce. Drużynę reprezentowały Weronika Kula, Weronika Wojtala, Anna Olczyk oraz Sara Semeniuk. Zespół trójek chłopców, po wyczerpującej walce zajął pierwsze miejsce.Gratulujemy!

Orszak Trzech Króli

Jak co roku także i w 2019 r. wzięliśmy udział w Orszaku Trzech Króli. Wspólnie z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem przeszliśmy z cytatami Jana Pawła II, ulicami miasta, by powitać dziecię Boże… Tegoroczne hasło orszaku, brzmiało „Odnowi oblicze ziemi”, które zostało zaczerpnięte z kazania Św. Jana Pawła II.

Szkolne Jasełka

Kiermasz Bożonarodzeniowy

2018 ROK NIEPODLEGŁEJ - podsumowanie podjętych działań w szkole

"Razem na Święta "

17 grudnia 2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w ramach podsumowania akcji MEN "Razem na Święta". Nie obyło się bez wspólnego kolędowanie, świątecznych życzeń oraz wręczenia seniorom słodkich upominków. Celem akcji, do której przyłączyła się nasza szkoła, było podjęcie działań związanych z przedświątecznym wolontariatem - zorganizowanie spotkania w DPS oraz szkolnej zbiórki darów dla potrzebujących.
Wszystkim zaangażowanym w podjęcie tychże działań z głębi serca dziękujemy!

Zbiórka dla „Domu Małego Dziecka w Łodzi”

„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka” (x. M. Maliński).

Jak co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla podopiecznych Domu małego dziecka w Łodzi. Bardzo dziękujemy darczyńcom i wszystkim zaangażowanym w zbiórkę oraz transport. Samochody wypchane po sufit dotarły bezpiecznie na miejsce przeznaczenia.

Konkurs Bożonarodzeniowy na „Najpiękniejszą bombkę choinkową”

Z przyjemnością informujemy, że konkurs bożonarodzeniowy na „Najpiękniejszą bombkę choinkową”, organizowany przez MCK w Bełchatowie, został rozstrzygnięty. Spośród wielu prac jury wyłoniło zwycięzców.
Nagrody otrzymali:
Wiktor Szcześniak z klasy 1e
Judyta Malak z klasy 2c
Błażej Kanoś z klasy 2d.
Wyróżnienia otrzymali:
Maja Wojakowska z klasy 1c
Olaf Jaszczak z klasy 2a
Lena Smuda z klasy 2b
Maria Bagińska z klasy 2d.
W piątek, 14 grudnia 2018r., w Miejskim Centrum Kultury, odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę.

XII Powiatowy Integracyjny Konkurs Plastyczny

13 grudnia 2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Zelowie odbyło się uroczyste podsumowanie XII Powiatowego Integracyjnego Konkursu Plastycznego ph. "Nie dotarłem jeszcze do mety, ale jestem już bliżej niż wczoraj".
Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie:
Pola Oremus z klasy 1a - II miejsce,
Zuzanna Caban z klasy 1a - II miejsce,
Błażej Borowiec z klasy 1a - wyróżnienie,
Klaudia Kowalczyk z klasy 3a - wyróżnienie.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Mikołajkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa EKS Skry Bełchatów

12 grudnia 2018 w HALI ''ENERGIA'' odbył się Mikołajkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa EKS Skra Bełchatów. W kategorii ''Dwójki'' naszą szkołę reprezentowały dziewczynki z klas IV :Julia Majcherek, Narina Asatryan i Wiktoria Spaleniak. W kategorii ''Trójki'' dziewczynki z klas V: Weronika Kula, Weronika Wojtala, Sara Semeniuk oraz Aleksandra Kubik. Po zaciętej rywalizacji dziewczęta z klas piątych wywalczyły ostatecznie II miejsce.

Żywa lekcja historii ,, Działania wojenne 1939’’

Dzień Górnika

Rodzinny konkurs na „Najładniejszą bombkę choinkową”

Ponad 100 uczniów klas I – III wzięło udział w konkursie na "Najładniejszą bombkę choinkową" organizowanym przez MCK w Bełchatowie. Udział w konkursie polegał na wykonaniu bombki choinkowej razem z członkami rodziny. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły i ich rodzice pokazali swoje niezwykłe talenty plastyczne. Wszystkie wspaniałe i pomysłowe bombki zostały przekazane do MCK. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 grudnia 2018 roku.

B. Młodzik, M. Kwiecień

Wycieczka klasy II d do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku

12 grudnia 2018 r. odwiedziliśmy Krainę Świętego Mikołaja. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od spaceru po Bajkowej  Ścieżce. Towarzyszył nam Czerwony Kapturek, który pięknie opowiadał bajki znane nam z książek i filmów. Zaglądaliśmy do domku 7 krasnoludków i królewny Śnieżki, spotkaliśmy Jasia i Małgosię w towarzystwie niegroźnej Baby Jagi, przywitaliśmy się z Kotem w butach, odwiedziliśmy w lodowym pałacu Królową Śniegu. Wiele emocji wzbudziło spotkanie z dalekim rosyjskim krewnym Świętego Mikołaja, Dziadem Mrozem. Zwiedziliśmy też uroczy domek Mikołaja, obok którego stoi ogromna skrzynka pocztowa. Wrzuciliśmy do niej własnoręcznie napisane w szkole listy.
Chłopcom bardzo podobała się makieta alpejskiego miasteczka, do którego przez tunel dojeżdża mała, zabytkowa kolejka. Wszyscy też podziwialiśmy piękną betlejemską szopkę. W Sali Tronowej czekał na nas Święty Mikołaj. Mikołaj wręczył nam piękne prezenty. Gdy zrobiło się już ciemno na dworze, każde dziecko z prawdziwej armaty wystrzeliło gwiazdkę do nieba. Na pamiątkę wizyty otrzymaliśmy Certyfikat oraz pamiątkowy koszyk z maskotką i słodyczami.

Klasa II d z wychowawcą M. Kwiecień

Mikołajki

Samorząd Uczniowski

Kim jestem? Skąd pochodzę? Bełchatów- moje miasto

Uczniowie kl. 0b w ostatnich tygodniach wzbogacali swoje doświadczenia w wiedzę o rodzimej miejscowości. W tym celu wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Podczas zajęć zapoznaliśmy się z historią powstania naszego miasta, poznaliśmy herb i flagę Bełchatowa. Zajęcia zakończyły się pracą plastyczną, utrwalającą zdobytą wiedzę. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać uroki parku, otaczającego Dworek.
Następnego dnia wybraliśmy się do biblioteki szkolnej, w której najpierw pani Beatka zapoznała nas z zasadami korzystania z biblioteki i wypożyczania książek, a później mogliśmy skorzystać z czytelni i obejrzeć piękne albumy o Bełchatowie. Z pewnością będziemy częstymi gośćmi wspaniałych pań Beatki i Kasi! Serdecznie dziękujemy!

Kl. 0b z wychowawcą M. Kaczor

FINAŁ ZBIÓRKI DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

Jak co roku, w naszej Szkole została zorganizowana zbiórka karmy i rzeczy dla podopiecznych Schroniska dla zwierząt w Bełchatowie. I tym razem nasi uczniowie i rodzice nie byli obojętni na krzywdę i potrzeby czworonożnych przyjaciół. Za okazane wsparcie, z całego serca w imieniu piesków i kociaków- dziękujemy!

Samorząd Uczniowski, M. Kaczor, K. Prokop

„ W krainie baśni…” – Dzielny, odważny, niepokonany…Rodzinny konkurs plastyczny

Uczniowie kl. 0b- Patryk Kola i Piotr Malak zostali nagrodzeni w rodzinnym konkursie plastycznym organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Celem konkursu było m.in. popularyzacja literatury dziecięcej oraz wspólne, twórcze spędzanie wolnego czasu dzieci z rodzicami. Naszym uczniom i ich rodzicom udało się, więc połączyć przyjemne z pożytecznym! Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu podobnych sukcesów!

Wycieczka do Fabryki bombek choinkowych - SZKŁO DEKOR

28 listopada 2018 r. uczniowie klasy II d wraz ze swoimi rodzicami i wychowawcą odwiedzili Fabrykę bombek choinkowych w Piotrkowie Trybunalskim. Pani przewodnik oprowadzała grupę po produkcyjnej części zakładu. Przedstawiała wszystkie etapy powstawania bombek: formowanie z rozgrzanego szkła na dmuchalni, srebrzenie, malowanie i dekorowanie. Następnie każdy uczestnik wycieczki mógł spróbować swoich sił i wykonać własne ozdoby. Przy pomocy brokatu dekorował kolorowe bombki, które chętnie na pamiątkę zabrał do domu. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Wizyta w Muzeum Regionalnym

21 listopada 2018r. uczniowie z klasy 1d uczestniczyli w lekcji muzealnej pod hasłem „Skąd się wzięło nasze godło?” Uczniowie dowiedzieli się, że orzeł towarzyszy dziejom państwa i narodu polskiego już od ponad ośmiu stuleci jako: godło herbowe książąt dzielnicowych i królów z rodu Piastów, herb królów elekcyjnych, naczelny symbol Królestwa Polskiego oraz znajduje się na czwórdzielnej tarczy herbowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, herb państwowy II i III Rzeczypospolitej. Celem lekcji było omówienie symboliki orła oraz kształtowanie postawy szacunku wobec polskich symboli narodowych. Po lekcji uczniowie udali się na zwiedzanie wystawy „Polskie drogi do niepodległości”, która wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pocztówki z Gitarlandii

19.11.2018r w naszej szkole odbył się koncert muzyczny zatytułowany „Pocztówki z Gitarlandii”. Prowadzący mieli ciekawie przygotowany repertuar a dzieci świetnie się bawiły. Były zaangażowane i zaciekawione. Chętnie brały udział w konkursach i zadaniach przygotowanych przez prowadzących. Dzieci poznały różnego rodzaju gitary oraz usłyszały i śpiewały a nawet tańczył do utworów, które były wygrywane właśnie na tych instrumentach.

POWIATOWY TYDZIEŃ LOGOPEDY
13-16 listopada 2018 r.

W ramach IV edycji Powiatowego Tygodnia Logopedy podjęliśmy w naszej szkole następujące działania: W holu głównym została przygotowana gazetka ścienna dla rodziców.
W klasach zerowych zostały przeprowadzone zajęcia logopedyczne przez logopedę p. Grażynę Zawadę. Podczas zajęć dzieci usprawniały narządy mowy, kształtowały prawidłowy tor oddechowy wykorzystując w tym celu fabularyzowane opowiadania. W zabawie „Kto to? Co to?” dzieci rozwijały słuch poprzez rozpoznawanie, różnicowanie głosów zwierząt domowych i żyjących w ZOO, odgłosów występujących w domu i na spacerze.
Wydano broszurę dla rodziców/opiekunów. Zawierała przykładowe ćwiczenia oddechowe i usprawniające narządy artykulacyjne, które każdy rodzic może z dzieckiem wykonywać w domu, na spacerze.
Zorganizowano konkurs plastyczny „Wierszyki ćwiczące języki”. Adresowany był do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:
kategoria I: klasy 1-3
kategoria II: klasy 4-8
Na konkurs należało wykonać ilustrację do wcześniej wylosowanego wierszyka logopedycznego (przygotowane przez organizatorki). Komisja biorąc pod uwagę pomysłowość w ujęciu tematu, samodzielność, estetykę prac i wykorzystanie różnych technik plastycznych przyznała 24 nagrody książkowe (10 dla uczniów klas 1-3, 14 dla uczniów klas 4-8). Nagrodzone prace można obejrzeć na tablicy ściennej w holu głównym szkoły.
Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie w/w działań były panie Grażyna Zawada i Małgorzata Chorążyczewska.

Spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej

14 listopada 2018r. w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie pod hasłem „Bezpieczeństwo dziecka w kontaktach z obcymi”, na które zaproszony został przedstawiciel Straży Miejskiej w Bełchatowie. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów klas pierwszych z zasadami bezpiecznej zabawy na podwórku, w szkole i w domu. Uczniowie dowiedzieli się, jak powinni bezpiecznie zachowywać się na ulicy i gdy zostaną zaczepieni przez obcą osobę. W trakcie zajęć nie zabrakło wspólnej zabawy, recytowania haseł, śpiewania piosenek i czytania. W czasie spotkania dzieci wiele się nauczyły, a wiedza, którą otrzymały, na pewno kiedyś zaprocentuje!

„Miodobranie. Skąd się bierze miód?”

13 listopada uczniowie z klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z pszczelarzem pod hasłem „Miodobranie. Skąd się bierze miód?”. Uczniowie dowiedzieli się jak porozumiewają się pszczoły i jak przerabiają nektar na miód. Poznali sprzęt, który wykorzystuje się do pozyskania miodu. Uzyskali także informację jak miód trafia do słoiczków. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało mini słoik miodu w prezencie oraz słodki poczęstunek.

Małgorzata Kruk, Patrycja Szulada, Beata Młodzik

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał...

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
które nam po przodkach w spuściźnie zostały...
Tymi słowami rozpoczęła się inscenizacja słowno – muzyczna z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość ta wpisała się w różne inicjatywy podjęte w naszej szkole dla uczczenia tego wyjątkowego święta. Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń oraz uświadomienie młodemu pokoleniu jak ważna jest pamięć o poległych walczących o niepodległość narodu.
W akademii wystąpili uczniowie klas 4a, 6b, 7a,b,8c,d .

Ewa Bieniek

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W roku 2018 obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym jakże ważnym wydarzeniem nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Minister Kultury i Oświat panią Annę Zalewską. Temu przedsięwzięciu towarzyszyło odśpiewanie hymnu narodowego dnia 09.11.2018 roku o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły utworzyli z biało –czerwonych kart papieru flagę narodową oraz wypuścili w powietrze balony w barwach flagi państwowej. Zaprosiliśmy również do wspólnego świętowania mieszkańców pobliskich bloków, którzy wyszli na balkony i odśpiewali z nami hymn.
Dzięki tej inicjatywie nasi wychowankowie pogłębili wiedzę na temat tamtych wydarzeń oraz potrzebę propagowania patriotyzmu w środowisku lokalnym.

XVI Bełchatowski Bieg Niepodległości

08.11.2018 w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbył się XVI Bełchatowski Bieg Niepodległości.
W kategorii Szkół Podstawowych zajęliśmy V miejsce. Uczniowie startujący w biegu, którzy uzyskali najlepsze wyniki to:
I miejsce - Ania Olczyk klasa 5, I miejsce - Kacper Gala klasa 5, III miejsce - Julia Smużniak klasa 4 oraz w poszczególnych rocznikach Maja Herudzińska klasa 4, Michalina Semeradt klasa 4, Aleksandra Kubik klasa 6, Natalia Majchrzak klasa 8, Jakub Sokołowski klasa 5, Wiktoria Piątek klasa 6, Marcin Piątkiewicz klasa 7, Natalia Krakowiak klasa 6, Mateusz Wędzonka klasa 7.

XIII Wojweódzki Konkurs Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bepieczeństwie

07.11.2018r. uczniowie klasy IIc reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach powiatowych „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa” organizowanych dla uczniów klas II szkół podstawowych, przez Komendę Powiatową Policji w Bełchatowie. W teście teoretycznym znajomości wiedzy o bezpieczeństwie i w rywalizacji sportowej wzięli udział: Alicja Kociołek (kl.2c) i Alan Wódka( kl.2c), cała klasa 2c wspierała i kibicowała naszym reprezentantom. Ostatecznie nasza szkoła zajęła III miejsce z 16 rywalizujących szkół. Uczniowie stanęli na podium zdobywając puchar, medale i nagrody rzeczowe. Wszyscy obecni wzięli udział w bardzo ważnej lekcji z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Był to bardzo ciekawy, wesoły, pełen sukcesów dzień.

Joanna Makowska, Katarzyna Pęciak

List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

Mistrzostwa Bełchatowa w Tenisie Stołowym Dziewcząt

18.10.2018 w Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się Mistrzostwa Bełchatowa w Tenisie Stołowym Dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały dwie zawodniczki z klasy 5c Zuzanna Kwaśniak i Weronika Długaszek. W wyniku przeprowadzonej rywalizacji dziewczęta zajęły II miejsce i awansowały na zawody powiatowe.
Mistrzostwa Powiatu Bełchatowskiego odbyły się 31.10.2018 w Szkole Podstawowej w Kleszczowie. Dziewczęta zwyciężyły zajmując I miejsce i awansowały na zawody rejonowe w Dobryszycach. Gratulujemy!

Bożena Przybył

XVIII Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”

W dniu 27 października 2018r. w Miejskim Centrum Kultury odbył się XVIII Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Oliwia Kruk – z klasy 4c oraz Zuzanna Rychlik – z klasy 7b. Utwory zaprezentowane przez solistki to: „Piechota” i „Biały krzyż”. Dziewczynom życzymy sukcesów i dalszego rozwijania swoich pasji.

Małgorzata Kruk, Krzysztof Załęczny

Pasownie Pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej nr 8

26 października 2018 roku odbyła się uroczystość PASOWANIA PIERWSZAKÓW na uczniów Szkoły Podstawowej nr 8. To był wyjątkowy dzień nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Wśród zaproszonych gości znalazł się Pan Kleks. Pierwszoklasiści przedstawili montaż słowno – muzyczny, podczas którego wykazali się swoją wiedzą i umiejętnościami. Po uroczystym przyrzeczeniu zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe akty pasowania. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z panem Kleksem i w radosnym nastroju udali się do swoich sal. Wiele radości sprawiły im upominki ufundowane przez Rodziców.

Małgorzata Kruk

Obchody Dnia Głośnego Czytania

Uczniowie klasy 1d wzięli udział w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci oraz kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego, przy wykorzystaniu książki pt. „Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Książka stanowiła podstawę merytoryczną zajęć edukacyjnych przeprowadzanych na podstawie scenariuszy oraz w ramach Konkursu. Zadanie konkursowe składało się z dwóch części: I część to relacja z przeprowadzenia przez Klasę Obchodów Głośnego Czytania, II część to fotorelacja obejmująca prace uczniów, utrwalające nową przygodę Gangu Słodziaków. Realizując zadanie konkursowe wszyscy świetnie się bawili.

Małgorzata Kruk

XIX Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

23 października 2018r. uczniowie klas integracyjnych 1a i 5a reprezentowali naszą szkołę w XIX Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Jest to świetna okazja do integracji środowiska osób niepełnosprawnych. Na scenie PGE Giganty Mocy uczniowie zaprezentowali swoje zdolności wokalne, recytatorskie i taneczne. Po występie dzieci otrzymały gromkie brawa oraz pamiątkowy dyplom i kosz pełen słodkich niespodzianek. Zdolności artystyczne prezentowane były nie tylko na scenie Gigantów Mocy. W galerii MCK zorganizowano wystawę prac plastycznych i to właśnie tam nasi uczniowie mogli podziwiać swoje prace.

Beata Młodzik, Patrycja Szulada

Obchody 35 lecia Ósemki

W „ósemce” zawsze najważniejszy był uczeń,
jej duszą nauczyciel, a dumą absolwenci”

17 października 2018 roku Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Brzechwy obchodziła jubileusz 35-lecia. Świętowanie rozpoczęliśmy od mszy świętej. Następnie na sali gimnastycznej odbyła się oficjalna uroczystość, na którą zaproszono władze miasta, przedstawiciela kuratorium oświaty, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, byłych dyrektorów, wicedyrektorów, nauczycieli, rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły. W uroczyste obchody jubileuszu włączyli się wszyscy nauczyciele i pracownicy placówki, a także rodzice.
Podczas uroczystości zaproszeni goście gratulowali wybitnych osiągnięć dydaktycznych i wychowawczych naszej placówce. Nie zabrakło również kwiatów i prezentów. Od władz miasta otrzymaliśmy czek na 2,5 tysiąca złotych. Odsłonięta została również tablica upamiętniająca 35 lat działalności placówki.
Została przygotowana kawiarenka ze słodkościami. Można było powspominać oglądając księgi szkolne, oraz dokonać wpisu w aktualnej księdze. Nasi goście zostali przez nas obdarowani przepięknym folderem oraz magnesem upamiętniającym nasz jubileusz. Wszystko odbyło się w przyjaznej i miłej atmosferze.

Klasa 2a z wizytą w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie

11 październiaka 2018 r. klasa 2a odwiedziła Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Bełchatowie. Uczniowie mieli okazje poznać pracę bibliotekarza, zapoaznać się z działami biblioteki zgromadzonym księgozbiorem oraz jak należy korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchalifragmentu książki pt.: "Pompon w rodzinie Fisiów" .

VII BEŁCHATOWSKI TURNIEJ INTEGRACYJNY „WYGRAJMY RAZEM”

10 października 2018r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VIII Bełchatowskim Turnieju Integracyjnym „Wygrajmy Razem”. Organizatorami turnieju byli: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bełchatowie, a odbywał się on w Hali Sportowej "Energia".
Uczniowie naszej szkołyz wielkim zaangażowaniem brali udział w siedmiu przygotowanych przez organizatorów konkurencjach. Każdy z zawodników dawał z siebie 100%. Zmaganiom towarzyszyły ogromne emocje oraz fantastyczny doping ze strony publiczności. W przerwie pomiędzy konkurencjami miał miejsce słodki poczęstunek dla wszystkich zawodników uczestniczących w turnieju. Po zakończeniu rozgrywek na zawodników czekał ciepły posiłek. Ostatnim punktem programu były wspólne pląsy w rytmie tanecznej muzyki, a następnie uroczyste wręczenie dyplomów i pucharów. Każdy z zawodników otrzymał słodki upominek. Otrzymaliśmy również prezent dla szkoły w postaci gry zręcznościowej. Uczniowie wracali do szkoły z uśmiechem na twarzy, a nasza szkoła zyskała kolejny złoty puchar:)

Warsztaty „Bezpieczny kontakt z psem”

5 października uczniowie klas 0- III wzięli udział w warsztatach profilaktycznych dotyczących właściwych zachowań w kontaktach z psami. W roli głównej wystąpił pan Patryk Krajewski wraz ze swoim pupilem - psem Ajaxem. Pan Patryk objaśnił jak odczytywać sygnały wysyłane przez psy, a także pokazał, jak należy zachować się w kontakcie z psem, by pies nie zaatakował. Nie zabrakło także popisów Ajaxa, które zostały nagrodzone gromkimi brawami przez dzieci. Uczniowie na spotkaniu dowiedzieli się wielu praktycznych rzeczy, przede wszystkim tego, jak należy głaskać psa w odpowiedni sposób i że należy to robić tylko za zgodą właściciela. Z pewnością ta lekcja sprawi, że nasi uczniowie będą ostrożniejsi w kontaktach z psami, co pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków.


Dzień Chłopaka

W piątek w naszej szkole zrobiło się bardzo dostojnie, a to za sprawą chłopców, którzy ubrali piękne muchy i kolorowe krawaty - niejednokrotnie wyjęte z szafy taty :)
A to wszystko po to, żeby nie być pytanym, bo hasłem przewodnim tego dnia było: kto w piątek założy muchę bądź krawat nie będzie pytany. Oczywiście chłopcy stanęli na wysokości zadania.
Jeszcze raz składamy Wam koledzy spełnienia najskrytszych marzeń z okazji Waszego święta - Dnia Chłopaka.

Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka uczennice Samorządu Uczniowskiego zorganizowały naszym uczniom dyskotekę wraz z konkursami. Oprócz dobrej muzyki, chłopcy zostali poczęstowani słodkościami. Specjalnie dla nich zorganizowano konkurs taneczny na mistera szkoły, w którym nie było przegranych. Wspólną zabawę zwieńczył popularny ostatnio taniec - Belgijka.
Warto wspomnieć, że po raz pierwszy dyskotekę poprowadził DJ Bartek oraz DJ Tomek - uczniowie klasy 8.

Dywizjon 303

W ramach akcji Helios dla szkół uczniowie klas siódmych i ósmych obejrzeli film na podstawie powieści Arkadego Fiedlera pt.: Dywizjon 303. Film opowiada historię polskich asów przestworzy podczas II wojny światowej w bitwie o Anglię.

Oprócz projekcji filmu uczniowie mięli okazję spotkać się i porozmawiać z pilotami z lotniska w Łasku, którzy to w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o zmianach jakie zaszły na tymże lotnisku w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Kampania polska: wrzesień 1939r.

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Wrzesień to schyłek lata i jednocześnie początek jesieni. Niezwykła pora roku ofiarowująca nam paletę prześlicznych barw. Nie zawsze jednak tak było. 1 września 1939 roku dzieci nie zasiadły po beztroskich wakacjach w ławkach szkolnych, zamiast tego z niepokojem patrzyły na płaczące matki, które wiedziały, że nadszedł czas poświęceń dla ojczyzny, że synowie, ojcowie i bracia będą składać ofiarę ze swego życia.
O świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się trwająca 36 dni wojna obronna Polski. Rozpoczęła się zarazem II wojna światowa.
19.09.2018r. uczniowie klas 5e, 6b, 7c, d i 8c chcąc upamiętnić walki Polaków w czasie wojny przygotowali uroczystą akademię.

Ewa Bieniek i Anna Noweta

"Plac Sztuki Jabłka"

Uczniowie klasy 7a,7c i 7d brali udział wielkim malowaniu pn. "Plac Sztuki Jabłka" zorganizowanym na Placu Narutowicza z okazji Festiwalu Sztuki Jabłka i wspólnie wykonali pracę plastyczną inspirowaną naszym miastem.

"Kolorowa Lokomotywa"

Uczniowie klas 3 wzięli udział w Eko warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Łódzki Dom Kultury. „Kolorowa lokomotywa” ruszyła 7 września, do Ogrodu Botanicznego w Łodzi, gdzie dzieci podziwiały bujną roślinność oraz piekły Macę. 11 września nasi uczniowie udali się do MCK w Bełchatowie na warsztaty związane z wodą. Dzieci wykonywały ciekawe doświadczenia, poznawały właściwości wody, stworzyły ciekawe prace plastyczne. 13 września „Kolorowa lokomotywa” zawitała do Przedborskiego Parku Narodowego, gdzie w plenerze wykonywane były prace malarskie, gobeliny i fotografie. Tą edycję projektu zakończyliśmy grą terenową, w poszukiwaniu ukrytego hasła, zwianego z roślinnością parku. Zabawa była doskonałym akcentem integracyjnym między szkołami z naszego miasta. Czekamy na kolejną edycją !!

Karolina Prokop i Anna Skóra

"Zachowaj Trzeźwy Umysł 2018"

Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2018", której jednym z elementów był konkurs plastyczno-literacki "AUTOPORTRET ". Miło nam powiadomić, iż wśród laureatów konkursu znalazły się uczennice naszej szkoły -Julia Cichecka oraz Zuzanna Kociołek, która zdobyła nagrodę główną tegorocznej kampanii i odbierze ją w październiku w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Integracyjna wycieczka do Ośrodka Sportu na Patykach

Dnia 17 września klasy siódme wraz z wychowawcami udały się na integracyjną wycieczkę do Ośrodka Sportu na Patykach. Uczniowie spędzali wspólnie czas na grach i zabawach w plenerze - odbywały się rozgrywki w piłkę nożną, koszykową oraz siatkówkę. Niektórzy wybrali badmintona, a jeszcze inni piłkarzyki. Śniadanie zastąpiły nam kiełbaski pieczone na ognisku, a punktem kulminacyjnym był lunch w postaci pizzy. Całemu wyjazdowi towarzyszyła słoneczna pogoda.

Wyjazd integracyjny klas piątych - ,, Święto pieczonego ziemniaka”

W dniu 13 września klasy piąte – 5a, 5b, 5c, 5d i 5e – wyruszyły ze swoimi wychowawcami i opiekunami do Ośrodka wypoczynkowego ,, Na Patykach”, aby uczyć się poprzez zabawę oraz integrować.
Dzień rozpoczął się rozmowami i poznawaniem się uczniów ze sobą i z wychowawcami. Później rozpalono ognisko. Tradycyjnymi przysmakami były pieczone w ognisku ziemniaki i kiełbaski, ale nie zabrakło też innych smakołyków – przepyszna pizza. Po ognisku odbyły się zajęcia integracyjne uczniów zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego - wszyscy chętnie brali w nich udział. Niektórzy uczniowie budowali szałas, a niektórzy znaleźli piękne grzyby w pobliskim lesie. Było bardzo wesoło.
Te kilka godzin spędzonych aktywnie na świeżym powietrzu sprawiło wiele radości i dostarczyło miłych wrażeń.
Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i w świetnych humorach wrócili do domu.

Cała Polska czyta "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.
Akcja Narodowego Czytania „Przedwiośnia” S. Żeromskiego, odbyła się 7 września 2018 w naszej szkole. W wydarzeniu wzięli udział: uczniowie szkoły, pani Dyrektor M. Łazuga oraz przedstawiciele władz miejskich pan wiceprezydent Ł. Politański i pan sekretarz A. Kurzeja. Czytany był fragment o Szklanych Domach, a całość dopełniała przepiękna dekoracja. Przerywnikami w czytaniu były wiersze oraz piosenki patriotyczne.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKONEGO 2018/2019

3 września rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy od udziału w uroczystej mszy świętej w naszej parafii. Następnie odbyły się akademie szkolne z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Prezydent Mariola Czechowska oraz pan sekretarz Artur Kurzeja, którzy wysłuchali krótkiej części artystycznej, a także przyjęli podziękowania za współpracę.
Dyrektor Szkoły, Pani Maria Łazuga, swoim przemówieniem uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny 2018/2019.

Samorząd Uczniowski

Obchody Miejskie z okazji 79. rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

Inaugurację roku szkolnego 2018/2019 rozpoczęliśmy biorąc udział w obchodach miejskich z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości odbyły się 1 i 2 września w Grocholicach oraz Górach Borowskich.
Samorząd Uczniowski wziął udział we mszy świętej w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach oraz w części patriotycznej, która odbyła się na cmentarzu przy ul. Tylnej. 2 września uroczystości przeniosły się pod Górę Borowską - miejsce jednej z największych bitew kampanii wrześniowej 1939 roku.
Obchody rozpoczęły się polową mszą świętą, po której pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich odczytano apel poległych i złożono wieńce. Poległych uczczono także salwą honorową. Pocztowi Sztandarowemu towarzyszyła Dyrekcja szkoły, rodzice oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

Kolonie letnie Mikoszewo koło Gdańska

W dniach 29.VII - 11.VIII.2018r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na kolonie letnie do Mikoszewa koło Gdańska zorganizowane przez Biuro Turystyczne PKS Bełchatów. Pogoda dopisała więc nie obyło się bez kąpieli w ciepłym Bałtyku i plażowania. Dzieci miały także okazję zwiedzić Trójmiasto, Stegnę i wziąć udział w rejsie statkiem po morzu. W trakcie kolonii odbyło się także wiele zabaw sportowych, plastycznych i konkursów.
Zadowolenie, radość i uśmiech dzieci były dla nas najpiękniejszym podsumowaniem wypoczynku.

K. Pęciak, A. Zalewska

 
-->