O programie

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

komunikat_laboratoria_1.png

komunikat_laboratoria_2.png

Nasze Działania

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach Programu Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia pracowni technicznej (zestawy meblowe, dwa stoły warsztatowe, dwadzieścia sześć stolików pojedynczych dla uczniów, dwadzieścia sześć taboretów obrotowych, tablica szkolna tryptyk biała lakierowana, fotel obrotowy, drukarka 3D SkriLab z akcesowiami, szafka pod drukarkę, laptop, maszyna do szycia, deska do prasowania, żelazko, lodówka niska, wypalarka i lutownica do drewna, zestaw narzędzi dla ucznia do majsterkowania, zestawy elektroniczne, aparat fotograficzny Sony do wideoblogów, gimbal do aparatu fotograficznego i kamery, statyw do aparatu i kamery, zestaw oświetleniowy – lampa softbox ze statywem i żarówką, mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini, mikroport  Saramonic Blink 500, pracownia robótek ręcznych – zestaw delux, stacja lutownicza Hot – Air z grotem 2w1) oraz pracowni informatycznej (fotel obrotowy, zestaw meblowy, drukarka 3d SkriLab z akcesoriami, szafka pod drukarkę, laptop, Photon – zestaw pro z akcesoriami, zestaw Arduino, Lego Edukaction pakiet dla uczniów klas 1-8).

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji i Nauki, wspólnie będziemy mogli uczynić szkołę ciekawym i angażującym miejscem, gdzie młodzież przez twórczą pracę i eksperymentowanie odkryje i rozwinie swoją kreatywność, talent i pasje.

Nasze Działania w wrześniu

Nauka i dobra zabawa w jednym, jest to możliwe dzięki zajęciom z wykorzystaniem klocków. Dzięki takiej lekcji uczniowie uczą się współpracy w grupie, rozwijają swoją kreatywność w budowaniu według swojego pomysłu ale również budowania zgodnie z instrukcją, krok po kroku...tak dzisiaj mijały lekcje techniki i informatyki...🙂

Nasze Działania w październiku

Uczniowie na zajęciach kontynuują przygodę z klockami Lego. Zestawy te są idealnymi zestawami startowymi do nauki robotyki. Każdy z zestawów cechuje się kolorowymi elementami do budowy, łatwym w użyciu sprzętem elektronicznym oraz intuicyjnym językiem programowania, opartym na Scratch. Uczniowie rozwijali umiejętności współpracy w grupie, rozwiązywania złożonych problemów i krytycznego myślenia oraz nauki podstaw budowania i programowania autonomicznych robotów wykorzystujących czujniki.